A ,,cassus beli” s a hbor kitrse
1914. jnius 28. Ferenc Ferdinnd fherceg az Osztrk-Magyar Monarchia trnrkse ltogatst tett Szarajevba a Monarchia ltal 1908-ban annektlt Bosznia-Hercegovina fvrosba. Az utak mentn ott lltak az ,,ifj Bosznia” mozgalom tagjai akik a fherceg meggyilkolst terveztk. Azonban nem ment szmukra minden simn. A bomba melyet egyikk Ferenc Ferdinnd kocsijra dobott lepattant a jrmrl s a htrbb halad aut alatt robbant megsebestve a benne lket. Az egyik mernyl ekzben megsajnlta a trnrkst s hazament. Ezutn a fherceg jl lehordta a vros polgrmestert.
Letartztatjk Gavrilo Principet
Amint ez megvolt a trnrks elindult a krhzba hogy megltogassa a sebeslteket. Vezetje azonban elvtett egy kanyart s a kocsi lelassult. A jrm egyenesen az egyik mernyl Gavrilo Princip eltt llt meg. Princip elvette fegyvert s leltte a trnrkst s felesgt. Amint a hr megrkezett Bcsbe s Budapestre Ferenc Ferdinnd ellensgei nnepeltek, de a np ltalnosan felhborodott hogy gy meg mertk alzni a Monarchit. Conrad s a preventv hbort szorgalmaz krk felismertk hogy itt a ragyog alkalom Szerbia megleckztetsre. Voltak olyanok is akik egyenesen az annexit (Szerbit) kveteltk.
Conrad Strgkh grf (osztrk kancellr) s Krobatin (kzs hadgyminiszter)vezettk a hbor prtiakat. Az egyetlen befolysos ember aki ellenezte a hbort grf Tisza Istvn magyar miniszterelnk volt. Nem mintha elvben nem helyeselte volna a vgskig Szerbia rendre tantst hanem egyszeren nem tartotta elg ernek a kzs hadsereget az ltalnos politikai helyzet tnyezinek megvizsglsa utn. Ekkor t fontos dolog volt leszrhet:
1. A Monarchia brmely Szerbia elleni akcija magval vonja Oroszorszg beavatkozst is.
2. Ebben az esetben a Monarchia szmthat Nmetorszgra is.
3. Nmetorszg ellen a francik s az oroszok egyttesen lpnek fel.
4. Olaszorszg minl elbb igyekezni fog hogy kibjjon a hrmasszvetsgben vllalt ktelezettsgeinek teljestse all.
5. Anglia – ha Nmetorszg megsrten Belgium fggetlensgt – hborba fog lpni az antant oldaln.
Miutn Berlin biztostotta Tiszt Romnia semlegessgrl s Nmetorszg tmogatsrl minden akadly elhrult a hbor ell. Annak ellenre hogy a szerb kormny s Pasic miniszterelnk vltig lltotta hogy a kormnynak semmi kze nincs a szarajevi mernylethez, a Monarchia elrkezettnek ltta az idt a Szerbival val leszmolsra. Jlius 23-n a Monarchia belgrdi kvete jegyzket adott t a szerbeknek melynek teljestsre 48 rt kaptak. A kvetelsek kztt szerepelt az is hogy osztrk-magyar hatsgok folytathassanak vizsglatot Szerbia terletn (emellett rengeteg szerb kormnytag ftiszt elbocstsa valamint a ,,fekete kzhez” hasonl szervezetek felszmolsa, ennek a szervezetnek maga a szerb titkosszolglat fnke volt a vezetje) gy ,megsrtve annak nemzeti szuverenitst. A szerb kormny azonban ennek ellenre is hajlott annak teljestsre. Finom diplomatikus stlusban adtak vlaszt a megadott hatridre, azonban ekkor az osztrk-magyar kvet kzlte a diplomciai kapcsolatok megszaktst (a szerbeket azonban ekkor mr tmogattk az oroszok is), majd a Monarchia jlius 28-n hadat zent Szerbinak s elkezdte a rszleges mozgstst. A francik s az oroszok killtak a szerbek mellett. Anglitl egyelre annyi tellett hogy javaslatot tett a Monarchinak hogy foglalja el Belgrdot s ott lljon meg. Jlius 31-n msnap szinte egyszerre rendeltk el az ltalnos mozgstst az Osztrk-Magyar Monarchiban Oroszorszgban, Nmetorszgban s Franciaorszgban. Augusztus 2-n Nmetorszg hadat zent Franciaorszgnak majd miutn Belgium elutastotta a nmet hader tengedst, a csszri hadsereg eri megszlltk az orszgot. Ezutn minden nagyhatalom - szvetsgi rendszer beli - tagsgtl fggen hadba lpett
|