A gyri program hatsra megindul hadiipari konjunktra tovbb folytatdott. Az ipari termels 10943-ban 38%-kal volt magasabb az utols bkevinl. Ennek a korszakban plda nlkli fejldsnek az alapjt eleinte fleg bels tnyezk biztostottk. 1941-tl viszont mr kls forrsokra is lehetett szmtani. A hbor elrehaladtval Nmetorszg szvetsgesei ipari kapacitst is hasznostani kvnta. A nmet–magyar gazdasgi egyttmkds keretben kt jelents nagyberuhzsra kerlt sor. Az egyik a hazai alumniumipar fejlesztst, a msik a korszer hazai replgpgyrts bvtst szolglta. Termszetesen a Harmadik Birodalom vezeti nem nzetlenl ldoztak jelents erforrsokat a magyar ipar tmogatsra, hanem egyttal sajt, egyre nvekv ignyeik kielgtst is vrtk tle. A nmet beruhzsokkal azonban a magyarok is jl jrtak: ntt a munkaer kpzettsge, fejlett technika rkezett az orszgba s pozitv hatsai voltak az letsznvonal alakulsra. Az iparfejlds ugyanakkor bizonyos torzulsokhoz vezetett. A fokozd nyersanyaghiny, a klkereskedelem csatorninak beszklse, Nmetorszg s a honi hadsereg ignyei egyes gazatoknak felttlen prioritst biztostottak. A nvekeds elssorban a bnyszatban, a vegyiparban s a gpiparban volt nagyarny. 1943-ban a magyar ipar mr korszer replket, harckocsikat s tehergpkocsikat gyrtott.
A negatv oldalt a kereskedelmi viszonylatban nmet oldalrl felhalmozd klringadssg jelentette. Berlin kinyilvntotta, hogy a gazdasgi kapcsolatokat egyrtelmen a politiknak rendeli al: „A Magyarorszgrl rkez hatalmas szlltsokat a kzs hadviselshez val hozzjrulsnak kell tekinteni, amelyet Nmetorszg termszetesen ksbb figyelembe vesz.” – jelentette ki a birodalmi klgyminisztrium egyik tisztviselje. 1943-ban a nmet tartozs sszege 1 millird mrkra rgott, de hasonl tendencia rvnyeslt a tbbi kelet-kzp-eurpai szvetsgessel szemben is.
Nmetorszg, valamint az 1941-es hadba lps utn a magyar hadsereg ignyeinek kielgtse komoly gondokat okozott a mezgazdasgban. A takarmnytermels cskkense kihatott az llatllomny ltszmra is. Az 1938. vi kiemelkeden j gabonaterms {I-129.} utn sorozatosan rosszabb vek jttek. Ennek oka rszben a rossz idjrsban, rszben abban kereshet, hogy az llami erforrsok jelents rsze a hadiiparba ramlott. Radsul a bevonulsok kvetkeztben komoly munkaerhiny jelentkezett. A termelst s az elltst mr 1939-tl llamilag szablyoztk. Ksbb viszont annyira rosszabbodott a helyzet, hogy a kormny az 1941/42. gazdasgi vtl szervezett elszmols bevezetsre knyszerlt. 1943 janurjban jelent meg az ltalnos beszolgltatsi knyszert letbe lptet rendelet. Ettl fogva minden gazdlkod a fld aranykorona-rtke alapjn kiszmtva meghatrozott lelmiszerflesgeket tartozott beszolgltatni, fggetlenl az adott vi tnyleges termstl. Kidolgozja, Jurcsek Bla llamtitkr utn, mint Jurcsek-fle beszolgltats kerlt be a kztudatba. A vilghborba val belps 1941 nyarn nem hozott dnt vltozst a lakossg letkrlmnyeiben. Annak tvlatilag veszlyes kvetkezmnyei ekkor mg nem tudatosultak az emberekben. Hbors puszttsok nem rtk az orszgot, a katonai hadszntr messze volt s egyelre a katonakteles kor frfiak zme sem kerlt ki a frontra. A trsadalom nagyobbik rsze a hbort a lassan nvekv meglhetsi nehzsgeken, a felfel ksz rakon s az ruhinyon rezte meg. A mindennapi letet szablyoz rendeletek s intzkedsek szmos kellemetlensget okoztak, viszont az llami beavatkozs annyiban sikeresnek minsthet, hogy tovbbra sem voltak slyos zavarok. Mg a szrakozs, a kultra irnti igny sem cskkent drasztikusan. A szellemi pezsgs jeleknt 1942-ben 13 500 knyvet adtak ki. Joggal krdezhette Nmeth Lszl: „Volt mr annyi knyv a magyar karcsonyfk alatt, mint az idn?” Szmos nagy hats filmalkots szletett.
A hadikonjunktrnak ksznheten 1938 s 1943 kztt mintegy 100 ezer fvel gyarapodott az ipari munkssg. Munkalehetsgben nem volt hiny s a munkabrek emelkedse sem llt meg. Az utols nagyarny bremels ppen 1943 jniusban volt. A Dunai Replgpgyrban 1943 oktberben egy eszterglyos havi 510 pengt keresett, egy villanyszerel 409-et s mg egy ports is 280-at, de ehhez hozz kell tenni, hogy ezek a munksok a legjobban fizetettek kz tartoztak. A mvszeti let jeles kpviseli sem panaszkodhattak, hiszen sikerlt megriznik korbbi igen magas jvedelmket. 1942-ben Zilahy Lajos s Mrai Sndor r 72 ezer, illetve 60 ezer pengt keresett, a npszer Jvor Pl sznsz pedig 35 ezret. Ugyanakkor az lelmiszerek irnti kereslet nvekedsvel prhuzamosan rohamosan emelkedtek az rak. 1 kg kenyr 1939-ben 38, 1943-ban 58 fillrbe kerlt. 1 kg zsr ra viszont 1,6 pengrl 5,6 pengre ugrott fel. A sertskaraj kiljrt az 1939-ben 2 peng helyett 1943-ban mr 5 pengt kellett fizetni. S mindez a hatsgilag megllaptott rakat jelentette, a feketepiacon a zsrrt pl. mr tbb mint a dupljt, 12 pengt krtek. Az inflci elszabadulsban meghatroz szerepe volt a nmet klringadssgnak. Ezt a kormny jobb hjn fedezetlen pnzkibocstssal finanszrozta. A lakossgi fogyaszts korltozsra s a jegyrendszer bevezetsre egyes lelmiszerek – cukor, zsr – esetben mr korbban sor kerlt. Mindez tovbb bvlt. 1941 szeptembertl a kenyeret s a lisztet, 1942 mjustl a tejet, 1943 janurjtl a hst is jegyre lehetett kapni. talakulban voltak a fogyaszti szoksok is. A sertsllomny cskkense miatt a marhahs kerlt eltrbe. 1943 mjusban pedig rendelet jelent meg a textilruk vsrlsnak korltozsrl. A nvekv hbors {I-130.} ignyek miatt az lelmiszer-fejadagok kisebbek lettek, mint Belgiumban, Hollandiban vagy Romniban. Nmileg meglep viszont, hogy a legslyosabb korltozsok ppen Olaszorszgban rvnyesltek.
Felemsan alakultak a parasztsg letviszonyai. Az lelmezs vidken kevesebb gondot okozott, mint a nagyobb vrosokban, a feketepiac rai pedig klnsen kedvezek voltak a paraszti rutermelkre nzve. A szabadpiaci viszonyokat rint llami korltozsok tbbsge viszont ppen ket sjtotta legjobban. A rendeletileg megllaptott rak egyrtelmen az ipari termkekre voltak kedvezek. Az agrroll – az ipari s mezgazdasgi rucikkek kztti rrs – a hbor veiben nvekv mrtkv vlt. A nehzsgeket csak fokozta a parasztok krben klnsen ellenszenves Jurcsek-fle beszolgltats, amely fleg a besorozattak otthon maradt csaldtagjai szmra bizonyult slyos tehernek.
A politikai kzvlemny s az ltalnos kzhangulat alaktsban az rtelmisg jtszotta meghatroz szerepet. Sokan feltteleztk, klnsen a tisztikarban, hogy a hbor utni Eurpban a meghatroz er Nmetorszg lesz. Ezt nmileg ellenslyozta, hogy a hazai kzprtegekben az angol orientcij gondolkods viszonylag ers volt. Az anglofil szemllet mgtt nemcsak politikai okok hzdtak meg. London jelents hatst gyakorolt a divat, a kultra terletn is a hazai kzletre. m a hivatalos propaganda meghatroz eleme a nmetbartsg volt. Mgis 1944 elejig megjelenhettek nciellenes knyvek s jsgok is. A Magyar Nemzet vagy a Npszava, ha msknt nem ment, az MTI-hrek megfelel csoportostsval, klnbz nyomdatechnikai trkkkkel prbltk kijtszani a cenzrt. Az objektvabb tjkoztats lehetsgt nyjtottk a szvetsges rdiadsok. Fleg a londoni, ahonnan az idehaza is ismert Macartney professzor szlt a magyar kzvlemnyhez. Ezek a hrek szles krkhz juthattak el, hiszen a Kzponti Statisztikai Hivatal szerint 1943 vgn kzel 900 ezer rdikszlk volt az orszgban.
Az rtelmisg zme azonban viszonylagos tjkozottsga, olvasottsga ellenre osztozott a korabeli magyar kzfelfogst ural illzikban. Abban remnykedett, hogy a frissen visszaszerzett orszgrszek brmely fl gyzelme esetn megtarthatak lesznek. Bajcsy-Zsilinszky 1943-as, a Kisgazdaprt nevben a kormnyhoz benyjtott memorandumban lehetsget ltott Erdly teljes visszacsatolsra. A rendszer irnti elfogultsggal aligha vdolhat Bib Istvn mg 1944-ben is az erdlyi magyarsgnak a magyar llam keretben val megmaradsrl beszlt. Az 1930-as vek vgtl fleg nmetellenes krkben rendkvl npszer volt a kzp-eurpai sszefogs, a dunai fderci gondolata. Ebben a fderciban a kzponti helyet a magyaroknak szntk. Mrai Sndor 1942-ben azt hangslyozta, hogy a „hbor teremtette helyzet a Duna-medencben a magyarsgot vezet szerepre jellte ki.” Az 1938–1939-es vek esemnyei alapjn mg az angolbart csoportok is gy lttk, hogy a Nyugat cserbenhagyta Magyarorszgot. Ezek kvetkeztben a kivrsra berendezked, a baloldali ellenzk ltal sem opponlt kormnypolitika szles krkben tallt egyetrtsre.
A nemzetkzi esemnyek hatsra 1943-ban bizonyos flelmek mgis felersdtek. 1942. szeptember 4-n teljesen vratlanul lgitmads rte Budapestet. 1942 szig a hadihrek mellett az emberek csak a meleg ruha s szeretetcsomagok gyjtsrl szl felhvsokban tallkoztak a hborval, 1943-{I-131.} ban viszont a klfldi adkon mr rendszeresen az antifasiszta erk elrenyomulsrl, a front kzeledsrl lehetett hallani. A hrzrlat miatt rendkvl lassan, de terjedt a 2. magyar hadsereg slyos veresgnek hre. Ennek ellenre dnt szemlleti vltozs nem kvetkezett, a trsadalom tbbsge nem bredt tudatra veszlyeztetett helyzetnek.
A hbors vek taln leginkbb a hazai zsidsg szmra jelentettek komoly megprbltatsokat. A Nmetorszgba szllts s a tmeges megsemmists veszlye egyelre nem fenyegette ket, de jabb diszkriminatv intzkedsekre joggal szmthattak. Ezek bevezetsnek lehetsge a msodik zsidtrvny 1939 mrciusban trtnt szentestse utn elszr 1940 szn, mg Teleki miniszterelnksge alatt merlt fel. A harmadik zsidtrvny-javaslatot viszont mr Brdossy terjesztette be a parlamentbe. A felshz konzervatv csoportja ezttal is ellenezte, de szentestst s elfogadst, kisebb mdostsoktl eltekintve nem tudta megakadlyozni. Az 1941. vi XV. tc. – tovbb pontostva a zsidsg faji meghatrozst – „fajvdelmi” alapon megtiltotta a zsidk s nem zsidk kztti hzassgktst s az azon kvli nemi kapcsolatot. Emellett bevezette a hzassgkts eltti ktelez orvosi vizsglatot. A negyedik zsidtrvny – 1942. vi XV. tc. – kihirdetsre 1942. szeptember 6-n kerlt sor, mely alapjn zsidnak minsl szemly nem szerezhetett mezgazdasgi ingatlant s kteleztk ket a mr birtokukban lvk tengedsre is. Szintn 1942-ben az izraelita felekezetet trltk a bevett vallsok sorbl s az „elismert” felekezet sttust kapta meg. A zsidtrvnyek hatlya az orszg egsz terletre, teht a visszacsatolt vidkekre is kiterjedt, ahol pedig a politikai blcsessg ppen tolerancit kvetelt volna a magukat tbbsgben magyaroknak vall zsidkkal szemben.
Slyosabb megprbltatsokat jelentett Magyarorszg bekapcsoldsa a vilghborba. Az 1939. vi II. tc., a honvdelmi trvny – kifejezetten zsidellenes tartalom nlkl – bevezette a munkaszolglat intzmnyt. Kln zsid munkaszolglatos szzadok fellltsrl csak egy, a trvnyt rtelmez 1941. prilisi miniszterelnki rendelet intzkedett. Vgl az 1942-ben elfogadott j honvdelmi trvny ktelezte egyrtelmen a zsidkat a fegyveres szolglat helyett munkaszolglatra. A rendszert egybknt eredetileg a katonskodsra alkalmatlanok szmra hoztk ltre, utbb viszont a munksszzadokat mr fknt zsidkkal s – kisebb mrtkben – a politikailag megbzhatatlan szemlyekkel tltttk fel. A munkaszolglatosokkal szembeni, nemegyszer embertelenl kegyetlen bnsmdnak ksznheten 1944 elejig kzlk tbb tzezren vesztettk letket.
A harmincas vek vgn hozott zsidtrvnyek inkbb a kzposztlyi s kispolgri rtegek antiszemita hangulatnak lecsillaptst szolgltk, a hbor alatt szletettek pedig erteljes nmet nyomsra szlettek. A Kllay-kormny mg kpes volt visszautastani Hitler radiklis kvetelseit, melynek hatsaknt kzel 100 ezer zsid meneklt Magyarorszgra a szomszdos llamokbl, de Brdossy 1941 jliusban mr rknyszerlt arra, hogy kzlk 30–35 ezret letartztasson s 18 ezer ft Galciba deportljon. |