1935-ben a Gmbs–Bethlen kzdelem jult ervel folytatdott tovbb. Janur elejn Gmbs megszabadult kt bethlenistnak tartott minisztertl, Imrdy Bltl s Kllay Miklstl. Ugyanakkor nagyszabs tisztogatst hajtott vgre a hadsereg vezetsben. Elmozdtotta a posztjrl Krpthy Kamillt, a hadsereg fparancsnokt, helyettest, Vogt Valdemrt s Rder Vilmos vezrkari fnkt. Hasonlkpp nyugdjaztatott szmos tbornokot is. igaz, a hadsereg legfbb irnyti posztjait Horthy jrszt sajt embereivel tltette be, a tisztikar egszn bell vgrehajtott vltozsok azonban Gmbst erstettk. Ekkor indult el az a folyamat, melynek sorn a rgi – a kormnyzhoz szemlyesen is ktd – vezetket fiatalabb, ms mentalits s tbbsgben nmetbart tisztek foglaltk el. Gmbs sikerein felbtorodva tovbblpett s janur 24-i szolnoki beszdben mr flrerthetetlen clzssal kijelentette: „Rozsds csklyj reg halszok zavarjk az let folyst… cska fegyverekkel jtsz politikai vadorzk jtktl mit sem kell flnem, berozsdsodott az mordlyuk.” (Gmbs szavai nyomn kaptk a kormnyprt konzervatv politikusai a csklys nevet.) Jllehet a janur 29-i NEP-rtekezleten a kpviselk ismt bizalmukrl biztostottk Bethlent, a szakts lehetsge a levegben lgott. Ilyen krlmnyek kztt Horthy sem tarthatta tovbb knyelmes s visszahzd pozcijt. Elbb-utbb egyrtelmen llst kellett foglalnia valamelyik fl mellett. A februr 9-i kormnyzi kihallgatson – elkerlend a vlasztst, Gmbs ellen foglalt llst. A miniszterelnkt a Bethlennel val egyttmkdsre s minden lnyeges krdsben engedmnyekre knyszertette. {I-92.} Utbbi azonban veresgt csak tmenetinek tekintette, s amikor mrcius 2-n kormnya nevben benyjtotta lemondst, maradsa fejben sikerlt kicsikarni a hzfeloszlatst elrendel leiratot. Horthy dntsben tbb tnyez is szerepet jtszott. A kettejk kztti rgi szemlyes kapcsolaton tl a kormnyz tagadhatatlanul vonzdott az „ers kz” politikjhoz, h embere sok tekintetben katons stlushoz. Elismerte azokat az erfesztseket is, amelyeket a kormnyf a valsg lekzdse rdekben tett. Vgl a Kisgazdaprt, a klnbz jobboldali erk, politikai s trsadalmi szervezetek tbbnyire Gmbs ltal inspirlt akcii arrl gyztk meg, hogy a kzvlemny tbbsge a miniszterelnk mgtt ll, akire a stabilits megrzse vgett felttlen szksg van. Ezek utn Gmbs befejezte a kormnytalakts folyamatt: az utols markns konzervatv politikus, Keresztes-Fischer helyt Kozma Mikls foglalta el a belgyminiszteri poszton. A Reformnemzedk egyik vezetjbl, Bornemissza Gzbl pedig kereskedelemgyi minisztert csinlt. Mrcius 5-n bejelentette a Tisztelt Hzban a kpviselknek az id eltti vlasztsok kirst. Bethlen s szmos trsa, kztk Kllay Mikls, Keresztes-Fischer Ferenc, Pesthy Pl, Rakovszky Ivn volt miniszterek azonnal kilptek a kormnyprtbl. Bethlen azonban tisztban volt azzal, hogy neki Gmbssel szemben, ellenzki pozcibl nagyon nehz vonz programot adni s mandtumokat szerezni. Ezrt elutastotta egy konzervatv prt ltrehozst s hveit sem biztatta kilpsre a NEP-bl.
A vlasztsok mrcius vgn, prilis elejn zajlottak le s az eredmny szinte mindenben megfelelt Gmbs vrakozsainak. A kormnyprt 171 mandtumval megersdve kerlt ki a kzdelembl. Az eredmny kialaktsban a szoksos vlasztsi csalsok s kormnyprivilgiumok felhasznlsa – az ellenzk ajnlsi veinek visszautastsa, a vlasztk kzvetlen befolysolsa, a hatalmas kampnypnzek, a rdinak, mint propagandaeszkznek a monopolizlsa – jelents szerepet jtszott. Az ellenzk szinte minden rnyalata egyetrtett abban, hogy ezen a vlasztson trtnt a legtbb trvnysrts s csals. A legdurvbb eset Tarpn trtnt, ahol Gmbs a hozz csatlakozni nem akar Bajcsy-Zsilinszky Endre ellenben olyan szemlyt vlasztatott meg kpviselnek, akirl utbb kiderlt, hogy nemcsak a neve hamis, hanem mg vlasztjoggal sem lett volna szabad rendelkeznie. Minden addiginl nagyobb szmban, sszesen 38 mandtumot tmadtak meg petcival, s ebbl 17-nl a Kzigazgatsi Brsg az eredmnyt megsemmistette. Ennek ellenre nem rhat minden a kzigazgatsi appartus kzremkdsnek szmljra. Nem lehet kizrni annak lehetsgt, hogy Gmbs viszonylagos npszersgnek, a reformretorika sikernek ksznheten egy „tiszta” vlasztson is tbbsget szerzett volna.
A vlasztsok eredmnyekppen a parlamenti erviszonyok gykeresen megvltoztak. A konzervatv tbor korbban meghatroz pozcikkal rendelkezett, most viszonylag csekly sly s prtpolitikai szempontbl ersen megosztott politikai er lett. A vlasztsokat kormnyprti rszrl szervez Sztranyavszky, Marton s Kozma hathats kzremkdsvel a kpviselk szmt az 1931. vi 158-rl 171-re nvel kormnyprt talakult. Ennek mrtke csak az Egysges Prtnak Bethlen ltal mg az 1920-as vek elejn megvalstott tformlshoz hasonlthat. A kpviselk jelents rsze az rsgvlts jegyben kicserldtt – 96 teljesen j szemly jelent meg a kormnyprti {I-93.} kpviselk kztt – s tbbsgk Gmbsnek engedelmeskedett. A konzervatvok a maguk 30–40 helyvel immr egyrtelmen kisebbsget alkottak. Slyos veresget szenvedett a msik alapveten hasonl vilgnzeti belltottsg csoportosuls, a Zichy Jnos vezette Keresztny Gazdasgi s szocilis Prt is. 1931-ben mg 31 mandtum jutott nekik, 1935-ben mr csak 14. Rajtuk kvl konzervatvnak csak mintegy fl tucat prtonkvli kpvisel – kztk Bethlen Istvn – minsthet. A nylt megmrettetst addigi vlasztkerletben, Debrecenben Bethlen sem vllalta – egyhanglag, ellenjellt nlkl vlasztottk meg Nagykanizsn –, s ez int jel volt abban az rtelemben, hogy pusztn az „alkotmnyvdelem” zszlajval nem lehet a korabeli Magyarorszgon szles tmegeket megnyerni.
Tbbflekppen rtkelhet a Kisgazdaprt eredmnye. Eckhardtk eredetileg „tiszta” vlasztsban, ennek hatsaknt kb. 50–60 mandtumban s a kormnyra kerls kzeli lehetsgben remnykedtek. Ehhez viszonytva a megszerzett 23 kpviseli hely mindenkpp kudarcnak minsthet. A kisgazda politikusok ezrt egyrtelmen az ket sjt kzigazgatsi terrort s az grett be nem tart kormnyft tettk felelss. Ugyanakkor tny, hogy a prt gy is a legersebb ellenzki erv vlt, melynek jelentsen megntt. A polgri baloldal Rassay Kroly s Vzsonyi Jnos vezette eri lnyegben szvetsgben indultak a vlasztsokon. Fl tucat mandtumot szereztek, nagyjbl annyit s ugyanott, mint a korbbi alkalmakkor, ami arra utalt, hogy bzisuk meglehetsen szk krben mozgott, ez a bzis azonban szilrdan kitartott mellettk. Tovbb cskkent viszont a Szocildemokrata Prt kpviselinek a szma: az 1931. vi 14 helyett ezttal csak 11 jutott nekik. A szocildemokrcia teht – mr ami a trsadalmi tmogatottsgot illeti – nem tudott kikszldni abbl a mly gdrbl, amelybe az 1920-as vek msodik felben kerlt. A vlsg ugyan nmi megersdssel jrt egytt, ez azonban nem vlt tarts tendenciv. Bizonyos kedveztlen nemzetkzi jelensgek – a kt fontos testvrszervezet, a nmet s az osztrk prt felszmolsa – tagadhatatlanul hozzjrultak a kudarchoz, mgis a visszaess mdosts szksgessgt jelezte a prt addigi irnyvonalban.
A vlaszts jelents jobbratoldst hozott a parlament sszettelben, ami fleg a kormnyprton belli ereltoldssal fggtt ssze. Nem ksrte viszont siker Gmbs szlsjobboldali ellenzke a nemzetiszocialistk fellpst. Hatsos program s propaganda, megfelel vezetk hjn csak a Festetics Sndor nagybirtokos(!) vezette Magyar Nemzeti Szocialista Prt jutott be a parlamentbe, kt kpviseli hellyel. Igaz viszont, hogy trsadalmi tmogatottsguk ennl nagyobb volt – tbb mint 50 ezren szavaztk rjuk –, m a tbbsgi elvre pl vlasztsi szisztma miatt a tredkszavazatok teljesen elvesztek.
Miutn Gmbs vlasztsi gyzelmvel elrte, hogy a miniszterelnki s prtvezri funkci ismt egy kzbe kerlt, jbl hozzltott rgi elkpzelse megvalstshoz: a NEP tmegprtt szervezshez, a korporcis rendszer kiptshez. Nyilatkozatai sejtetni engedtk, hogy prtjt monopolhelyzetbe kvnja juttatni. Hamar kiderlt azonban, hogy a kormnyf alaposan lebecslte a vele szembenll erket. Nylt hatalmi ambcii s a vlasztsi terror miatt szinte minden politikai csoportosuls szembefordult vele. A legveszlyeztetettebb helyzetben lv szocildemokrcia Gmbs-ellenessge nem {I-94.} volt meglep. Mellettk viszont a konzervatv befolys alatt ll felshz is egyre hatrozottabban juttatta kifejezsre elgedetlensgt a kormny irnt. A korporcis tervek ellen egynteten foglaltak llst a fleg nagyipari munkssgra pt szocildemokrata, valamint a kisiparosok s az llami alkalmazottak egy rszt tmrt keresztnyszocialista szakszervezetek. A diktatraellenessg jegyben olyan erk kzeledtek egymshoz, mint Bethlen s hvei, a legitimistk, a Rassay vezette liberlis-demokratk s Eckhardt Tiborral, Gmbs hajdani partnervel az len a kisgazdk. Egyrtelmen ellenzki pozcit foglalt el az ersen jobboldali Wolff-prt is a fvrosi nkormnyzatban. A szocildemokratkat kivve szinte minden fontosabb ert magba foglal alkotmnyvd frontot a kormnyf csak akkor semlegesthette volna teljesen, ha trsadalmi httert erstend szles kr szocilpolitikba kezd. Trtntek is ilyen irny kezdemnyezsek. 1935 nyarn rendeletben ksreltk meg a 48 rs munkaht bevezetst s a legkisebb munkabrek hivatalos megllaptst. A miniszterelnknek 1936-ban sikerlt tet al hoznia a hitbizomnyi s a teleptsi trvnyt. Ezek a szocilis reformok – mindenekeltt a fldkrdssel kapcsolatosak – azonban tvolrl sem bizonyultak tt erejeknek s sszessgben vve csaldst okoztak. Az 1936. vi XI. tc. hromezer holdban kvnta maximlni az egy kzen lev hitbizomny nagysgt s az addigi hitbizomnyi fldek mintegy 30%-nak felszabadtst foglalta magba. Ezt viszont csak 25–30 v alatt kvnta elrni. Radsul gy, hogy meghatrozott felttelek esetn nem zrta ki jabb, akr paraszti hitbizomnyok ltrehozsnak a lehetsgt sem. A legnagyobb vrakozssal ksrt teleptsi trvny (1936. vi XXVI. tc.) pedig 400 ezer holdat akart sztosztani szintn hossz idtartam, 25 v alatt s szigor pnzgyi felttelek mellett. Mindekzben a titkos vlasztjogrl mr egy sz sem esett. Szles tmegek csaldtak Gmbs greteiben, akirl egyrtelmen kiderlt, hogy elssorban a hatalom rdekli. Fogy npszersggel, kemny politikai harcokkal, st, bels, a prton s a kormnyon belli ellenttekkel kell a kormnyfnek szembenznie. Ebben a kzdelemben jlag Horthy bizonyult kulcsfigurnak. A kormnyzt elgondolkodtatta s llspontjnak megvltoztatsra ksztette, hogy szmos h embere, rokona s korbban nagyra becslt tancsadja szembefordult Gmbssel, akinek vezri ambciit, npszersgt a tisztikaron bell egyre fltkenyebben figyelte. A miniszterelnk pozcivesztse 1936 tavasztl felgyorsult. Flrelltst jllehet mr Horthy is tmogatta, gy sem lett volna az knny feladat, m Gmbst slyosbod betegsge megakadlyozta abban, hogy komoly ellenllst fejtsen ki. gy tnt, hogy oktber 6-n bekvetkezett halla megtri a jobboldali radikalizmus lendlett a politikai letben. |