Mire fel lehetett fogni, hogy mi trtnt, a nyilasok mr szilrdan kzben tartottk a hatalmat. Sem a hadsereg, sem az llamappartus nem esett szt, a hivatalnoki karban mg mindig mkdtt a ktelessgtudat. Szlasi felvette a nemzetvezeti cmet s hatalmnak erstse gyannt gyakorlatilag sajt kezbe vonta ssze a miniszterelnki s az llamfi tisztsget. Legfontosabb feladatknt fokozta az orszg hbors erfesztseit. Nem vletlenl jelentette ki egy nmet tbornok: „Szlasi mindent megtesz, amit Nmetorszg akar”. Totlis mozgstst hirdettek, amely elvileg a teljes magyar frfilakossgot rintette, oktber 30-n pedig – megismtelve a Wehrmacht hasonl lpst – az egsz orszgot hadmveleti terlett nyilvntottk. Felemeltk a Berlinnek fizetend hadi hozzjruls mrtkt s cskkentettk az lelmiszer-fejadagokat, s nmet segtsggel jabb hadosztlyokat lltottak fel. A hazai zsidsg ismt vlsgos helyzetbe kerlt. Eichmann visszatrt Magyarorszgra s a nyilas szervekkel karltve tovbbi korltozsokat lptettek letbe a zsidsggal szemben. Egy rszket tnak indtottk Ausztria fel munkaszolglatra s a mg mkd nmet koncentrcis tborokba. Ilyen gyalogmenetben pusztult el Radnti Mikls is. Ms rszk Budapesten maradhatott, k viszont a nyilasok utcai terrorjnak voltak kitve. Viszonylag legjobban azok jrtak, akik olyan hzakba, gettba kerltek, amelyek nemzetkzi vdelem alatt lltak. A budapesti zsidsg megmentsben a semleges llamok kvetsgei komoly szerepet jtszottak, klnsen kitnt aktivitsval Raoul Wallenberg, a ksbb tragikus sorsra jutott svd diplomata. Budapesten az oroszok letartztattk, majd elhurcoltk a Szovjetuniba. A felttelezsek szerint kivgeztk.
Szlasi eskje
A Szlasi-kormny f clja a szovjetek elleni harc volt. A frissen hatalomra kerlt nyilasok viszont alkalmatlannak bizonyultak ennek teljes vgrehajtsra. A hozzrts hinya, a gyakran ellentmondsos s ostoba parancsnok csak a zrzavart nveltk. Szlasi pedig tbbet foglalkozott huszadrend krdsekkel s sajt rgeszmi kidolgozsval, mint a napi aktulis feladatokkal. A megflemltett lakossg inkbb az ellenlls passzv formit vlasztotta, szervezett, aktv kzdelemre csak kevesen vllalkoztak. A magyar partiznmozgalom mindvgig igen gyenge maradt. Nagyobb ellenllsi mozgalom megszervezsre november elejn kerlt sor. A Magyar Nemzeti Felkels Felszabadt Bizottsgnak vezrkart a nyilasok rvid ton felszmoltk. Elfogott vezetiket – Kiss Jnos altbornagyot, Tartsay Vilmos {I-139.} szzadost, Nagy Jen ezredest s msokat – kivgeztk. Bajcsy-Zsilinszky Endrt 1944. december 24-n adtk hhrkzre Sopronkhidn.
Budapest a harcok utn
Romeltakarts
Hidak nlkl. Kzlekeds Pest s Buda kztt
Jllehet Magyarorszg mellkhadszntrnek szmtott, a nmet s magyar csapatok szvsan vdekeztek. Budapest ostroma, amelyet a szovjetek menetbl akartak elfoglalni, kt hnapig tartott, mrhetetlen szenvedst okozva ezzel a fvros civil lakossgnak. Mrciusban a nmetek jelents ellentmadst is indtottak a Balaton trsgben – idleges sikerrel. A nyilas kormny a vgskig kitartott Hitler oldaln. 1944 elejig a magyar trsadalom viszonylagos biztonsgban lt, most a hbor kvetkezmnyei teljes slyukkal trtek el: az anyagi javak jelents rszt lebombztk, elhurcoltk, tnkretettk. A kirtsi parancs rtelmben kzel egymilli ember tvozott nyugatra. Sztesett a teljes llamappartus s a trsadalmi szerkezetben is dnt vltozsok kvetkeztek be. Az orszgban prilis kzepre szntek meg a harcok, de 1944. december 22-n Debrecenben mr j kormny alakult Dlnoki Mikls Bla vezetsvel, amely szinte azonnal hadat zent Nmetorszgnak. Ennek a kormnynak kellett megkezdenie az orszg jjptst egy olyan sszeomls utn, amelyre korbban senki sem szmtott. |