A Magyar Kirlysg a Krpt-medencben tallhat llam, amely a Magyar Fejedelemsgbl I. (Szent) Istvn megkoronzsval 1000-ben jtt ltre, s az utols magyar kirly, IV. Kroly kizsvel 1918-ban sznt meg. (Az uralkodkat lsd albb.) A monarchia teht a feudalizmus utn is sokig fennmaradt. Magyarorszg llamformja 1920 s 1944 kztt formlisan szintn kirlysg volt.
Az llamot ltalban a mindenkori magyar kirly kormnyozta a nemessg bevonsval, de bizonyos esetekben helyettesthette t a kormnyz. A trvnyes magyar uralkodt a Szent Koronval kellett megkoronzni. Ez nem csupn formalits volt, hanem biztostotta a nemessg s az egyhz jogainak kirlyi elismerst.
Az llam soknemzetisg volt, rendszeresen egsz npek (pl. a kunok) illetve klnfle nemzetisg jobbgyok, parasztok telepedtek le a Magyar Kirlysg terletn. A 19. szzadi nacionalizmusok megjelensig a „magyar” (latinul Hungarus) elnevezs a nemzetisgi hovatartozstl fggetlenl jellhetett brkit, aki a magyar kirly alattvalja volt. (Lsd mg: A magyarorszgi nemzetisgek trtnete.)
Rszei
A Magyar Kirlysg trkpe 1867 s 1918 kztt
A Magyar Kirlysg trtnelmi, politikai s fldrajzi alakulat, amely Magyarorszgbl s tbb klnleges sttus terletbl llt. Ezeket az uralkod szemlyes politikai hatalma illetve az llamszervezet egyes kzponti intzmnyei kapcsoltk ssze.
- Magyarorszg
- Bnsg (Bnt)
- Bosznia 1091-tl 1160-ig
- Dalmcia 1105-tl 1420-ig
- Erdly 1001-tl 1526-ig, majd 1867-tl ismt
- Horvtorszg 1091-tl
- Szlavnia
- Szermsg
A fentiek rszben katonai kzigazgats vdterletek, rszben nll nemesi uralkod osztllyal rendelkez meghdtott orszgok voltak. Erdly sajt katonai nemessggel rendelkez vdterlet volt.
A Magyar Kirlysg 1918-as terlett szoks Nagy-Magyarorszgnak hvni.
Rvid trtnete
-
F szcikk: Magyar trtnelem
A mai Magyarorszg terletn a magyar trzsek megrkezse eltt szmos np lt, amelyek a 895-ben lezajl honfoglals utn sszeolvadtak a magyarsggal. A 10. szzad-ban Gza fejedelem kezdte meg a pogny magyarsg keresztny hitre trtst, de munkjt mr fia, az „llamalapt” I. (Szent) Istvn fejezte be. Istvn szmra a ppa koront kldtt, s 1000 karcsonyn Magyarorszg kirlyv koronztk. Ezzel a Magyar Kirlysgot a keresztny orszgok kzssghez kapcsolta. Kirlyi szkhelly Esztergom vrost tette.
A 11. szzad vgn I. (Szent) Lszl vgleg megerstette a magyar llamot. A magyar nemessg klnleges eljogait a II. Andrs ltal kiadott Aranybulla rgztette 1222-ben. A Magyar Kirlysgot 1241-ben, a tatrjrs puszttotta el. A „msodik honalapt”, IV. Bla ezt kveten rendelte el a kvrak ptst az orszgban.
Miutn 1301-ben kihalt az rpd-hz, a 14. szzadban uralkod Anjou-kirlyok, Kroly Rbert s Nagy Lajos kzpontostottk a kirlyi hatalmat. Nagy Lajos megszerezte a lengyel trnt is, s ezzel a Visegrdrl kormnyzott „Anjou-birodalmat” jelents eurpai nagyhatalomm tette.
A 15. szzadban Luxemburgi Zsigmond, majd Mtys kirly uralkodsa alatt Magyarorszg kulturlis szempontbl is Eurpa egyik legjelentsebb orszga lett. Az orszg fvrosa Buda volt, Mtys hres kirlyi udvarval (renesznsz korszak). Ekkor azonban mr fenyegetett a trk megszlls, ami a 16. szzadban vget vetett Magyarorszg nagyhatalmi helyzetnek s hossz idre fggetlensgnek is.
Az orszg az 1526-os mohcsi veresget kveten elbb kett, majd Buda 1541-es trk elfoglalsval hrom rszre szakadt. Az orszg kzps rszt az Oszmn Birodalom foglalta el, szakon s nyugaton az gynevezett Kirlyi Magyarorszg Habsburg fennhatsg al kerlt, Keleten pedig a kzpkori erdlyi vajdasgbl s hozz kapcsold rszekbl jtt ltre elbb a keleti Magyar Kirlysg, majd az 1570-es speyeri szerzdssel a gyakorlatilag fggetlen Erdlyi Fejedelemsg. A Magyar Kirlysg trnjt s a magyar koront ettl kezdve mintegy 350 ven t a Habsburgok birtokoltk.
A trk uralom alatti orszgrsz a 17. szzad msodik felre a hbors puszttsok miatt gyakorlatilag elnptelenedett. Zrnyi Mikls ksrlett a trkk magyar vezetssel trtn kizsre a Habsburgok megakadlyoztk, s a Wesselnyi-fle sszeeskvs, majd a Thkly-felkels kudarca utn a 17. szzad vgre a Habsburg vezets alatt ll keresztny seregek foglaltk vissza a trkk ltal uralt terleteket (1683–1699). A hajdani Magyar Kirlysgnak szinte az egsz terlett ismt egyestettk a Szent Korona alatt, a Habsburg Birodalom rszeknt, belertve a klnll tartomnyknt kezelt Erdlyt is.
A Habsburgok a "rebellisnek" tekintett magyarok mell ms npeket (elssorban nmeteket s szerbeket) kltztettek a gyren lakott terletekre. A fggetlensg kivvsra kt jelentsebb ksrlet trtnt, a II. Rkczi Ferenc ltal vezetett szabadsgharc a 18. szzad elejn, valamint az 1848–49-es forradalom s szabadsgharc. A nemzeti ntudatra breds nemcsak politikai, hanem kulturlis skon is zajlott. A 19. szzad els felben Szchenyi Istvn ltal megindtott nemzeti reformmozgalom idszakt reformkornak nevezzk.
Az 1848-as nemzeti forradalom nyomn Batthyny Lajos miniszterelnksgvel nll magyar kormny alakult. 1849-ben Kossuth Lajos vezetsvel fggetlensgi hbor kezddtt, amelyet a Habsburgok csak orosz segtsggel tudtk leverni. A szabadsgkzdelemben, majd a bukst kvet tbb mint kt vtizedes diktatra s passzv ellenlls idejn alakult ki a mai magyar nemzet. (1844-ig a Magyar Kirlysg hivatalos nyelve a latin volt.)
Az Ausztrival trtnt kiegyezsre vgl 1867-ben kerlt sor. Ezutn a Magyar Kirlysg az Osztrk-Magyar Monarchia trsorszga lett. Magyarorszg s Erdly terlett egyestettk. Az orszg a kvetkez vtizedekben az ipar, kereskedelem, a tudomnyok, mvszetek, a trsadalmi let minden terletn hatalmas mrtkben fejldtt. Az 1873-ban hrom vros egyestsvel ltrejtt az j fvros, Budapest.
A mai Magyarorszg s az egykori Osztrk-Magyar Monarchia
Az I. vilghborban Magyarorszg Ausztria s Nmetorszg szvetsgeseknt, idegen rdekekrt knyszerlt tbbszzezres emberldozatra. 1918-ban kitrt az szirzss forradalom. November 13-n IV. Kroly lemondott az llamgyekben val rszvteli jogrl, november 16-n pedig Budapesten kikiltottk a kztrsasgot. A Krolyi Mihly ltal vezetett polgri demokratikus kormnynak azonban a volt Magyar Kirlysg terlett nem sikerlt egyben tartania, mert a szomszdos llamok francia-brit tmogatssal az orszg jelents rszt megszlltk. Ez 1919-ben a polgri kormny bukshoz s a kommunista Tancskztrsasg mintegy fl ves uralmhoz vezetett. A katonai tlervel szemben azonban a kommunista hadvezets is veresget szenvedett.
A trianoni bkeszerzds rtelmben a volt Magyar Kirlysg terletnek kzel ktharmada s magyar nemzetisg lakossgnak majdnem egyharmada a krnyez orszgokhoz kerlt. A kt vilghbor kztt Magyarorszg llamformja jbl kirlysg lett, azonban kirly nlkl, mivel 1921. november 6-n a magyar orszggyls kimondta – immr vgleges rvnnyel – a Habsburg-hz trnfosztst. Az orszg Horthy Mikls autoriter kormnyzsa alatt csak formlisan volt kirlysg. Az gynevezett Horthy-korszak egyik f clja Trianon revzija, az elvesztett orszgrszek visszaszerzse volt.