1868. vi XLIV. trvnycikk
a nemzetisgi egyenjogsg trgyban
Minthogy Magyarorszg sszes honpolgrai az alkotmny alapelvei szerint is politikai tekintetben egy nemzetet kpeznek, az oszthatatlan egysges magyar nemzetet, melynek a hon minden polgra, brmely nemzetisghez tartozzk is, egyenjog tagja;
minthogy tovbb ezen egyenjogsg egyedl az orszgban divatoz tbbfle nyelvek hivatalos hasznlatra nzve, s csak annyiban eshetik kln szablyok al, a mennyiben ezt az orszg egysge, a kormnyzat s kzigazgats gyakorlati lehetsge s az igazsg pontos kiszolgltatsa szksgess teszik;
a honpolgrok teljes egyenjogsga minden egyb viszonyokat illetleg psgben maradvn, a klnfle nyelvek hivatalos hasznlatra nzve kvetkez szablyok fognak zsinrmrtkl szolglni:
1. A nemzet politikai egysgnl fogva Magyarorszg llamnyelve a magyar levn, a magyar orszggyls tancskozsai s gykezelsi nyelve ezentl is egyedl a magyar; a trvnyek magyar nyelven alkottatnak, de az orszgban lak minden ms nemzetisg nyelvn is hiteles fordtsban kiadandk; az orszg kormnynak hivatalos nyelve a kormnyzat minden gazatban ezentl is a magyar.
2. A trvnyhatsgok jegyzknyvei az llam hivatalos nyelvn vitetnek; de vitethetnek e mellett mindazon nyelven is, a melyet a trvnyhatsgot kpvisel testlet vagy bizottmny tagjainak legalbb egy tdrsze jegyzknyvi nyelvl hajt.
A klnbz szvegekben mutatkoz eltrsek eseteiben a magyar szveg a szablyoz.
3. Trvnyhatsgi gylsekben mindaz, a ki ott szls jogval bir, akr magyarul szlhat, akr sajt anyanyelvn, ha az nem a magyar.
4. A trvnyhatsgok az llamkormnyhoz intzett irataikban az llam hivatalos nyelvt hasznljk; de hasznlhatjk a mellett hasbosan mg azon nyelvek brmelyikt is, melyek jegyzknyveikben hasznlnak. Egymskzti irataikban pedig akr az llam nyelvt, akr pedig azon nyelvek egyikt hasznlhatjk, a mely azon trvnyhatsg ltal, melyhez az irat intztetik, a msodik szakasz szerint jegyzknyvei vitelre elfogadtatott.
5. A bels gyvitel tern a trvnyhatsgi tisztviselk az llam hivatalos nyelvt hasznljk; de a mennyiben az egyik vagy msik trvnyhatsgra, vagy tisztviselre nzve gyakorlati nehzsggel jrna: az illet tisztviselk kivtelesen trvnyhatsgaik jegyzknyvi nyelveinek brmelyikt is hasznlhatjk. Valahnyszor azonban az llami felgyelet s a kzigazgats tekintetei megkivnjk: jelentseik s az gyiratok egyszersmind az llam hivatalos nyelvn is felterjesztendk.
6. A trvnyhatsgi tisztviselk sajt trvnyhatsgaik terletn a kzsgekkel, gylekezetekkel, egyesletekkel, intzetekkel s magnosokkal val hivatalos rintkezseikben a lehetsgig ezek nyelvt hasznljk.
7. Az orszg minden lakosa azon esetben, a melyekben gyvd kzbejtte nlkl akr felperesi, akr alperesi, akr folyamod minsgben, szemlyesen, vagy megbizott ltal veszi s veheti ignybe a trvny talmt, s a bir seglyt:
a) sajt kzsgi birsga eltt anyanyelvt;
b) ms kzsgi birsga eltt sajt kzsg gykezelsi, vagy jegyzknyvi nyelvt;
c) sajt jrsi birsga eltt sajt kzsgnek gykezelsi vagy jegyzknyvi nyelvt;
d) ms birsgok eltt, akr legyenek azok sajt trvnyhatsgnak, akr pedig ms trvnyhatsgnak birsgai, azon trvnyhatsg jegyzknyvi nyelvt hasznlhatja, a melyhez az illet birsg tartozik.
8. A bir a 7-ik eseteiben a panaszt vagy krelmet, a panasz vagy krelem nyelvn intzi el; a kihallgatst, tanhallgatst, szemlt s ms biri cselekmnyeket gy a peres, mint a peren kivli, valamint a bnvdi eljrsoknl a perben ll felek, illetleg a kihallgatott szemlyek nyelvn eszkzli; a perek trgyalsi jegyzknyveit azonban azon a nyelven vezeti, melyet a perleked felek a trvnyhatsgok jegyzknyvi nyelvei kzl klcsns megegyezssel vlasztanak. Ha e tekintetben megegyezs ltre nem jnne, a bir a trgyalsi jegyzknyvet a trvnyhatsg jegyzknyvi nyelveinek brmelyikn vezetheti, tartozik azonban annak tartalmt a feleknek szksg esetn tolmcs seglyvel is megmagyarzni.
Szintgy tartozik a bir a felek eltt megmagyarzni s illetleg tolmcsoltatni a per fontosabb okmnyait is, ha ezek olyan nyelven volnnak szerkesztve, melyet a perben ll felek egyike vagy msika nem rt.
Az idzsi vgzs a megidzend fl rdekben, ha rgtn kitudhat, annak anyanyelvn, klnben pedig azon kzsgnek, a melyben a megidzend fl lakik, jegyzknyvi nyelvn, vagy pedig az llam hivatalos nyelvn fogalmazand.
A biri hatrozat a trgyalsi jegyzknyv nyelvn hozand: de kteles azt a bir minden egyes flnek azon a nyelven is kihirdetni, illetleg kiadni, a melyen kivnja, a mennyiben azon nyelv a trvnyhatsgnak, a melyhez a bir tartozik, jegyzknyvi nyelveinek egyikt kpezi.
9. Mindazon polgri s bnvdi perekben, melyek gyvd kzbejttvel folytatandk, az els birsgoknl mind a perlekedsnek, mind a hozand itleteknek nyelvre addig, mg az els birsgok vgleges rendezse s a szbeli eljrs behozatala fltt a trvnyhozs nem hatroz, az eddigi gyakorlat mindentt fentartand.
10. Az egyhzi birsgok maguk hatrozzk meg gykezelsi nyelvket.
11. A telekknyvi hivataloknl a trvnyszk felgyelsnek tekintetbl is az illet trvnyszk gykezelsi nyelve hasznlhat; de ha a felek gy kivnjk, mind a vgzs, mind a kivonat az llam hivatalos nyelvn, vagy azon trvnyhatsg jegyzknyvi nyelveinek egyikn is kiadand, a melynek terletn a telekknyvi hivatal van.
12. A felebbezett perekben, ha azok nem-magyar nyelven folytattattak, vagy nem-magyar okmnyokkal vannak elltva, a felebbviteli birsg mind a pert, mind az okmnyokat, a mennyiben szksges, magyarra fordttatja azon hiteles fordtk ltal, a kik a felebbviteli brsgoknl llamkltsgen lesznek alkalmazva, s a pert ezen hiteles fordtsban veszi vizsglat al.
Vgzseit, hatrozatait s itleteit a felebbviteli birsg mindig az llam hivatalos nyelvn fogja hozni.
Lekldetvn a per az illet els birsghoz, ez kteles lesz a felebbviteli birsg vgzst, hatrozatt, vagy itlett minden egyes flnek azon nyelven is kihirdetni s illetleg kiadni, a melyen ez azt kivnja, a mennyiben az a nyelv a birsgnak gykezelsi, vagy a trvnyhatsgnak valamelyik jegyzknyvi nyelve volna.
13. Az llamkormny ltal kinevezett minden birsgok hivatalos nyelve kizrlag a magyar.
14. Az egyhzkzsgek, egyhzi felssgeik trvnyes jogainak srelme nlkl anyaknyveik vezetsnek s egyhzi gyeik intzsnek, nemklnben - az orszgos iskolai trvny korltai kztt - iskolikban az oktatsnak nyelvt tetszs szerint hatrozhatjk meg.
15. A felsbb egyhzi testletek s hatsgok nmaguk llaptjk meg a tancskozs, a jegyzknyv, az gyvitel s egyhzkzsgeikkel val rintkezs nyelvt. Ha ez nem az llam hivatalos nyelve volna: az llami felgyelet szempontjbl a jegyzknyvek egyszersmind az llam hivatalos nyelvn is hiteles fordtsban felterjesztendk.
Ha klnbz egyhzak s egyhzi felsbb hatsgok rintkeznek egymssal, vagy az llam hivatalos nyelvt, vagy azon egyhznak nyelvt hasznljk, a melylyel rintkeznek.
16. Egyhzi felsbb s legfelsbb hatsgok az llamkormnyhoz intzett beadvnyaikban gyviteli, vagy jegyzknyvi nyelvket s hasbosan az llam hivatalos nyelvt, a trvnyhatsgokhoz s azok kzegeihez intzett beadvnyaikban az llam nyelvt; vagy, ha tbb a jegyzknyvi nyelv, azok brmelyikt: az egyhzi kzsgek pedig, mindezen hivatalos rintkezseikben az llamkormny s sajt trvnyhatsgaik irnyban az llam hivatalos nyelvt, vagy sajt gykezelsi nyelvket; ms trvnyhatsgok irnyban pedig az illet trvnyhatsgok jegyzknyvi nyelvei egyikt hasznlhatjk.
17. Az llam s illetleg a kormny ltal mr lltott, vagy a szksghez kpest lltand tanintzetekben a tantsi nyelvnek meghatrozsa, a mennyiben errl trvny nem rendelkezik, a kzoktatsi minister teendihez tartozik. De a kzoktats sikere, a kzmvelds s kzjlt szempontjbl az llamnak is legfbb czlja levn; kteles ez az llami tanintzetekben a lehetsgig gondoskodni arrl, hogy a hon brmely nemzetisg, nagyobb tmegekben egytt l polgrai az ltalok lakott vidkek kzelben anyanyelvkn kpezhessk magukat egszen addig, hol a magasabb akadmiai kpzs kezddik.
18. Azon terleteken ltez, vagy fellltand llami kzp s fels tanodkban, a melyeken egynl tbb nyelv divatozik, azon nyelvek mindeniknek rszre nyelv- s irodalmi tanszkek lltandk.
19. Az orszgos egyetemben az eladsi nyelv a magyar; azonban az orszgban divatoz nyelvek s azok irodalmai szmra, a mennyiben mg nem llttattak, tanszkek llttatnak.
20. A kzsgi gylsek maguk vlasztjk jegyzknyvk s gyvitelk nyelvt. A jegyzknyv egyszersmind azon nyelven is viend, a melyen vitelt a szavazatkpes tagoknak egy tde szksgesnek ltja.
21. A kzsgi tisztviselk a kzsgbeliekkel val rintkezseikben azok nyelvt ktelesek hasznlni.
22. A kzsg sajt trvnyhatsghoz, annak kzegeihez s az llamkormnyhoz intzett beadvnyaiban az llam hivatalos, vagy sajt gykezelsi nyelvt; ms trvnyhatsgokhoz s azok kzegeihez intzett beadvnyaiban az llam hivatalos nyelvt, vagy az illet trvnyhatsg jegyzknyvi nyelvei egyikt hasznlhatja.
23. Az orszg minden polgra sajt kzsghez, egyhzi hatsghoz s trvnyhatsghoz, annak kzegeihez s az llamkormnyhoz intzett beadvnyait anyanyelvn nyjthatja be.
Ms kzsgekhez, trvnyhatsgokhoz s azok kzegeihez intzett beadvnyaiban vagy az llam hivatalos nyelvt, vagy az illet kzsg, vagy trvnyhatsg jegyzknyvi nyelvt vagy nyelvei egyikt hasznlhatja.
A trvnykezs tern a nyelv hasznlatt a 7-13. -ok szablyozzk.
24. Kzsgi s egyhzi gylsekben a szls jogval birk szabadon hasznlhatjk anyanyelvket.
25. Ha magnosok, egyhzak, magn trsulatok, magn tanintzetek s trvnyhatsgi joggal nem bir kzsgek a kormnyhoz intzett beadvnyaiknl nem az llam hivatalos nyelvt hasznlnk: az ily beadvnyokra hozott vgzs eredeti magyar szveghez a beadvny nyelvn eszkzltt hiteles fordts is mellkelend.
26. Valamint eddig is jogban llott brmely nemzetisg egyes honpolgrnak pen gy, mint a kzsgeknek, egyhzaknak, egyhz-kzsgeknek: gy ezentl is jogban ll sajt erejkkel, vagy trsuls tjn als, kzp s fels tanodkat fellltani. E vgbl, s a nyelv, mvszet, tudomny, gazdasg, ipar- s kereskedelem elmozdtsra szolgl ms intzetek fellltsa vgett is, az egyes honpolgrok az llam trvnyszabta felgyelete alatt trsulatokba, vagy egyletekbe sszellhatnak, s sszellvn szablyokat alkothatnak, az llamkormny ltal helybenhagyott szablyok rtelmben eljrhatnak, pnzalapot gyjthetnek, s azt, ugyan az llamkormny felgyelete alatt nemzetisgi trvnyes ignyeiknek is megfelelen kezelhetik.
Az ilyen mdon ltrejtt mveldsi s egyb intzetek - az iskolk azonban a kzoktatst szablyoz trvny rendeleteinek megtartsa mellett, - az llam hasonl termszet s ugyanazon fok intzeteivel egyenjogak.
A magn intzetek s egyletek nyelvt az alaptk hatrozzk meg.
A trsulatok s ltalok ltestett intzetek egyms kztt sajt nyelvkn is rintkezhetnek; msokkal val rintkezseikben a nyelv hasznlatra nzve a 23. hatrozatai lesznek szablyozk.
27. A hivatalok betltsnl jvre is egyedl a szemlyes kpessg szolglvn irnyadul; valakinek nemzetisge ezutn sem tekinhet az orszgban ltez brmely hivatalra, vagy mltsgra val emelkeds akadlyul. St inkbb az llamkormny gondoskodni fog, hogy az orszgos biri s kzigazgatsi hivatalokra, s klnsen a fispnsgokra, a klnbz nemzetisgekbl a szksges nyelvekben tkletesen jrtas s msknt is alkalmas szemlyek a lehetsgig alkalmaztassanak.
28. A korbbi trvnyeknek a fennebbi hatrozatokkal ellenkez rendeletei ezennel eltrltetnek.
29. Ezen trvny rendeletei a kln terlettel bir s politikai tekintetben is kln nemzetet kpez Horvt-, Szlavon- s dalmtorszgokra ki nem terjednek, hanem ezekre nzve nyelv tekintetben is azon egyezmny szolgland szablyul, mely egyrszrl a magyar orszggyls, msrszrl a horvt-szlavon orszggyls kztt ltrejtt, s melynl fogva azok kpviseli a kzs magyar-hotvt orszggylsen sajt anyanyelvkn is szlhatnak.