Az elzetes fegyverszneti szerzds 1943. szeptemberi megktsvel a Kllay-kormny gy rezte, megtette a legfontosabb lpst a kivls rdekben s tovbb folytatta egyenslyoz, kivrsra berendezked politikjt. Idt kell nyernie, hangoztatta Kllay, mert „idvel a dolgok javulni fognak a mi szempontunkbl”. Koncepcija, amelyet a kormnyz s tancsadi kre – a Bethlenbl, Krolyibl, Keresztes-Fischerbl s ms politikusokbl ll gynevezett Burg-klikk – is tmogatott, lnyegben a szvetsgesek kzeli balkni partraszllsra plt. A Szovjetunival azonban nem szmoltak, s velk szemben a fegyveres harcot tovbbra is kvnatosnak tartottk abban a naiv remnyben, hogyha a honvdsg elg elszntan vdi a Krptok vonalt, akkor a szovjetek kitrnek a magyar csapatokkal val harc ell s minden erejket a Wehrmacht ellen sszpontostjk. A keleti fronton 1943 vgn 9 knny hadosztly tartzkodott – kzel 100 ezer f – Magyar Megszll Erk nven Lakatos Gza vezrezredes parancsnoksga alatt. A miniszterelnk s a kormnyz ismtelten ksrletet tett hazahozatalukra, arra hivatkozva, hogy szksg lehet rjuk a Krptokban, a hatrok vdelmben, Hitler a krst tbbszr is hatrozottan visszautastotta. Ezen tl azonban Kllay semmilyen lpst sem tett a kivls elksztse rdekben, fleg azrt, hogy ne nvelje mg jobban a nmetek bizalmatlansgt. Nem tvoltottk el a tisztikarbl a nmetbart elemeket sem, enlkl pedig ersen ktsges volt a hadsereg megbzhatsga.
A magyar politikai vezetk tervnek megvalsulshoz az kellett volna, hogy a nagyhatalmak is gy cselekedjenek, ahogyan a kormny vrta, a krlmnyek azonban sokkal kedveztlenebbl alakultak. A szovjet csapatok gyors elrenyomulsa kvetkeztben a harcok 1944 februrjban s mrciusban mr a Krptok elterben folytak, s el kellett rendelni az 1. magyar hadsereg mozgstst s felvonultatst. Az antifasiszta nagyhatalmak vezeti 1943. november 28. s december 1. kztt konferencit tartottak Tehernban. Itt szletett meg a dnts a balkni partraszlls vgleges elvetsrl. Anglia viszont ppen azrt, hogy elterelje a figyelmet a franciaorszgi partraszlls elkszleteirl, nagyszabs megtveszt manverbe kezdett s sikerrel hitette el Budapesttel s ezen keresztl Berlinnel is, hogy tavasszal megrkeznek az angolszszok a Balknra.
A nci vezetk rgta ellenszenvvel szemlltk a magyar kormny tevkenysgt, kivlsi szndkait, amelyekrl pontos informciik voltak. Hitler bizalma 1943 prilisa ta Horthyban is vgleg megingott. Megengedhetetlennek tartotta, hogy Nmetorszg htban megbzhatatlan szvetsgesek legyenek, ezrt mg 1943 szeptemberben utastst adott a Margarethe I. s II. nven Magyarorszg s Romnia megszllsi tervnek kidolgozsra. A vgs dnts 1944. februr 28-n szletett meg. Ekkorra Hitler meggyzdtt Antonescu s ezen keresztl Romnia megbzhatatlansgrl. Kllaykkal kapcsolatban viszont az a hr jrta, hogy mrcius msodik felben angol s amerikai misszi rkezik az orszgba – utbb ez meg is valsult – nagyobb egysgek rkezst elksztend. A nmetek Magyarorszggal szemben a katonai eszkzket politikai megoldssal kvntk kombinlni. Mrcius kzepn Horthy meghvst kapott a Birodalomba, amit nmi tpelds utn s elssorban Szombathelyi sztnzsre elfogadott. {I-133.} A mrcius 28-n Klessheimben megkezddtt trgyalsokon Hitler azt krte a magyar llamftl, hogy adja beleegyezst a nmet megszllsba s nevezzen ki j, megbzhatbb kormnyt. Horthy, beltva lehetetlen helyzett, tbbszri trgyals utn beadta derekt. Kzben mrcius 19-n a nmet csapatok rendkvli gyorsasggal megszlltk az orszgot. Kllay tehetetlennek bizonyult, a honvdsg nem kapott parancsot az ellenllsra, st, azt a mg Ausztriban tartzkod Szombathelyi tviratilag meg is tiltotta. Az egsz trsadalmat meglepetsknt rte a megszlls hre. Kllay a figyelmeztet jelek ellenre sem hitte el, hogy a nmet hadsereg hajland erket ldozni Magyarorszg elfoglalsra. Ellenllsra, sztrjkokra sehol sem kerlt sor, ami bizonyos fokig a nmeteket is meglepte. Egyedl Bajcsy-Zsilinszky Endre volt az, aki fegyverrel fogadta a Gestapo embereit, mg a kiltstalan krlmnyek ellenre is haland volt vllalni a harcot. A fegyveres ellenllsnak nem is lett volna sok eslye a sikerre. A nmet hadsereg ekkor mg tl ers volt s sem szovjet, sem pedig angolszsz csapatok nem tartzkodtak a magyar hatrok kzelben. Az orszg hbors pusztulsa ekkorra mr brmelyik megolds esetn is elkerlhetetlennek ltszott, ugyanakkor a tengellyel val szakts elnysen befolysolta volna Magyarorszg hbor utni jvjt.
A megolds, ami a klessheimi trgyalsok eredmnyeknt megszletett, bizonyos fokig kompromisszum eredmnye volt, mgis a nmetek jrtak jobban. Igaz, Anglinak sikerlt kiprovoklnia Magyarorszg megszllst s ezzel jelents nmet erket ktttek le. Horthy is elrte, hogy a nmet hadsereg nem tette r kezt a kzlet minden terletre, s a magyar llamisg maradvnyai megmaradtak mg egy utols eslyt adva a kiugrshoz. A nci vezets viszont az egsz akcit gy tudta lebonyoltani, hogy viszonylag csekly er s energia ignybevtelvel a lehet legnagyobb eredmnyt rtk el. A kormnyz a helyn maradt, ami klnsen azrt volt fontos, mert szemlye stabilitst, a nyugalmat s a folytonossgot szentestette a trsadalom szmra. A lakossg megnyugtatsra nyilatkozatot adtak ki, melyben kijelentettk, hogy a nmet csapatok kzs megegyezs alapjn tartzkodnak az orszgban. A lojalits biztostsra Horthy j kormny kinevezsre knyszerlt. A nmetek ltal ajnlott Imrdy helyett a nla szntelenebb, de hasonl belltottsg Sztjay Dme volt berlini nagykvet lett a miniszterelnk. A kormny tagjai tbbnyire ismert szlsjobboldali politikusok kzl vlasztottak, kivve a nyilasokat. ket a tbb krdsben is merev Szlasi magatartsa miatt hagytk ki. Imrdy gazdasgi cscsminiszter lett, Jaross Andor belgyminiszter, a folytonossgot demonstrland tbb kormnyprti szemly is – Remnyi-Schneller Lajos, Antal Istvn, Jurcsek Bla – miniszter lett vagy maradt.
A viszonylag zkkenmentes hatalomvlts utn fokozatosan kivontk a nmet csapatok zmt. Mjus elejre mr csupn 50 ezres megszll er maradt az orszgban, melynek tbbsge a kelet-magyarorszgi hadmveleti terleteken llomsozott. A nmet rdekek kzvetlen kpviselett katonai vonalon Greiffenberg tbornok, politikain pedig Veesenmayer teljhatalm birodalmi megbzott ltta el. Mellettk a csekly szm rendri s SS-erk fparancsnoka, Winkelmann tbornok jtszott mg komoly szerepet. A magyar honvdsg a helyn maradt s felhasznlhatnak bizonyult a tovbbiakban. A tisztikarban a nmetek nem tartottak szksgesnek jelentsebb szemlyi vltoztatsokat. {I-134.} Szombathelyit levltottk, a helyre nagy meglepetsre Vrs Jnos kerlt. jszszy Istvn tbornokot s Kdr Gyula vezrkari ezredest, az elhrts vezetjt, letartztattk, nhny ft pedig nyugdjaztak. A Horthyhoz h tbornokok tbbsge a helyn maradhatott, s ugyan a tisztviselk egy rsznek kicserlse rvn, de sikerlt helyn tartani az llamappartust.
A nmetellenes erk megbntsra a Gestapo gyors s alapos tisztogatsba kezdett. Szmos neves politikust s kzleti szemlyt letartztattak, kztk a legitimista Sigray Antalt, a kisgazdaprti Bajcsy-Zsilinszkyt, a polgri baloldalhoz tartoz Rassay Krolyt, a szocildemokrata Peyer Krolyt s Baranyai Liptot, a Nemzeti Bank volt elnkt. A kormnyz tancsadi s korbbi munkatrsai kzl Bethlen s Kllay meneklsre knyszerlt, Keresztes-Fischert viszont elhurcoltk. A letartztatsok mintegy 10 ezer embert rintettek. A MP is „rendezte” sorait: 4 parlamenti kpviseljket kizrtk a prtbl, 26 pedig lemondott mandtumrl. Feloszlattk a baloldali prtokat, a Parasztszvetsget, betiltottak tbb szz egyesletet, folyiratot s lapot. Mrcius vgn rendeletileg tiltottk meg a klfldi rdiadk hallgatst.
A megszlls utn Magyarorszg tovbbra is a tengelyhatalmak oldaln maradt – annak minden kvetkezmnyvel. Az llami let megrztt maradvnyai arra jk voltak, hogy a nyugati hatalmak a magyarokat ne megszllt, hanem csatls orszgknt kezeljk. A nmetek viszont a magyarorszgi erforrsok maximlis kihasznlsra trekedtek. Veesenmayer mr 1943 vgn vilgosan megfogalmazta. „Minden magyar … aki tevkenysgvel cskkenti megterhelsnket, a Fhrer tartalkt ersti … minden magyar, aki rtnk vrzik, cskkenti vrldozatunkat.” Romnia megtlse Antonescu rvn mgis okkal kedvezbb volt, de a csehek is jobb helyzetben voltak. Csehorszgot a nyugatiak ldozatna s Benes emigrns kormnyn keresztl szvetsgesnek tekintettk, mikzben az orszg lakossga viszonylag nyugodt krlmnyek kztt dolgozott a Harmadik Birodalom javra.
Mrcius 19-n az emberek tbbsge kzmbsen fogadta a nmet erket s csak fokozatosan dbbentek r a megszlls kvetkezmnyeire. Az angolszsz lgier immr kmletlenl bombzta a fontosabb magyar clpontokat, elssorban gyrakat s kzlekedsi csompontokat. prilis 3-a s szeptember 30-a kztt sszesen 19 lgitmads rte az orszgot. A bombzsok kvetkeztben mintegy 20 ezer ember halt meg, prilis vgig kzel 100 ezren hagytk el a fvrost. A nmet hadsereg azon tl, hogy jelen volt, szmos kzpletet lefoglalt s slyosan megterhelte az orszg gazdasgt. Eltartsuk a magyar kormnynak havi 200 milli pengbe kerlt. Hatalmas mennyisg lelmiszer s nyersanyag, kisebb mrtkben ipari termk ramlott ki az orszgbl – fizetsg nlkl. A nmet klringadssg sszege az 1943 decemberi 1 millird mrkrl 1944 vgre 2,5 millird mrkra emelkedett, st mjusban az SS-nek olyan egyezmnyt sikerlt kicsikarnia a Weiss–Chorin–Kornfeld csaldoktl, melynek rvn a csaldtagok szabad klfldre tvozsa fejben 25 vre megszerezte teljes vagyonukat. Az akci hatsra Imrdy lemondott miniszteri posztjrl, vgleg kiesve ezzel a nmetek szmtsaibl. A Sztjay-kormny elsznta magt arra, hogy minden lehetsges ert mozgst a szovjetek ellen. prilisban az 1. magyar hadsereg Lakatos Gza parancsnoksga alatt tmadssal prblkozott {I-135.} Galciban, m az elszenvedett vesztesgek hatsra visszavonult a Krptok elterbe s vdelemre rendezkedett be. Ezutn nmet kvnsgra kikerlt a frontra Horthy elit katonai egysge az 1. lovashadosztly is. A jelents mozgstsok eredmnyekpp a hadsereg ltszma 1944 augusztusra 1 milli fre emelkedett. Lehetsg nylt tovbb a nmetek szmra, hogy a magyarorszgi nmet lakossg krben gyakorlatilag knyszersorozst rendeljenek el az SS-be.
A lakossgot a bombzsok, a sorozatos behvsok s az egyre kiterjed ruhiny egyarnt sjtottk. Az inflci nvekedsvel prhuzamosan a cigaretta, a dohny egyre fontosabb fizeteszkzz vlt. Mind szlesebb rtegek dbbentek r, hogy a korbbi klpolitikai sikereknek s a hborba lpseknek most kell megfizetni az rt. Ekkor indult el a nmetekbl val kibrnduls, ami azonban nem vezetett el ahhoz, hogy ellenrzseiknek brmilyen mdon hangot adjanak. Az emberek tbbsge az egyni tllsre prblt koncentrlni. Annl is inkbb, mivel 1944 klnsen j terms v volt, gy elvileg lehetett tartalkot gyjteni a nehezebb idkre.
1944 elejn Magyarorszgon mintegy 800 ezer zsid vagy annak tekintett szemly tartzkodott. Itt lt ekkor Kelet-Kzp-Eurpa legnagyobb zsid kzssge. letlehetsgeik korltozsra, sszegyjtskre, majd Nmetorszgba deportlsukra az els lpsek a megszlls utn rgtn megkezddtek. A cl az Endlsung, a zsidkrds nmet minta szerinti megoldsa volt. Ennek irnytsa a Judenkommando feladata lett, Adolf Eichmann parancsnoksga alatt. Brmilyen ellenlls kibontakozsnak megakadlyozsra, illetleg a zsid lakossg megnyugtatsra mrcius 21-n megalakttattk a Zsid Kzponti Tancsot, amelynek kzvetti szerepet szntak. Mrcius s prilis folyamn szmos korltoz rendeletet lptettek letbe. Tbbek kztt a zsidkat srga csillag viselsre kteleztk, cskkentettk fejadagjaikat, a tulajdonukban lv kzlekedsi eszkzk leadsra kteleztk ket. Begyjtettk a zsidnak tekintett rk knyveit s megkezdtk bezzsukat. Sor kerl a knyszerlakhelyek kijellsre, a gettstsra, majd elkezdtk kiszlltsukat a nmet koncentrcis tborokba. Az embertelen akci ellen tbbek kztt a hazai egyhzak vezeti is erlyesen tiltakoztak. Horthy 1944. jlius elejn lellttatta a deportlsokat, ami csak a nyilas hatalomtvtel utn folytatdott. A holocaustnak 334 ezer magyarorszgi zsid esett ldozatul. Hasonl sors vrt a hazai cignysgra is, kzlk tbb ezren vesztek oda a koncentrcis tborokban. |