A vlsg kvetkeztben egyre nyilvnvalbb vltak a versailles-i bkedikttum negatvumai: Kzp-Eurpa kis llamai slyos gazdasgi–trsadalmi nehzsgekkel kszkdtek, ugyanakkor ltszott az is, hogy Franciaorszg kptelen betlteni azt a stabilizl szerepet, amelyet az 1920-as vek elejn vllalt. A vlsg alatt Eurpa vezet llamainak rdekldse megntt a rgival kapcsolatban. Ezen orszgok kiszolgltatottsga viszont fokozdott, ami lehetsget teremtett a nagyhatalmaknak arra, hogy segtsgnyjts cmn erstsk politikai befolysukat a Duna-medencben. A lehetsgeket azonban ersen behatroltk a nagyhatalmak egyms kzti ellenttei, valamint az, hogy nekik maguknak milyen bels feszltsgekkel kellett szembenznik. Olaszorszg aktivitsa nem szmtott j jelensgnek, m az is kztudott volna, hogy Mussolini ambcii lnyegesen fellmltk hazja gazdasgi-katonai erejt. Anglit szinte teljesen lektttk sajt gondjai. Ennek kvetkeztben amgy sem tl nagy rdekldse a Duna-medence irnt tovbb cskkent. Mkdst elssorban arra koncentrlta, hogy vetlytrsai kzl senki se szerezhessen hegemn befolyst a trsg fltt. Kezdetben – 1929–1930 krl – gy tnt, hogy az addig legfbb patrnus meg tudja ersteni pozciit. Franciaorszgban ugyani a vlsg csak ers ksssel jelentkezett, s egy ideig Prizs lett Eurpa pnzgyi kzpontja, ahonnan Magyarorszg s szomszdai viszonylag legknnyebb kaphattk meg a hs htott hiteleket. Ezzel magyarzhat, hogy a Krolyi-kormny, br alapjban vve a bethleni klpolitika tjn haladt tovbb, mgis nagyobb jelentsget tulajdontott a francia kapcsolatnak. Pr v mlva azonban a vlsg Prizst is elrte, s ez olyan slyos belpolitikai feszltsghez vezetett, amely jelents mrtkben kihatott Franciaorszg nemzetkzi megtlsre is. A legnagyobb fordulat Nmetorszgban kvetkezett be. Stresemann halla, majd 1930-ban a Brning-kormny hatalomra kerlse klpolitikai irnyvltst eredmnyezett.
Berlin nagyhatalmi pozciit immr {I-85.} nem megegyezses taktikval, hanem a francikkal val nyltabb konfrontci vllalsval prblta elrni. Befolysa nvelsnek egyik legfontosabb szntert – a rgebbi Mittel-Europa-tervek feleleventsvel – a Duna-medencben ltta. Nmetorszg ettl kezdve nvekv figyelmet tanstott a rgi s Magyarorszg gyei irnt. Berlin helyzett kt tnyez befolysolta kedvezen. Egyrszt sikerlt elrni elbb 1930-ban a jvttel fizetsnek felfggesztst, majd egy v mlva a lausanne-i konferencin – egyszeri megvltssal – annak vgleges eltrlst. Msrszt ugyancsak a mozgsteret nveltk a klkereskedelemben rejl pratlan lehetsgek. Kzp-Eurpa llami pnzgyileg Londontl, illetve Prizstl fggtek. Egyikk sem tudta viszont felvsrolni azt a nagy agrrfelesleget, amellyel a rgi rendelkezett. Erre csak kisebb rszben Olaszorszg, de mindenekeltt Nmetorszg lehetett kpes. Ha az 1920-as vekben a magyaroknak s a tbbieknek a hitel volt a legfontosabb tnyez gazdasguk zavartalan mkdshez, gy az 1930-as vekben a piacszerzs vlt azz. A nvekv nmet expanzis tervek megvalstsban, amelyek nem a nci rval kezddtek, a klkereskedelmi kapcsolatok kiemelt jelentsggel brtak. A vgyak s a lehetsgek egyelre itt sem lltak arnyban lltak arnyban egymssal. Nmetorszg nvekv belpolitikai s gazdasgi vlsgba sllyedt. Ebbl a vlsgbl csak 1933 janurja, azaz Hitler hatalomra jutsa utn sikerlt csak kikerlni, amit Berlin fokozd klpolitikai aktivitsa jelzett. Hitlerrel egytt azonban jabb koncepcivlts kvetkezett be. A Harmadik Birodalom – a Drang nach Osten jegyben – tvlatilag a rgi teljes politikai s gazdasgi alvetst jellte meg clknt.
Az 1930-as vek elejn szmos kzp- s nyugat-eurpai politikus a trsg reintegrlsban, a szorosabb egyttmkds gondolatban ltta a gondok legjobb ellenszert. Elszr Nmetorszg ksrletezett: 1931-ben megprblt keresztlvinni egy vmunit Ausztrival, ami a nyugati hatalmak ellenllsn hamar kudarcba fulladt, mert a politikai egysg elksztst lttk benne. 1931 novemberben Benes vetette fel egy csehszlovk–magyar–osztrk, majd rvidesen Anglia javasolt a rgi hat orszgt tmrt vmunit. A legnagyobb horderejnek Tardieu francia miniszterelnk 1932-ben ismertetett terve tnt, amely t llamot – benne Magyarorszggal – kvnt egysges gazdasgi blokkban tmrteni. A klnbz integrcis elkpzelsek sorra kudarcba fulladtak. Magyarorszg ugyanis status quo alapon, azaz a revzi krdsnek figyelmen kvl hagysval, nknt, kls nyoms nlkl nem volt hajland semmilyen szlesebb egyttmkdsben rszt venni. Budapest vlemnyt az orszg geopolitikai helyzetnl fogva nem lehetett teljesen figyelmen kvl hagyni. Ez az ers knyszer azonban a nagyhatalmi rdekellenttek miatt hinyzott. Klnsen Berlin ellenezte az integrcis terveket, mivel azokban – tbbnyire joggal – nmetellenes politikai let, illetve a francia befolys konzervlsi szndkt olvasta ki. Mg a legjobban elksztett Tardieu-terv is csak Anglia elgg visszafogott tmogatst brta. Az rdekellentteket az 1933 jniusban francia, angol, nmet s olasz rszvtellel megkttt ngyhatalmi paktum sem tudta feloldani. Annak ellenre sem, hogy ez a tervezet eredetileg magba foglalta a legslyosabb regionlis etnikai problmk orvoslst is. Ilyen krlmnyek kztt llandsult a rgi kiszolgltatottsga, ami hossz tvon Nmetorszg szmra bizonyult kedveznek.
A magyar klpolitikt mind gazdasgi {I-86.} rdekei, mind a revzi szempontja egyarnt a status quo ellenes nagyhatalmas irnyba nyomta. Gmbs a kapcsolatok erstsre trekedett Berlinnel s Rmval. Ennek demonstratv lpsekkel prblt nagyobb nyomatkot adni. Az els llam, melynek vezetjt felkereste, Olaszorszg volt, de nagy feltnst keltve – 1933 nyarn – ltogatta meg a kormnyfk kzl elsknt Adolf Hitlert. Gmbs s Knya erfesztseit azonban csak gazdasgi tren koronzta siker. A mr emltett kereskedelmi szerzdsek kvetkeztben a nmet s olasz piac az addigiaknl nagyobb mrtkben nylt meg a magyar ruk eltt. Revzis tren az eredmnyek sokkal cseklyebbek voltak. Hitler vilgosan rtsre adta a magyar kormnyfnek – lehtve ezzel a Romnival s Jugoszlvival kapcsolatos remnyeket –, hogy pillanatnyilag kizrlag Csehszlovkia ellenben hajland tmogatni a magyar terleti kvetelseket. Ennek ismeretben a haza kzvlemny szmra sznt propagandafogsnak kell minsteni a Gmbs ltal meghirdetett „bks revzi” jelszavt. A miniszterelnkt akkor s ksbb is sokan vdoltk egyoldal nmetbartsggal, a fggetlensg feladsval. A vdak azonban nem mindenben bizonyultak helytllnak. Mindenekeltt a magyar–nmet kapcsolatok szorosabb vlsa Magyarorszg rdekeibl, nemzetkzi kiszolgltatottsgbl egyenesen kvetkezett. Gmbs szndkai – a legitimista politikusokat leszmtva – lnyegben a konzervatv tbor s benne Bethlen Istvn egyetrtsvel is tallkozott. Klnbsg csak annyi volt kzttk, hogy a gyakorlati tren is sokkal gyesebb, tapasztaltabb Bethlen jobban tartott a „pngermn” veszlytl, ennlfogva klpolitikai elgondolsaiban nagyobb szerepet sznt Anglinak. 1933 novemberben elhangzott szavai utbb prfcinak bizonyultak: „…egy stt s viharteljes id kvetkezik, amelynek rendjn Kzp-Eurpa kis npeire vagy a keleti szlv ris fog kezet emelni vagy a germn Drang nach Osten vagy egymssal megegyezve mindkett.” Gmbs ilyen rtelemben nagyobb illzikat tpllt Nmetorszgot illeten, azt remlve, hogy a nci ambcikkal szemben Olaszorszg kell ellenslyt kpezhet. Berlin s Budapest viszonyn az sem javtott, hogy Gmbs – eldeihez hasonlan – kevs megrtst tanstott a hazai nmet kisebbsg kvlrl is tmogatott kvetelsei irnt. St, ppen ekkor az 1930-as vek els felben bontakozott ki idehaza egy nagyszabs nvmagyarostsi kampny. Mindenkpp kedvez tnyknt kell viszont rtkelni, hogy a Gmbs-kormny – szintn Bethlen nyomdokain haladva – 1934. februr 6-n felvette a diplomciai kapcsolatot a Szovjetunival. Ennek ellenre a magyar klpolitika egyik legslyosabb hibjaknt kell rtkelni, hogy ideolgiai okok miatt az egyttmkdsben rejl lehetsgeket a korszak folyamn sohasem sikerlt kihasznlni.
Gmbs s Mussolini. Rma, 1932
A Gmbs-ra sem mlt el nemzetkzi botrnyok nlkl. 1933 janurjban kiderlt, hogy Olaszorszgbl fegyverek rkeztek az ausztriai Hirtenbergbe, hogy onnan tovbbszlltsk azokat Magyarorszgra. Az gy krl nagy nemzetkzi botrny kerekedett, mg vgl a fegyvereket vissza kellett kldeni a feladnak. Hatsaiban sokkal slyosabbnak bizonyult a marseilles-i mernylet. 1934. oktber 9-n meggyilkoltk Sndor jugoszlv kirlyt s Barthou francia klgyminisztert. Magyarorszg, ha nem is vett rszt a mernylet elksztsben, valban tmogatta a Jugoszlvia felbomlasztsn dolgoz erket. A vizsglat sorn azonban kiderlt, hogy a mernyletben kzremkd horvt usztask korbban a {I-87.} Dunntlon tallhat Jankapusztn is tartzkodtak egy ideig, ami mr felvetette Budapest felelssgt. Mindez knos helyzetbe hozta Gmbsket. Klnsen annak a fnyben, hogy mind a nagyhatalmak, mind a kisantant figyelmen kvl hagytk Olaszorszg valsznsthet szerept a mernyletben. gy tnt, a magyarokra bnbakszerep vr. Vgl Rma s London tmogatsval sikerlt elrni, hogy a Npszvetsg Tancsa nem hozott slyosan elmarasztal tletet. Budapestre bzta az rintett magyar szervek felelssgnek megllaptst s megbntetst. A marseilles-i mernylet tmenetileg slyos nemzetkzi elszigeteltsgbe tasztotta az orszgot s mg jobban sszekovcsolta a kisantant egysgt. A hazai kzvlemny nagyobbik rsze viszont killt a Gmbs-kormny mellett, gy az esetnek belpolitikai hatsa nem volt.
Sokkal tbb nehzsget okozott, hogy a nci vezets hatalmi ambcii, de klnsen Ausztria bekebelezsre vonatkoz tervei kivltottk Olaszorszg ellenllst. Magyarorszg knyes egyenslyozsra knyszerlt azrt, hogy ne vesztse el se Mussolini, se Hitler jindulatt. Elbbi 1934 mrciusban, nmetellenes clzattal tet al hozta az olasz–magyar–osztrk n. hrmas egyezmnyt, amibl Budapest sem politikai, sem gazdasgi okok miatt nem maradhatott ki. Annyit viszont elrt, hogy a hrom orszg egyttmkdst szablyoz rmai jegyzknyvek formailag nem mondtk ki az osztrk fggetlensg garantlst. Az osztrk ncik kvlrl tmogatott puccsksrlete 1934 jliusban tovbb rontott Rma s Berlin viszonyn. Budapesten klnsen aggasztnak talltk, hogy Olaszorszg egyre jobban kzeledett az eurpai sttus quo fenntartsban leginkbb rdekel Franciaorszg fel. Radsul Prizs ktoldal szerzds megktsvel a Szovjetunit is igyekezett bevonni a versailles-i bke tmogati kz. A francia–olasz egyttmkds keretben jabb kzp-eurpai integrcis terv kszlt, amely 1935 elejn Duna-paktum nven vlt ismertt. Jllehet a terv ugyanolyan sorsra jutott mint a tbbi hasonl elkpzels, mgis nagy riadalmat okozott idehaza. Magyarorszgnak teht a mozgstr bizonyos bvlse ellenre az 1930-as vek kzepn szmos klpolitikai nehzsggel kellett szembenznie. |