Gmbs halla utn az addigi fldmvelsgyi miniszter, Darnyi Klmn vette t a kormny irnytst. Darnyit rutinos, kpzett politikusnak tartottk. Br nem volt nagy formtum, koncepcizus egynisg, azt joggal lehetett vrni Bethlen hajdani llamtitkrtl, hogy meglltja a jobbratolds folyamatt. Darnyi nem is hagyott ktsget afell, hogy politikjt a konzervativizmus jegyben fogja alaktani. Helyzete azonban tvolrl sem volt knny. Igaz – Kroly Gyulval ellenttben – a vlsg kzvetlen gazdasgi {I-95.} gondjai mr jrszt megszntek, m az a trsadalmi-politikai kzeg, amelyben dolgoznia kellett, az elmlt vekben jelents talakulson ment t. A Gmbs-ra a kzprtegek fokozd politikai aktivitst, hatalmi elretrst jelezte. Ezt a nyomst rendkvl nehz volt elhrtani, mert az ri kzposztly hatsos ideolgival s nem minden alap nlkl nmagt a legfbb llamfenntart erknt aposztroflta. Msrszt az 1930-as vek els felben gomba mdra szaporod titkos trsasgok s trsadalmi egyesletek rvn, szervezettsge s rdekrvnyestsi lehetsge nagymrtkben megnvekedett. Ezzel sszefggsben komoly gondot okozott a kormnyprt bels struktrja, a „Gmbs-rvk” jelenlte. A NEP a gmbsi rksghez val viszony krdsben ersen megosztott vlt. A konzervatv kormnypolitika Bethlen ta arra plt, hogy az „alsbb trsadalmi osztlyokat” politikailag semlegestse, nll szervezdsket megakadlyozza. Az 1930-as vekre kiderlt, ez az llapot egyre nehezebben tarthat fenn. j mozgalmak jelentek s ersdtek meg, amelyek mr egyrtelmen bizonyos munks- s paraszti rtegek megnyerst vettk clba. A megnvekedett llami szocilpolitikai feladatok ell egyetlen kormny sem zrkzhatott el. A vltozsok jeleknt felersdtt polarizci s mozgs jellemezte a politikai letet: j prtot. A legersebb ellenzki erv ellpett Kisgazdaprt 1936 mrciusban elszr hirdette meg sajt fldreformprogramjt. Az 1930-as vek kzepe a npi mozgalom fellendlsnek idszaka. Rszben erre alapozva, az aktvabb politizls ignyvel 1937 mrciusban sajt szervezetet hoztak ltre – Fja Gza, Kovcs Imre s msok vezetsvel – Mrciusi Front nven. A Mrciusi Front sokat gr baloldali mozgalomknt indult, melynek tevkenysgbe bizonyos fokig kommunistk is rszt vettek. Mkdst a kulturlis let szmos kivlsga rokonszenvvel ksrte, st, mg egyes urbnus rk is, mint Jzsef Attila, elismerssel szltak rla. 12 pontban meghirdetett programjuk a konzervatv kormnypolitiktl val jbli elhatrolds jegyben hitet tett a szocilis s – ami az j Szellemi Front trtnetnek ismeretben nagy fontossggal brt – a demokratikus reformok szksgessge mellett. A Mrciusi Front rszben sajt bels gyengesge folytn rvid let, alapveten szellemi mozgalom maradt, nem vlt prtt s nem jutott el a szlesebb paraszti tmegekhez. Ennek ellenre jelents hatst gyakorolt fleg az rtelmisg fiatalabb genercijra.
talakulson ment t a politikai katolicizmus is. A Keresztny Kzsgi Prt irnytsa Wolff Kroly 1936-ban bekvetkezett halla utn Csillry Andrs kezbe kerlt. Csillry irnytsa alatt a prt hanyatlani kezdett s mind szlssgesebb irnyba csszott el. A Keresztny Gazdasgi s Szocilis Prt vlasztsi kudarca utn felmerlt a bels megjuls s a klnbz keresztny erk egysgbe tmrtsnek az ignye. A kett kzl az utbbi valsult meg. 1937 janurjban ltrejtt az Egyeslt Keresztny Prt, amelyben azonban a keresztnydemokrata erk csekly befolyshoz jutottak.
A legslyosabb kihvst a nemzetiszocialista mozgalom jelentette. Ilyen jelleg prtok mr j ideje mkdtek. Kezdetben az 1935 mrciusban ltrehozott Nemzet Akaratnak Prtja sem tnt gretesebbnek. Mgis, ekkor, a NAP ln indult el a politikai kzszerepls tjn a ksbbi hrhedt nyilasvezr, Szlasi Ferenc. Szlasi biztos katonai plyjt – vezrkari rnagyknt dolgozott – adta fel a politika kedvrt, {I-96.} amikor is 1935-ben nyugdjaztatta magt. A nemzetiszocialista erknek azonban nem sok „babr termett”, a szlsjobboldalon eleinte mindenki Gmbsre figyelt. Gmbs buksa s a konzervatvok jbli kormnyra kerlse kzben Szlasi 1936-ban kzeli munkatrsval, Csia Sndorral Nmetorszgban jrt, s az ottani tapasztalatokkal felvrtezve vetette bele magt az itthoni kzdelembe. Zavaros, ideologikus programjt, amelyet maga „hungarizmus”-nak nevezett el, szlssges szocilis demaggia, tlfttt nacionalizmus, valamint a nci tpus diktatra kvetelse jellemezte. A NAP hatrozta meg elszr a nyilvnossg eltt – szintn nci mintra – a zsidsgot faji alapon. |