Teleki Pllal nagy tekintlynek rvend, nemzetkzileg is ismert kzleti szemlyisg kerlt a miniszterelnki brsonyszkbe. Olyan politikus, akirl biztosan feltteleztk, hogy sem gyengesgbl, sem tudatosan nem lesz szlssges erk zszlvivje. Trsadalom-felfogst tekintve meggyzdses konzervatv volt, aki elutastotta a diktatra minden formjt. A klfldi mintk tvtelvel, a prtdiktatrkkal a tradcikat, a kiprblt „si alkotmnyt” szlltotta szembe. Azt a Szent Istvn-i llameszmt, amely – szavai szerint – nem hdt, nem tr korltlan uralomra s tlmutat a koreszmken. Ugyanakkor Teleki – szrmazsn fellemelkedve – sokkal fogkonyabbnak bizonyult a gondolkods, a trsadalom, az llamberendezkeds tern az 1930-as vekben Eurpa-szerte bekvetkezett vltozsok irnt. Az ltala „megszntnek” tekintett s az egyn boldogsgt kzppontba helyez liberalizmus helyett a „kollektv trsadalom” megteremtst jellte meg clnak. Szaktani kvnt azzal a politikusi mentalitssal, amely szinte kizrlag a parlamenti munkra koncentrlt. Egy szlesebb s dnten vallsos alapokon nyugv trsadalomszervez munkba kezdett. Ebbe beletartozott a korporativizmus keresztnyszocialista rtelmezse ppgy, mint a cserkszet, a klnbz katolikus egyesletek tmogatsa vagy a Tj- s Npkutat Kzpont fellltsa. Felismerte a szocilis krds fontossgt. A szlsjobboldal is jrszt azzal tudott tmegeket felsorakoztatni maga mg, hogy demaggitl sem mentesen minduntalan hangslyozta: nagyobb figyelmet kvn fordtani a munks- s paraszti rtegek letkrlmnyeire. Bethlennel ellenttben mg egy korltozott flreform tervvel is meg tudott bartkozni. Igaz viszont, hogy bizonyos fokig nyitott volt a parlament jelentsgt cskkent „koreszmk” irnt s knnyebben elfogadta az egyni szabadsgjogok szktsnek lehetsgt is. A zsidkrds llami diszkrimincin alapul „megoldsa” pldul elvi skon sem llt tvol tle. Telekivel teht egyrtelmen a hazai konzervativizmus egy msik antiliberlis, viszont a megvltozott krlmnyekhez jobban igazod s szocilisan rzkenyebb irnyzata kerlt flnybe.
Teleki belpolitikai szempontbl taln mg nehezebb krlmnyek kztt vette t a kormnyrudat, mintha 1938 novemberben tett volna meg ugyanezt. Mozgstert sajt maga szktette tovbb azzal, hogy nem fogadta vissza a disszidenseket a kormnyprtba s ms ellenzki erre sem kvnt kzvetlenl tmaszkodni. Elmaradt a ltvnyos szakts a volt miniszterelnkkel s az ltala kpviselt politikval. Ebben a vrhat nmet ellenkezsen tl szerepet jtszott az is, hogy Teleki mindenkpp meg akarta akadlyozni egy jabb ers szlsjobboldali prt ltrejttt Imrdy vezetsvel. Mindezek kvetkeztben az j kormnyf pozcija igencsak ingatag alapokon nyugodott, amit nemzetkzi tren prblt ellenslyozni. Tbb, a nmetek szmra kedvez diplomciai lpst tett s ettl nem elvlaszthat mdon 1939 mrciusban nll akcival, de a nmetek beleegyezsvel elfoglalt Krptaljt. Nmedyt azonban ezzel egytt is csak fokozatosan, slyos kompromisszumok s engedmnyek rn tudta semlegesteni. Mindenekeltt tvette eldje ssze minisztert. A Magyar let Mozgalom ellen nem mert nyltan fellpni, ehelyett lnyegileg beolvasztotta a kormnyprtba, amely felvette a Magyar let Prtja nevet. Az j prtelnk, Vay Lszl is kzelebb llt Imrdyhez, {I-106.} mint a miniszterelnkhz. A MM ettl kezdve mind jelentktelenebb vlt. Mrciusban sor kerlt a honvdelmi trvny kihirdetsre. Teleki a polgri tbor meglepetsre vllalta a msodik zsidtrvny-javaslat parlamenti keresztlvitelt. Pedig az – beleszlva az tkeresztels krdsbe – slyosan srtette a keresztny egyhzak jogait is. Az egyhzfk s szmos konzervatv politikus egyttes fellpsnek eredmnyekppen a felshz jelents vltoztatsokat eszkzlt a trvnyjavaslaton, m ppen Teleki hatrozott ellenllsa miatt enyht mdostsaik tbbsgt az egyeztet trgyalsokon visszavontk. A javaslat gy – az eredeti szigor rendelkezseket megtartva mint az 1939. vi IV. tc. kerlt be a Trvnytrba. A miniszterelnk az elz kormny msik rksgvel, a fldkrdssel kapcsolatban tvolrl sem mutatott ilyen hatrozottsgot.
Teleki szmos lpse jelezte, hogy valjban nem kvn Imrdy nyomdokain haladni. Keresztes-Fischer Ferenc belgyminiszter mg februrban betiltotta a Nemzetszocialista Prtot. m ennek hatkonysgt cskkentette, hogy a vlasztsok hrre az rendkvl gyorsan – mrcius 8-n – Nyilskeresztes Prt nven jjalakult. prilis 13-n megjelent a Volksbund alapszablyzata. Ez a korbbi vrakozsokkal szemben csak egy kultregyeslet mkdsre adott engedlyt.
Miutn Telekinek sikerlt kl- s belpolitikai tren valamelyest stabilizlnia a helyzett, Horthyval feloszlattatta a kpviselhzat s mjus vgre kirtk az orszggylsi vlasztsokat. Korbban a kzigazgatsi appartus tbbnyire meghatroz befolyssal brt a kpviselhz sszettelre. Most viszont korltozta a lehetsgeket a titkos vlasztjog. Azt persze szinte mindenki biztosra vette, hogy a kormnyprtnak gy is sikerl visszaszereznie az elvesztett tbbsgt, nyitottnak tnt azonban a vrhat gyzelem mrtke. A vlasztsok tovbbi ttje az volt, hogy az elmlt vek politikai fejlemnyei hatsaknt milyen trendezds fog bekvetkezni az ellenzken bell.
A vlasztsok a kormnyprt elspr flnyt hoztk. Mandtumaik szma az 1935-s 171-rl a ptvlasztsok utn 187-re nvekedett, ami knyelmes, tbb mint ktharmados tbbsget jelentett. A nvekeds viszont csak szmszeren volt jelents, mivel idkzben – a vlasztjogi trvny miatt – a megszerezhet helyek szma is emelkedett, 245-rl 260-ra. A sikerben a klnbz jogi-technikai manipulcik jelents szerepet jtszottak. Kedvez volt a kormnyprt szmra a vlasztjogosultak szmnak cskkentse az 1938. vi XIX. tc. rvn. A vlasztkerleti beoszts visszssgai tovbbra is fennmaradtak, st, vidken, ahol a legtbb mandtumot lehetett remlni, plurlis rendszert vezettek be. Ily mdon a vlasztpolgrok voksa dupln szmtdott azltal, hogy ktszer – kln listra s kln egyni jelltekre – szavazhattak. Az jdonsgot s a korbbiakhoz kpest a legnagyobb elnyt az jelentette, hogy az ellenzket egyik gyenge pontjukon, anyagi tren ksztettk ers versenyre. A jelltllts ugyanis sok pnzbe, a krlmnyektl fggen szemlyenknt 200, illetve 4500 pengbe kerlt. Ktsgtelenl tlzs volna azonban az elspr sikert kizrlag ezekre a tnyezkre visszavezetni. A korbbinl lesebb versenyt mutatja, hogy az egyhangan, azaz versenytrs nlkl elnyert 14 mandtum minden addiginl kevesebb volt. A vlaszts megmutatta, hogy a kormny fleg a trsadalom fels s kzps rtegeiben ers Bzissal rendelkezik. A korbbi vek szocilpolitikai trvnyei, valamint a revzis sikerek {I-107.} is megtettk a maguk hatst. A vlasztsok kvetkeztben mg nagyobb hangslyt kapott a kormnyprt jobbratoldsnak folyamata. 1935-hz kpest a kpviselk nagyobbik rsze kicserldtt. Ezzel prhuzamosan mr csak nhny kpvisel vallotta magt nyltan konzervatvnak, a hajdani bethleni tbor pedig vgleg eltnt. A megmaradt gmbsistk egyfajta „jobbkzpre” kerltek, a MP szlsjobboldalt immr Imrdy Bla s kzvetlen hvei alkottk. Imrdy ugyan a prt egszn bell is nagy npszersgnek rvendett, arra viszont a vlasztsok utn sem volt elg ereje, hogy Telekit megbuktassa.
A vlasztsok nagy vesztese a baloldal s a konzervatv tbor lett. A nyilasok ltal felkorbcsolt s a szocilis demaggia uralta kzhangulatban a prtonkvliknt indul konzervatvok sorra kiestek. Bethlen ennek kapcsn keseren jegyezte meg: „Ma nemzeti prfta csak az … aki a nemzeti rdek szent nevben zsidt frstkl, grfot ebdel, s lefekvs eltt minden fldet s vagyont sztoszt, ami nem az v.” Az 1920-as vek meghatroz politikusa nem is vllalta a jellst. A kpviselhzbl kiszorulvn a felshzban kapott helyet – llamfi kinevezs rvn. Hasonl sorsra jutottak a disszidensek. Vonz program, kell szervezettsg s propaganda hjn mind a Kornis Gyula–Sztranyavszky Sndor vezette Keresztny Nemzeti Fggetlensgi Prt, mind pedig a Bornemissza Gza–Mikecz dn ltal szervezett Nemzeti Reformprt megbukott. Az Egyeslt Keresztny Prt mr korbban frakcikra bomlott s sztesett. 1938-ban meghalt a konzervatv vezetshez tartoz, nagy tekintly Ernszt Sndor s a demokratikus irnyzat markns alakja, Szchnyi Gyrgy, a Csillry vezette jobbszrny pedig kivlt s csatlakozott a kormnyprthoz. Ilyen elzmnyek utn nem meglep, hogy 1939-ben is folytatdott az ids Zichy Jnos nevvel fmjelzett prt mlyreplse: sszesen 4 mandtumot kaptak.
Ltvnyos s kevss vrt buks volt a Kisgazdaprt. k – a titkos szavazsban remnykedve – 88 egyni jelltet s 25 listt lltottak csatasorba, ami azt jelentette, hogy a megszerezhet helyek tbbsgben indultak. Ehhez kpest csak 14 kpviseljk foglalhatott helyet az j parlamentben. A kudarcot nem lehet kizrlag a hatsgi diszkrimincira visszavezetni, hiszen az 1935-ben, a siker vben ugyangy rvnyeslt. Az okok kztt ezrt nagy sllyal estek latba a prtszervezs hinyossgai, valamint az, hogy a prt a rengeteg jellttel elaprzta erejt. Radsul a fldreform krdsben hatrtalanul demagg nyilasok igen sok paraszti szavazatot tudtak szerezni. tmenetileg vlsgba kerlt a szocildemokrata munksmozgalom is. Az 1939-ben elrt 5 kpviseli hely rszben a megvltozott kls krlmnyeknek, rszben pedig a prtpolitika hinyossgainak volt ksznhet. Az SZDP klpolitikai skon addig az hirdette, hogy a nemzeti srelmek orvoslsra a bels demokratizlson keresztl, az orszg fggetlensgnek megrzse mellett kerlhet csak sor. A nemzetkzi let fejlemnyei, a revzis sikerek ennek a programnak a kudarct jelentettk. Trsulva a kormny szocilpolitikai intzkedseivel a nemzeti rzelmektl felkorbcsolt kzvlemny jelents rsznek szemben mr a baloldali munksmozgalom szksgessge krdjelezdtt meg. A vdekez pozciba szoruls egyrtelm jeleknt, illetve a nemzetkzi elktelezettsg hangslyozsra 1939 janurjban a prt nevbl elhagytk a „Magyarorszgi” jelzt. A kls tnyezkn tl a kudarcnak tovbbi sszetevi is voltak. Az 1930-as vekben jelents trendezdsi {I-108.} folyamat ment vgbe az ipari munkssgon bell. Itt is j generci ntt fel. A fiatalokat mr ms mentalits jellemezte s szmukra a szocildemokrcihoz tartozs mr nem volt ugyanolyan magtl rtetd, mint idsebb szaktrsaik esetben. A genercivltssal sszefggsben, illetve bizonyos gazdasgi vltozsok hatsaknt talakult az ipari munkssg szerkezete: j szakmk jelentek meg, ntt a ni munkaer, valamint a betantott s segdmunksok arnya. Az SZDP vezetse ezekre a kihvsokra nem tudott idben megfelel vlaszokat kidolgozni. Viszonylag a legjobban a polgri liberlisok tartottk magukat. Igaz a Vzsonyi-fle irnyzat a zsidtrvnyek elleni tiltakozsul nem indult, viszont a Rassay vezette Polgri Szabadsg Prt 5 mandtumot szerezve lnyegben megrizte korbbi pozciit. A msodik zsidtrvny miatt elveszett mintegy 100 ezer szavaz hinyt rszben ptolta a fvrosi zsid szrmazs nagypolgrsgnak s a fiatalabb legitimista politikusoknak a tmogatsa. A liberlisok, de klnsen a szocildemokrcia helyzett az is neheztette, hogy az uralkod kzfelfogs a rendszer szempontjbl a jobb- s baloldali ellenzk kzl mg mindig az elbbit tekintette a kisebbik rossznak.
A vlaszts a nyilas mozgalom nagy sikert hozta. A klnbz nemzetiszocialista prtok sszesen 49 helyet biztostottak maguknak az j kpviselhzban. Ezzel immr a parlamentben is a kormnyzat legersebb ellenzkv vltak s slyukat nvelte, hogy a kormnyprt soraibl is tbben szimpatizltak velk. A rjuk leadott mintegy 900 ezer szavazat tbbfle tnyez egymst erst hatsval magyarzhat. Mindenekeltt kedveznek tntek a nemzetkzi let fejlemnyei: sokan hittk idehaza azt, hogy a sikert sikerre halmoz Hitler elbb-utbb hatalomra fogja juttatni magyarorszgi elvbartait. A nyilasok tudatosan erstettk ezeket a felttelezseket. Szbeszd trgya volt az a pnzbeli tmogats is, amelyet a nci prt biztostott a szmukra. Agresszv antiszemitizmusuk, nmetbartsguk egyes kzposztlyi krk, harsny szocilis demaggijuk pedig bizonyos szegnyparaszti s munksrtegek szmra bizonyult vonznak. Utbbihoz kapcsoldva sikerlt megnyernik a szocildemokrcia ltal nem vagy csak alig rintett munksokat, valamint – fleg szak-Dunntlon – a keresztnyprti politikbl kibrndult szavazk tmegeit. Vgl tovbbi adalkot jelentett a sikerhez, hogy jllehet a nemzetiszocialista tboron bell nem sikerlt felszmolnia a bels megosztottsgot, az egyes prtok a vlasztsokon nem rivalizltak egymssal.
A korszak utols vlasztsa nyomn sszelt kpviselhz politikai sszettele jl tkrzte mindazon kls s bels folyamatokat, amelyek az 1930-as vekben zajlottak le Magyarorszgon s Eurpban. A trsadalmi talakuls s hatsaknt a parlamentben is rzkelhet jobbratolds jelents mrtkben megneheztette a vlasztsokon klnben gyztes teleki azon szndkt, hogy hosszabb tvlatokra vonatkoz politikjhoz a trsadalom mrtkad s kzvlemny-forml csoportjainak tmogatst biztostsa. |