Brdossy helyre a miniszterelnki szkbe Bethlen hve s hajdani llamtitkra, Kllay Mikls kerlt azzal a nem hivatalos megbzssal, hogy prbljon laztani a Nmetorszgtl val fggsen.
Kllay slyos helyzetet rklt. 1942. jnius 5-n, tbb hnapos ksssel bekvetkezett az amerikai hadzenet. A keleti front esemnyei arra indtottk a nmeteket, hogy maximlis tmogatst kveteljenek Magyarorszgtl. Kllay termszetesen nem kvnt szembefordulni a harmadik Birodalommal s teljestette eldje ktelezettsgvllalsait. A Jny Gusztv tbornok vezette 2. magyar hadsereg frontra szlltsa prilisban indult meg. Ez a 9 gyalogos s egy pnclos hadosztlybl ll – ltszmban tbb mint 200 ezres – hadsereg az akkori magyar hadernek mintegy harmadt foglalta magba. Az itthoni fegyvermennyisg csaknem felt megkapta, de felszereltsgben mg gy is messze elmaradt a hasonl nmet s szovjet csapatoktl. A honvdek jlius vgn bocstkoztak elszr harcba. Majd jelents vesztesgek rn kijutottak a Donhoz, ahol vdllsokba rendezkedtek be.
Kllay Mikls
Kllay a 2. hadsereg kikldsn tl vakodott brminem jabb ktelezettsgvllalstl. Szeptemberben menesztette a nmetek egyik hazai exponenst, Bartha Kroly hadgyminisztert. Helyre a politikailag megbzhatbbnak bizonyul nagybaczoni Nagy Vilmost ltette. Az orszg mozgsternek bvtsre mr 1942 nyartl bizonytalan ksrleteket tett kapcsolatfelvtelre a nyugati hatalmakkal. Az v vgtl azonban jelents nemzetkzi vltozsok kvetkeztek be, s a magyar kormnynak t kellett rtkelnie addigi politikjt. 1942 novemberben az el-alameini csatval a marokki partraszllssal megfordult a hadiszerencse szak-Afrikban s a kezdemnyezs ettl kezdve a szvetsgesek kezbe ment t. Keleten nagyszabs szovjet offenzva bontakozott ki. A szovjet hadsereg 1943. februr elejre hatalmas gyzelmet aratott a nmet csapatok felett. Utbbi hadmvelet rszeknt a szovjet erk a Don trsgben is tmadsba mentek t, amelyet a magyar hadseregnek nem sikerlt feltartztatnia. A honvdsgnek 200 kilomter szles vdllst kellett tartania, radsul a szovjetek emberben s fegyverzetben jelents flnyben voltak s kt hdfllssal rendelkeztek a Don innens partjn. A magyar erk ellenll erejt tovbb gyengtette a nagy tli hideg s az elltsi nehzsgek. A szovjet csapatok viszonylag hamar ttrtk a magyar arcvonalat s gyakorlatilag {I-124.} felmorzsoltk a 2. hadsereget. A kudarchoz hozzjrult, hogy a magyar politikai s katonai vezetk nem tettk egyrtelmv Jny szmra, hogy a legfbb cl a hader megrzse legyen. St, a vezrkari fnk december 27-n ezzel ellenttes rtelm parancsot adott ki. A hadsereg vesztesge halottakban, foglyokban s sebesltekben 96 ezer fs, azaz kzel 50%-os volt.
A magyar hader katasztrfja szinte sokkolta a hazai politikusokat. A kormny azonban sajt elvrsai, eltletei s a kls knyszerhatsok csapdjban vergdtt. A hivatalos krk abban remnykedtek, hogy az 1938–1941 kztt megszerzett terletek a szvetsgesek gyzelme esetn is megtarthatk lesznek. Az alkalmanknt felmerl jabb s jabb ignyek pedig csak arra voltak jk, hogy tovbb rontsanak a szomszdos orszgokhoz fzd amgy is rossz viszonyon, felidzve egy msodik kisantant krvonalait. Kllay s csoportja immr vilgosan ltta, hogy a nmetek elvesztettk a hbort. Nem vltozott a bolsevizmus elleni tradicionlis belltottsg sem, amit bizonyos esemnyek, mint a szovjetek ltal kivgzett lengyel tisztek tmegsrjnak feltrsa Katynban, csak tovbb erstett.
A nyugati hatalmak Magyarorszgot s a kormny tevkenysgt kizrlag annak alapjn tltk meg, hogy az mennyivel hozza kzelebb a vgs gyzelmet a ncizmus felett. „Amg Magyarorszg folytatja harct szvetsgeseink ellen s a tengelyt tmogatja, nem szmthat sem rokonszenvre, sem kmletre.” – hangoztatta az angol propaganda. A Kllay-kormny 1943 els felben tbb ksrletet tett arra, hogy javtsa viszonyt az angolszsz hatalmakkal s kipuhatolja a Duna-medencvel kapcsolatos tvolabbi szndkaikat. A kzvetti szerepet tbbnyire diplomatk, tisztviselk s tudsok lttk el, helysznknt pedig a semleges llamok jhettek szba. Gellrt Andor s Szegedy-Maszk Aladr Svdorszgban, Barcza Gyrgy Svjcban, Szent-Gyrgyi Albert Trkorszgban prblkozott. A trgyalsok azonban nem vezettek komoly eredmnyre, annak ellenre, hogy Anglia mdostott addigi merev llspontjn s homlyos greteket tett arra nzve, hogy amennyiben Magyarorszg levlik a tengelyrl, ezt a hbor utn rdemknt beszmtjk.
A trgyalsok megfeneklsnek tbb oka is volt. A Kllay-kormny gy tlte meg, hogy az adott erviszonyok mellett nincs relis lehetsg a nmetekkel val szembefordulsra s Hitler hadserege mg elg ers egy ilyen fordulat megakadlyozsra. Az orszg hbors hadszntrr vlna s idegen megszlls al kerlne, amelyben nemcsak nmet, hanem a revansra hes szlovk s romn csapatok is rszt vennnek. A kedvezbb krlmnyeket kizrlag a szvetsges erk balkni partraszllsa jelenten. Erre egybknt 1943 tavasztl folyamatosan szmtottak. Fkezleg hatott mg, hogy a magyar kormnynak revzis tren sem sikerlt semmi konkrtumot kicsikarnia, pedig viszonylag hazai npszersgt, tmogatottsgt nagyrszt a terlet-visszacsatolsoknak ksznhette. Ami azonban a legfontosabbnak bizonyult: Anglia jelezte, hogy semmi szn alatt nem tmogatja a kt hbor kztti rendszer tmentst s a hbor utn a bels viszonyokat illeten jelents demokratizlsnak kell bekvetkeznie. Kllay vagy Bethlen viszont hossz tvon legfeljebb arra volt hajland, hogy megossza valamelyest a kormnyzati hatalmat az ellenzk egyes erivel. A miniszterelnk, Horthy s a mgttk ll erk gy szinte kiltstalan helyzetbe kerltek, {I-125.} hiszen egyik harcol fltl sem vrhattak sokat. Nem tnt szerencss megoldsnak egy konzervatvokbl ll, esetleg Bethlen vezette emigrns kormny megalaktsa sem, miutn Anglia nem lelkesedett tlzottan az effle elkpzelsekrt. Nemcsak kormny nem jtt ltre, de a hazai politikai let neves szemlyisgei is hzdoztak az emigrcitl. Egyedl a kisgazdaprti Eckhardt Tibor tvozott 1941 mrciusban az USA-ba, m ottani tevkenysgt, hogy a hivatalos magyar politika s ltalban Magyarorszg szmra kedvez mdon befolysolja az angolszsz kzvlemnyt, nem ksrte nagyobb siker. Rosszul alakult az itthoni helyzet is. Horthy Istvn 1942. augusztus 20-n replgp-balesetben lett vesztette a keleti fronton. Ezzel a kormnyz-helyettesi poszt betltse s a kormnyz utdlsnak gye ismt teljesen nylt lett.
Ilyen krlmnyek kztt az egyetlen lehetsges megoldsnak a kivrs politikja tnt. Teljesteni a nmet ignyeket, legalbbis azok minimumt, kormnyon maradni s vrni a balkni partraszllst. Akkor, a sikeres tlls utn a Kllay-kormny gy hivatkozhatott volna hbors rdemeire, hogy egyttal a stabilits, a bels rend vdelmezjeknt is fellphetett volna. A Szovjetunival viszont semmilyen formban nem szmoltak, kapcsolatot sem kerestek vele. Ez a politika arra plt, hogy az orszg erforrsait tartalkolni kell, Hitler viszont a hazai szlsjobboldal tmogatsval ppen 1943-tl ignyelte, hogy Magyarorszg katonai s gazdasgi erejt maximlisan lltsa a nmet clok szolglatba. Az rdekek klnbzsgbl fakadan a kt orszg kztt llandak lettek a srldsok. A kormnynak s Szombathelyinek hosszas trgyalssorozat utn sikerlt elrnie a 2. magyar hadsereg maradvnyainak hazahozatalt. A Wehrmacht vezeti viszont azzal az ignnyel lptek fel, hogy a magyar hader ellenszolgltatsknt vllaljon rszt Szerbia megszllsban. A krst, miutn a szvetsgesek hatrozottan elleneztk, Kllay folyamatosan visszautastotta. Ntt viszont a szovjet terleten lv megszll erk szma kt hadosztllyal. A nmetek a megbzhat hrszerzs rvn pontos rteslsekkel rendelkeztek a kiugrsi trgyalsokat illeten, de egybknt is elgedetlenek voltak a magyar segtsg mrtkvel. Romnia hsgesebb szvetsgesnek tnt s erforrsait is nagyobb mrtkben bocstotta a nmetek rendelkezsre. Hitler meghvta Horthyt, hogy tisztzzk a nzeteltrseket. Az 1943. prilisi trgyalsokon Hitler, aki mr 1942 decemberben tudomst szerzett a bketapogatzsokrl, brlta Kllay „ktszn” politikjt s a magyar hadsereg addigi teljestmnyt. A kormnyz viszont szokatlan mdon megmakacsolta magt s hatrozottan szembehelyezkedett Hitlerrel. A nmeteknek katonai vonalon sem sikerlt engedkenysgre brniuk a kormnyt, mindssze annyit rtek el, hogy jniusban Nagy Vilmost Csatay Lajos vltotta fel a hadgyminiszteri poszton. A szerbiai megszlls tervt azonban sem tudta elfogadtatni a minisztertanccsal.
A szvetsgesek jliusi szicliai partraszllsa, majd Mussolini buksa nagyot lendtett a magyar bketapogatzsokon. A nyr folyamn meglnklt trgyalsokba bekapcsoldott Baranyai Lipt, a Nemzeti Bank volt elnke s Bakch-Bessenyei Gyrgy svjci kvet is. Konkrt megllapodsra szeptember folyamn kerlt sor. Szeptember 8-n Veress Lszl klgyminisztriumi tisztvisel megkapta a fegyverszneti feltteleket, amit a miniszterelnk nmi huzavona utn elfogadott. Eszerint Magyarorszg felttel nlkl {I-126.} kapitull a szvetsges hatalmak eltt, amit csak akkor hoznak nyilvnossgra, ha az angol–amerikai erk elrik az orszg hatrt. A magyar kormny addig megteremti az tlls feltteleit. Kivonja csapatait a Szovjetunibl, a hadvezetst jjszervezi s cskkenti egyttmkdst Nmetorszggal. Az elzetes fegyverszneti megllapodst a Kllay-kormny nagy sikernek rtkelte, pedig az csak az angolszsz erk balkni partraszllsa esetn lphetett letbe s arrl nem szlt, mi a teend, ha a szovjetek rkeznek meg elbb a Duna-medencbe. A miniszterelnk elgedett volt addigi politikja eredmnyeibl s jbl a kivrs llspontjra helyezkedett. |