1931 augusztusban – Bethlen Istvn lemondsa utn – Krolyi Gyula kapott megbzst a kormnyalaktsra. A miniszterelnk-cserk jelentsgt a korszak folyamn az adta, hogy az 1920-as vekben olyan politikai struktra alakult ki, melynek kzppontjban a mindenkori kormny llt. Az orszg lakossga ugyanakkor szinte egynteten fentrl vrta a vlsg kvetkezmnyeinek elhrtst, ami mg jobban kihangslyozta a vgrehajt hatalom szerept. Krolyi Gyula, a „pips ember”, ahogyan arisztokrata krkben neveztk, az egyik legbefolysosabb politikai szemlyisgnek szmtott, jllehet komolyabb pozcit csak 1930 decembere, azaz klgyminiszterr trtnt kinevezse ta birtokolt. Helyzett a hatalomtvtel krlmnyei s a szemlyvel szemben tmasztott ignyek egyttesen hatroztk meg. A trsadalom egyes csoportjai kztt korbban is meglv nagy jvedelmi klnbsgek tovbb nttek. Mikzben a legfelsbb rtegek egy fre jut ves jvedelme 1930–31-ben tlag kzel 18 ezer peng volt, addig a lakossg 81%-nl a 300 pengt sem rte el. Az emberek tbbsge nem tudta, de nem is akarta elfogadni Bethlen rvelst, hogy a vlsg olyan nemzetkzi jelensg, amelynek negatv hatsait Magyarorszgnak nem ll mdjban elhrtani. Mind szlesebb krben adtak hitelt a Bethlen Istvnt r brlatoknak. Ezek a volt miniszterelnkt a mozdulatlansg, a vltozatlansg megtestestjnek, rendszert pedig korruptnak s pazarlnak mutattk be. Ilyen krlmnyek kztt szerencss megoldsnak tnhetett Bethlen rszre, hogy a feszltsgeket egy kormnyvltssal vezesse le. Krolyi kivlasztsa mellett, aki egyrtelmen a kormnyz jelltje volt, szmos tnyez szlt. Puritn letvitele rvn szemlye kevsb tnt tmadhatnak. Tovbb Horthy felttlen bizalmt brta, fia rvn rokonsgban is llt vele. Nagybirtokosknt az agrrius krk tmogattk, de kapcsolatban llt a nagytke kpviselivel is.
A Krolyi-kormny kifel hathats intzkedsekkel prblta ersteni tekintlyt. Ehhez jogalapot az 1921. vi III. tc., az n. rendtrvny, valamint Matuska Szilveszter 22 hallos ldozatot kvetel biatorbgyi mernylete utn pr nappal, szeptember 19-n bevezetett statrium adta. Novemberben szlsjobboldali puccsksrletet lepleztek le. A szocildemokrata prt lendlett – melytl elssorban tmegereje miatt tartottak – vidki szervezeteinek felszmolsval igyekeztek megtrni. 1932 jliusban pedig letartztattk a hazai kommunista mozgalom ngy vezetjt s kzlk kettt – a nemzetkzi tiltakozs ellenre – statrilis eljrssal kivgeztek.
A kzvlemnyt azonban nem az effle demonstratv s hatalombiztost lpsek, hanem fleg a kormnyzat vlsgkezel elkpzelsei foglalkoztattk. A parlament 33-as bizottsga mg augusztusban 5-s albizottsgot vlasztott a minisztriumok kltsgvetsnek fellvizsglatra. Krolyi ezzel sszhangban f clknt az llamhztarts pnzgyi egyenslynak helyrelltst jellte meg, ami a bevtelek fokozst – elssorban ademelst –, valamint a kiadsok lefaragst – nyugdj-, ltszm- s brcskkenst – foglalt magba. 1931 novembere s 1932 jliusa kztt ngy zben szlltottk le a kzalkalmazottak fizetst. Korltoztk a napilapok terjedelmt, s takarkossgi okokra hivatkozva hasonl lpseket terveztek a szocilis kiadsok tern. A restrikcis politiknak voltak pozitv kvetkezmnyei is, mindenekeltt {I-77.} sikerlt alacsonyan tartani az inflcis rtt. Az emberek tlnyom tbbsge szmra mgis annak negatv hatsai domborodtak ki. Az ltalnos letsznvonal-cskkens, a munkanlklisg ugrsszer megnvekedse nemcsak az alsbb – munks s szegnyparaszti – rtegeket fordtotta szembe a kormnnyal. A kzposztly mrtkad, tisztviseli rszt jvedelmei essn tl klnsen az aggasztotta, hogy gyermekeik llsszerzsi eslyei az iskolk befejezse utn minimlisra zsugorodtak. Az rtelmisgi munkanlklisg tmegess vlsa sokakban jra felidzte az 1920-as vek elejn nyomorsgos krlmnyeit. Az egzisztencilis gondokon tl ers volt a flelem attl, hogy az 1918-at idz sszeomls kvetkezik be. Mreteit s esetleges kvetkezmnyeit tekintve a legslyosabb feszltsg az agrrtrsadalomban alakult ki. Krolyi a szigor pnzgyi racionalits alapjn llva elzrkzott attl, hogy a nehz helyzetben lv mezgazdasgi termelst az addigiaknl nagyobb mrtkben segtse. A parasztok s nagybirtokosok viszont joggal krhettk szmon a korbban begrt tmogats elmaradst. A stabilizcis program mellett lnyegben csak a nagytke s a hozzjuk kapcsold bankr s ipari szakrti kr – ln a nagy tekintlynek rvend Teleszky Jnossal – llt ki maradktalanul.
A trsadalmi feszltsgek nvekedsvel prhuzamosan aktivizldott a parlamenti ellenzk is. 1931 decemberben lemondott posztjrl a kormnyprt „rks” kisgazda minisztere, Mayer Jnos. A Keresztny Gazdasgi s Szocilis Pr pedig kivlt a kormnybl, visszahvta kpviselit a 33-as bizottsgbl s a ksbbiekben vrakoz llspontra helyezkedett. Krolyi a r nehezed nyoms cskkentse rdekben arrl igyekezett meggyzni a kzvlemnyt, hogy a megszortsok mindenkire, gy a kormnyzati szfrra is egyformn rvnyesek. A „pards kiadsok” elleni kzdelem jegyben zemen kvl helyeztk az llami autkat, megszntettk a miniszterek vdelmt biztost rendri erket, Zsitvay Tibor igazsggy-miniszter pedig trvnyjavaslatot ksztett el az orszggylsi kpviselk sszefrhetetlensgnek szigortsrl. Ezek a bizalomerstnek sznt lpsek azonban csak ideig-rig hatottak. Nem feledtethettk azt a tnyt, hogy a {I-78.} vlsg terheit alapveten mgis a trsadalom alsbb, illetve kisebb mrtkben a kzps rtegei hordoztk. A miniszterelnk alapjban vve Bethlenhez hasonlan tlte meg a vlsg termszett s az abbl kivezet utat. Elvetette minden olyan reform lehetsgt, amely a trsadalom legvagyonosabb elemi szmra fokozottabb anyagi teherttelt, s a kt hagyomnyos vezet csoport, az arisztokrcia s a nagypolgrsg hatalmi pozciiban pedig lnyeges vltozsokat eredmnyezett volna.
A kt politikus viszonyt alapveten ms jelleg problmk terheltk. Krolyi, jllehet korbban nem volt prtember, nem kvnta a folytonossgot megtagadni. Miniszterei felerszben kerltek ki rgi s j kormnytagokbl. Korrekt mdon attl is elzrkzott, hogy eldjt bnbaknak kiltsa ki. Azt azonban nem volt hajland eltrni, hogy az ldozat szerept re osszk ki. Bethlen viszont pontosan ezt akarta abban a remnyben, hogy idvel, ha a vlsg enyhl, visszatr a miniszterelnki posztra. Krolyi kezt ersen megkttte, hogy csak elvileg rendelkezett szilrd parlamenti tbbsggel. A kormnyprt heterogn jellege persze nem j jelensg, s a miniszterelnkk mindig is rknyszerltek arra, hogy kpviseliket klnbz manverekkel, taktikai eszkzkkel tartsk ssze. A vlsg viszont mg inkbb kikezdte a prt egysgt. Egyre gyakrabban brltk a kormny politikjt, felersdtt a „frakcizs”, nhnyan pedig a prtbl val kilpssel prbltak nyomatkot adni elgedetlensgknek. Utbbiak kzl Sztranyavszky Sndornak 1931. decemberi, nylt levlben bejelentett kivlsa vltotta ki a legnagyobb visszhangot. Krolyi valjban azzal kerlt lehetetlen helyzetbe, hogy az Egysges Prt tbbsge nem t, hanem a prtelnksget tovbbra is megtart Bethlent tekintette tnyleges vezetjnek. Ilyen krlmnyek kztt a kormnyft elszr 1931 szn, majd ksbb jra meg jra foglalkoztatta az a lehetsg, hogy ellenzki legitimista s polgri politikusok bevonsval szlestse ki bzist, vagy akr egy j „kzpprtot” hozzon ltre. A tervbl vgl, rszben az Egysges Prt ellenllsa miatt, rszben pedig azrt nem lett semmi, mert olyan ktelezettsgekkel, mindenekeltt demokratikus jelleg reformokkal jrt volna egytt, amelyeket Kroly – konzervatv politikus lvn – nem vllalhatott.
A kormnyf maga is pontosan rezte prblkozsai sikertelensgt, melyben viszont a kls krlmnyeken tl bizonytalankod magatartsa s a taktikai kpessgek tern mutatkoz hinyossgai is szerepet jtszottak. Ezrt 1932 nyarn felajnlotta tvozst. Horthy ezt akkor mg nem fogadta el. Az Egysges Prt agrrius lobbija azonban nvekv hevessggel tmadta a kormnyt, s ebben tmogatta ket Bethlen is, aki a miniszterelnkkel val szembenllst nylt levlben jelezte. Krolyi, beltva vgleges kudarct, szeptemberben jbl benyjtotta lemondst, amit Horthy elfogadott. |