A fegyveres erk szervezeti felptse a szzadforduln
Az 1867. vi kiegyezs szellemben a klgyek s a hadgyek irnytsra, valamint ezek pnzgyeinek fedezsre egy-egy kzs minisztrium alakult. Emellett szerveztk meg jonnan az osztrk honvdelmi minisztriumot Bcsben s a magyar kirlyi Honvdelmi Minisztriumot Budapesten. A trvnyi szablyozst a vdelemrl szl 1868. vi XL., a Honvdsgrl alkotott XLI., valamint az nkntes npfelkelsre vonatkoz XLII. trvnycikkek jelentettk. E trvnyek – melyeket az uralkod 1868. december 5-n hagyott jv – alapvonsaikban 1912-ig meghatroztk a Monarchia hadgyeit.
A Magyar Kirlyi Honvdelmi Minisztrium plete a szzadforduln
A hadkszltsg s a katonai kikpzs foka szerint a hader els vonalt a csszri s kirlyi kzs hadsereg s haditengerszet, msodik vonalt a magyar kirlyi honvdsg, illetve csszri kirlyi Landwehr, harmadik vonalt a magyar kirlyi, illetve csszri kirlyin npfelkels alkotta. A kzs hadsereg a sorhadbl, a tartalkbl, a pttartalkbl; a haditengerszet a sorhadbl, a tartalkbl s a tengervdbl llt. A honvdsgnl megklnbztettek tnyleges, nem tnyleges s pttartalkos llomnykategrik lteztek. Bkeidben a vezets rendszere s az alrendeltsgi viszonyok az albbiak voltak: a csszri s kirlyi hadgyminiszternek, a honvdsg, a Landwehr s a npfelkels az illet honvdelmi miniszternek volt alrendelve. Hbor esetn a teljes fegyveres er hadmveleteit az uralkod ltal kinevezett katonai parancsnoknak kellett irnytania. A hader csapatokra, a klnbz hadiszksgletek beszerzsre, kezelsre, ltrehozsra, s tudomnyos clokra szolgl intzetekre, valamint magasabb parancsnoksgokra s hatsgokra tagoldott.
A kzs hadsereg 1900-ban 15 hadtestbl llt, melyek kzl a budapesti IV., a pozsonyi V., a kassai VI., a temesvri VII., a nagyszebeni XII. s a zgrbi XIII. volt magyar kiegszts. A 112 hadkiegszt parancsnoksg kzl 40 esett Magyarorszg terletre. 1871-tl az orszg a honvd kzigazgats szerint 7 kerletre osztdott, gymint a budapesti I., a szegedi II., a kassai III., a pozsonyi IV., a budai majd 1876-tl szkesfehrvri V., a kolozsvri VI., s a zgrbi VII.
A VII. s XII. hadtest szi gyakorlata. Ferenc Jzsef tvcsvel figyeli az esemnyeket. Buzis, 1898
A csszri s kirlyi 32. gyalogezred katoni az ezredzszlval. Budapest, Mria Terzia laktanya, 1906
A csszri s kirlyi csaptok 4 fegyvernemre: gyalogsgra, lovassgra, tzrsgre, mszaki csapatokra oszlottak. Ezeken bell lteztek a vadszcsapatok, a tiroli orszgos lvszek, a dragonyosok, a huszrok, az ulnusok, a lovastott orszgos lvszek, a tbori-, hegyi s vrtzrsg, az utszcsapatok, a vast- s tvrezredek, valamint egszsggyi s vonatcsapatok mint csapatnemek.
A honvdsgben, a Landwehrben s a npfelkelsben csak gyalogsg s lovassg volt. A klnbz csapattestek (szzadok, zszlaljak, ezredek, osztlyok, tegosztlyok, tegek) ln parancsnokok s a trzs llt. A tbori osztlyok mellett csak keretekbl ll pttestek voltak. Ez a felpts rvnyes volt a honvdsgre s a kzs hadseregre egyarnt. Kt vagy tbb, ugyanazon fegyvernembeli ezred egy gyalog -, lovas- vagy tzrdandrt; 2 gyalog-, vagy lovasdandr egy gyalog-, vagy lovashadosztlyt {I-286.} alkotott. Kt-hrom gyaloghadosztly – melyhez tzr- s mszaki osztly, valamint tartalkok is tartoztak – 1 hadtestet kpezett (a honvdcsapatok legmagasabb szervezdsi egysge a hadosztly volt). Hborban tbb hadtest egy hadsereget alkotott.
A kzs gyalogsg 102 gyalogezredbl llt, ebbl 47 a magyar Szent Korona orszgaibl rekrutldott. Az ezredek egyenknt ezredtrzsre, 4 tbori zszlaljra s ptzszlalj-keretre tagoldtak. A tiroli csszrvadszok s a bosznia-hercegovinai gyalogsg 4–4 ezredbl llott, a tbori vadszok 26 nll zszlaljat alkottak, melybl 8 szintn magyar felllts volt.
A magyar kirlyi honvd gyalogsg 1890 ta 28 ezredbl llt, azok mindegyike ezredtrzsre, 3-4 tbori zszlaljra, ptzszlalj-keretre, a zszlalj 4 tbori szzadra oszlott. (A 20. gyalogezredben az 5. a fiumei szzad volt, ennl a csapattestnl s a 10. gyalogezrednl mg 1-1 tartalkkeret is ltezett.) Egy gyalogosszzad bkellomnya 4 tiszt, 1 tiszthelyettes, 10 altiszt, 35 honvd, 1 hangsz s 4 tisztiszolga volt.
A csszri s kirlyi Landwehrnl 30 gyalog- s 3 orszgos lvszezred volt tallhat. Az ezredek trzsre, 3-4 zszlaljra s a ptzszlalj-keretre tagoldtak, ezen fell nhny ezrednek tartalk zszlaljkerete is volt. A tbori zszlaljak szma 102, ezek kzl 10 orszgos lvsz, melyek elvileg kiegszt kerletkben kerltek elhelyezsre.
A magyar kirlyi npfelkel gyalogsgot hbor esetn 4 szzadbl ll gyalogzszlaljakba, 3-4 zszlaljat pedig ezredekbe kellett sszevonni. A csszri s kirlyi npfelkel gyalogsgot kivonul s terleti zszlaljakba kellett szervezni. Az elbbiek 4, az utbbiak 3–6 tbori szzadra tagozdtak.
Npfelkel alakulat. Budapest, 1910
Storversi gyakorlat egy bosnyk ezrednl
A csszri s kirlyi lovassg 42 ezredbl (16 huszr-, 15 dragonyos-, 11 ulnusezred) llt. A 16 huszrezredet Magyarorszgrl egsztettk ki, s tisztikarukban is nagyszm magyar teljestett szolglatot. Minden lovasezred bkben az ezredtrzsre, 2 osztlyra (egyenknt 3-3 tbori szzaddal), 1 utszszakaszra s 1 ptkeretre tagoldott. Az ezredek bkeidben lovasdandrokbl s lovashadosztlyokbl lltak. A fegyvernem kikpzsnek s harckszsgnek ellenrzst a lovassg felgyelje vgezte.
A honvd lovassg 10 huszrezredbl, azok egyenknt ezredtrzsbl, 2 osztlybl s ptkeretbl, az osztlyok mindegyike 3 keretllomnnyal br szzadbl llt. Egy szzad bkben 4 tisztet, 1 tiszthelyettest, 10 altisztet s jrrvezett, 54 huszrt, 30 keretlovat, vente idomtand 34–35 ptlovat, 8-9 tiszti lovat szmllt. A huszrezredek trzsei s osztlyai bke idejn annak a honvdkerletnek a terletn nyertek elhelyezst, ahonnan kiegsztsket kaptk. A ptkeret mindig az ezredtrzzsel, a szzadok pedig az osztlytrzzsel egyazon llomnyban voltak. Hbors helyzetben a lovassg – a honvd ugyangy, mint a kzs – egyfell nllan lovasdandrokba s hadosztlyokba szervezve harcolt, msfell hadosztlylovassgknt gyaloghadosztlyokhoz volt beosztva s szzadokra tagoldott.
A csszri s kirlyi lovastott Landwehr-csapatokat 6 ulnusezred (ezredtrzs, utszszakasz, 2 osztlytrzs, 6 tbori szzad s ptkeret), valamint tiroli, illetve dalmt lovastott orszgos lvszek kpviseltk.
A magyar kirlyi npfelkel lovassg csak hborban jtt ltre, minden honvd huszrezred 1-1 npfelkel huszrosztlyt lltott fel. A csszri s kirlyi lovastott npfelkel osztagok kln rendelkezsre szervezdtek meg. A kzs hadsereg tzrsge tbori-, vr- {I-287.} s hegyi tzrsgbl llott. A tbori tzrsget 14 hadtest-, 42 hadosztly-tzrezred s 8 lovas tegosztly alkotta. Ezekbl 7, illetve 18 volt magyar kiegszts. A hadtest- s a hadosztly-tzrezredek 14 tzrdandrt kpeztek. Hborban minden ezred trzsre s 4 tegre oszlott. Mindegyik lovas tegosztly az osztlytrzsbl s 2 lovastegbl llt. A vrtzrsg 6 vrtzrezredet s 3 nll vrtzrzszlaljat szmllt, ebbl 1, illetve 2 volt magyarorszgi legnysg. Az ezredek mindegyik 2-3 zszlaljra, azok zszlaljtrzsre, 4 tbori szzadra s 1 ptszzadkeretre tagoldtak. A tzrsgi szerintzeteket s a mszaki tzrsget a tzrsgi szertrak, tvev bizottsgok, lporgyrak, lszergyrak, a tbori szertzrszzadok, illetve –osztagok alkottk. A tzrsg egsznek vezetst s felgyelett a tzrsg ffelgyelje ltta el; kln felgyelt lltottak a vrtzrsg szmra.
Klfldi katonai attask egy Veszprm melletti gyakorlaton, 1910-es vek
Frigyes fherceg katonai trzskarval,1905 krl
Honvd karhatalmi kikpzs. Budapest, Ferenc Jzsef laktanya, 1912
A kzs hadsereg mszaki csapatai 15 utszzszlaljbl (ebbl 6 magyar), valamint a vast- s tvrezredbl tevdtek ssze. A honvdsgnl csak az I. vilghbor kitrse utn hoztak ltre mszaki alakulatokat.
A szolglati id a kzs hadseregnl s haditengerszetnl 3 v volt, melyet mg 7 v tartalkos idszak kvetett. A honvdsgnl 1890 ta a hadktelezettsget a 21. letvtl kellett teljesteni. Ez 2 v volt, a pttartalkban pedig 12 esztendt kellett eltlteni gy, hogy az id alatt 3 alkalommal 5-5 htig tart fegyvergyakorlaton voltak ktelesek rszt venni.
A honvdsg legfbb igazgatsi szerve a Honvdelmi Minisztrium (HM), legfelsbb katonai szerve pedig a Honvd Fparancsnoksg volt. Hatskrbe tartoztak a kikpzsre s a katonai szolglatra, a katonai fegyelem fenntartsra vonatkoz gyek; a csapatok s klnbz szint parancsnoksgok, a katonai igazsggy, a hadianyagok hadrafoghatsgnak ellenrzse, a tiszti szemlyi gyekkel kapcsolatos javaslatok megttele. A honvd lovassgi felgyel honvd s npfelkel lovassgot, valamint a lgyeket rint krdsekben a miniszter segde, a honvd kerleti parancsnoksgokkal egyenrang hatsg volt, aki a honvd huszrezredek, lovasdandr-parancsnoksgok s Honvd Kzponti Lovasiskola elljrjaknt tevkenykedett. A magasabb parancsnoksgok kzl a honvdkerleti parancsnoksgok ln egy altbornagy parancsnok llt, mellje egy tbornok vagy trzstiszt volt segderknt beosztva. Elljri voltak az sszes, terletkn elhelyezked honvd s npfelkel parancsnoksgnak, valamint csapattestnek. A dandrparancsnoksgok ln egy-egy vezrrnagy vagy rangids ezredes llt, melljk segdtisztnek egy vezrkari ftiszt kerlt. A 14 honvd gyalogdandr- s 4 lovasdandr-parancsnoksg a honvdkerleti parancsnoksgok alrendeltsgben mkdtt. A honvd kiegszt-parancsnoksgok tevkenysgket a honvdkerleti parancsnoksgok alatt fejtettk ki. Magyarorszg terletn a szzadforduln 28 kiegszt kerlet ltezett, azok mindegyikhez egy honvd gyalogezred tartozott. A honvd huszrezredek joncllomnynak fedezse tbb kiegszt kerletbl trtnt. A fvrosi honvd llomsparancsnoksg segdkzegeknt mkdtt a Budapesti Honvd Trparancsnoksg. |