Karl Lueger, a ksbbi bcsi polgrmester volt a keresztnyszocialista prt megalaptja. A keresztnyszocializmus arra volt hivatott, hogy megvdje az egyhzat. A parasztok hagyomnyos klerikalizmusra tmaszkodott. Demokratikus, antiliberlis, antimarxista, antikapitalista s antiszemita volt. A "kisembert" prblta megvdeni. A mozgalom vezeti - br az antiszemitizmusra prbltak hatni - bztak benne, hogy kpesek lesznek kordban tartani az indulatokat: - n dntm el ki a zsid! - mondta Lueger, s valban szntn killt minden olyan zsid mellett aki nem volt liberlis s marxista. Seipel egy ksbbi vezet ezt nyilatkozta az antiszemitizmusrl: ,,Ez csak a nincsteleneknek szl." A hagyomnytisztel osztrkokat elszr sokkolta, a keresztnyszocialistk demaggija, Ferenc Jzsef nem is engedte (megvlasztsa ellenre) Luegert a bcsi polgrmesteri szkbe. Ksbb azonban fordult a kocka. A csszr felsimerte, hogy gy gyengtheti a zsidk (a vezet tksek) befolyst, valamint, hogy a nyltan kleriklis s dinasztiah keresztnyszocialistk az egysges monarchia bstyi lehetnek. Luegert ngyszer vlasztottk meg, s Ferenc Jzsef egyszer sem szentestette az eredmnyt. Aztn 1897-ben immr 5.-szr gyztt s a csszr ldst adta Lueger polgrmestersgre. 1907-ben pedig, midn bevezetsre kerlt az ltalnos vlasztjog, a keresztnyszocialistk lptek el a Reichrat legersebb prtjv. Lueger llspontjt a nemzeti krdst illeten jl mutatja be kvetkez mondata: ,,Lasst's mir meine Bhm' in Ruh" (Hagyjtok bkn a cseheimet!). A keresztnyszocialistk a dinasztia leghvebb tmogativ vltak. Lueger halla utn azonban a mozgalom - tehetsges s karizmatikus vezet hinyban - hanyatlani kezdett. (Lueger)
A szocildemokratk:
Az osztrk szocildemokrata prt 1889-ben (a II. Internacionl ltrejttnek ve) alakult meg mikor Viktor Adler elhatrozta, hogy egysgbe tmrti Ausztria szocialistit. Ekkorra mr messze eltvolodtak Marx ideolgijtl. forradalmat akart csinlni, hogy ltrehozza az utpista szocialista llamot. A nmet szocildemokratk, a vilg legnagyobb Marxista prtja (brva Engelsz tmogatst) hamar kitltk a hatalom megszerzsnek idpontjt a tvoli jvbe, s az osztrkok kvettk pldjukat. A keresztnyszocialistk demaggok, a szocildemokratk pedig forradalmiak voltak, de mindkett csak szavakban. Marx - aki a nemzeti konfliktusokat a rivalizl kapitalistk eszkznek tekintette - '48 forradalmi llektannak ldozata lett, csak a "forradalmi nemzetek'' (nmetek, magyarok, trkk s esetleg a lengyelek) kvetelseit ismerte el. gy az ltala elkpzelt Eurpa nmet Eurpa volt. Az ipar a nmet terleteken (Fels - s Als-Ausztria, Szudta-vidk) volt a legfejlettebb gy a nmetek kzl kerltek ki a kezdeti vezetk. A prt Bcsben (a kzpontban, a csszrvrosban) volt a legersebb s innen szrmaztak a mozgalom ri is. Eleinte nehezkre esett elfogadni a nemzeti krdst, ugyanis a szlovn s cseh munksokat "sztrjktrkknt" lehetett alkalmazni. A birodalom jltetet teremtett a bcsi nagytksek, gy munksaik szmra is. Karl Renner, a legjelentsebb szocialista r, eltlte Magyarorszg teljes fggetlensgt, lvn, hogy az osztrk tke szmra fontos volt a magyar piac (ha a munksok a gyrosok nyeresgbl akarnak rszesedni a buksukbl is ki kell vegyk a rszket). Renner ugyanakkor meggyzen rvelt, egy univerzalista, szabadkereskedelmi birodalom mellett. Marx felttelezsvel ellenttben (miszerint a szocialista vezetk megmaradnak a munksok szemlletmdja mellett), a mozgalom vezeti szintn nacionalistk voltak, ugyanis az rtelmisghez tartoztak (gy a kzposztlyhoz). gy aztn az osztrk szocialistk a szakszervezeteket, de mg a prtot is nemzeti alapon frakcikra osztottk, s a cseh szocialistk minden nemzeti krdsben eggytmkdtek a tbbi cseh prttal. Br a szocildemokratk s a keresztlnyszocialistk a '90-es vekben veszlyeztettk a fenll rendet de alig egy vtized mlva mr a birodalom legfbb tmaszai lettek a Reichratban. Ksbb felismerve a nemzeti krds jelentsgt, Renner kidolgozta a megoldst (a mr emltett univerzalista birodalmat). E szerint a nemzeti krdst az egyni sajtossgok szintjre sllyesztenk, s az llamot nemzetekfelett i alapon szerveznk jj. Teht a szocildemokratk, felknltk a megoldst az llam problmira, az ltalnos vlasztjog illetve a szemlyi elv alapjn. Ksbb Renner mellett Otto Bauer is hasonl lelkesedssel rvelt ezen verzi mellett. (dr. Karl Renner)
A nmet radiklosok: Schrnerer kveti
Georg von Schrnerer 1882-ben ott volt a Linzi program megalkotsakor. Br kpvisel volt a Reichratban, s nem volt szocialista, mgis forradalmibb elkpzelsei voltak mint a szocildemokrtatknak. Prtja (mely 1885-ben alakult) antiszemita, antiliberlis, s pngermn volt. szntn kitartott a Linzi program Nagy-Nmet Birodalma mellett. Badeni szlvbart politikjra vlaszl tjra indtotta a Los von Rom! (El Rmtl!) mozgalmat, mely kifejezetten antikleriklis jellegvel fenyegetst jelentett a dinasztia szmra. Nylt titok volt, hogy a mozgalom dinasztiaellenes, ugyanis azt remltk ha a 10 milli nmet-osztrk ttr protestnss akkor Nmetorszg "felveszi" Ausztrit a birodalomba. gy egyre inkbb a Los von Habsburg jelz illett r. Schrnerer kezdetben sikeres volt, Badeni buksa is nagyrszt az rdeme. Azonban a kzember felismerte, ha Ausztria Nmetorszg rsze lesz, elvesznek azok az elnyk melyeket az osztrk-nmetek "llamalkt npknt" lveztek. gy a szlssgesen demagg propaganda ellenre egy vetized alatt csupn 60-70 ezer ember trt t. A nmet radiklisok soha nem vltak jelents prtt (habr a Reichrat munkjt sikeresen akadlyoztk obstrukcijukkal s azzal hogy tintatartkat vgtak a kpviselhz elnkhez), s Schrnerer hall utn nemsokkal szinte teljesen el is tntek (hogy aztn a Nagy hbor alatt jjledjenek). (Schnerer)![Georg Ritter von Schnerer](http://content.answers.com/main/content/wp/en/1/1d/Georg.jpg) |