monarchia
monarchia
Men
 
A dualizmus kornak nagy emberei s a kzs minisztriumok vezeti
 
A magyar 1848
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Gott Erhalte
 
Chat
 
Az I. vilghbor nyugati frontja
 
Az I. vilghbor olasz frontja
 
Az I. vilghbor keleti frontja
 
Az I. vilghbor dlkeleti s balkni frontja
 
Az I. vilghbor mellkhadsznterei
 
A htorszg
 
A vilghbor kitrse
 
A Dualizmus vlsgban

A Szapry-kormny

(1890-92)

Tisza Klmn 1890-es buksval vget rt a dualista Magyarorszg nyugalmi idszaka. A problmk a szszadfordulra egyre sokasodtak, s az 1905-s vlsg idejn teljes ervel trtek felsznre. Tiszt grf Szapry Gyula kormnya kvette. A miniszterelnk nem rendelkezett jelents bzissal, s ers akarat miniszterei (Wekerle Sndor, Szilgyi Dezs, Baross Grbor) irnytsa alatt llt. Gondot okozott az egyre jobban elharapz obstrukci. Akr Ausztriban itt is "agyonbeszltk" a megvitatand anyagot, gy lehetetlenn tve a normlis trvnyalkotst. A kormnyzat ekkor nem rendelkezett egy "ers emberrel" aki megakadlyozta volna ezt. Szapry kormnyzsa alatt kt krds alatt kristlyosodtak ki az ellenttek. Az egyik a kzjogi volt, az ellenzk ugyanis egyre erteljesebben kvetelte az n. "nemzeti engedmnyeket". A legnagyobb ellenzki prt, grf Apponyi Albert Nemzeti Prtja nyitotta a sort 1891-ben. Tmogatta ebben a trekvsben a Fggetlensgi prt is, melyet Ugron Gbor vezetett. Nagy vihart kavartak az egyhzpolitiai gyek. A polgri hzassg krl folytak a vitk. Rgebben (1844-es orszggyls) mr hoztak egy rendeletet miszerint vegyes hzassgokbl szletett gyerekek kzl, a fik az apjuk a lnyok pedig az anyjuk vallst ktelesek kvetni. A katolikus papsg azonban figyelmen kvl hagyta a trvnyt. Szapry nem csak a vlaszthat polgri hzassgot tmogatta, mivel azonban javaslatt megbuktattk, lemondott (a kormny ksrletet tett a kzigazgats tovbbi kzpontostsra is, de ez a javaslat knnyen megbukott).

 (grf Szapry Gyula)

Az els Wekerle-kormny

(1892-95)

Wekerle Sndor azon nmetek kz tartozott akik csatlakoztak a magyar nemzethez, elnyket remlve ettl. Mr a Szapry-kormnyban is sikeres pnzgyminiszterknt tevkenykedett. Intzkedseivel sikerlt helyrelltania az llamhztarts egyenslyt. 1892-ben pedig a Monarchiban bevezetett j valuta a korona elterjedse szintn szilrdtotta a pnzgyi helyzetet. Politikai gyessgt jl mutatja az 1894-es Kossuth temets. Kossuth Lajos 1894-ben klfldn elhunyt. Ferenc Jzsef (nylvnvalan Kossuth 1849-es trnfosztsi tnykedsei miatt) megtiltotta az llami gyszt. A kormny pedig engedelmeskedett. Wekerle azonban a httrbl nagyban elsegtette, hogy Budapest megrendezhesse a magyar trtnelem legnagyobb szabs temetst. A halott forradalmrral eggytt fia, Kossuth Ferenc is hazart, ez utbbit nem egyszer ljeneztk meg alfldi krtja sorn (ksbb a Fggetlensgi Prt vezetje lett). A kormny a hangslyt az egyhzpolitikai reformokra helyezte. Wekerle javaslatot nyjtott be a ktelez polgri hzassgrl. A javaslat teljesen megosztotta a parlamentet de mg a prtokat is. Minden prtban klnvltak a liberlisok s a konzervatvok (s ez all nem volt kivtel a kormnyprt sem). gy tnt, hogy a hagyomnyosan kzjogi krdsek ltall megosztott magyar parlament vgre modern polgri alapokon fog sztvlni. A krds kapcsn a Fggetlensgi Prt is kettszakadt. A kpviselhz heves vitk utn vgl elfogadta a javaslatot (ami Ausztriban mr egy ideje rvnyben volt), azonban a frendihz csak uralkodi nyomsra jrult hozz. Wekerle msik javaslatt a zsid valls egyenjogustsrl (ezt Ausztriban mr a nmet liberlisok bevezettk), a frendihz elutastotta. Ez alatt az id alatt jtt ltre a Npprt (1895) melynek clja a trvnyek fellvizsglsa volt. Wekerle a zsid valls egyenjogustsrl szl javaslatnak elutastsa utn lemondott. Wekerle Sndor(Wekerle Sndor)


A Bnffy-kormny

(1895-99)

Wekerle lemondsa utn br Bnffy Dezs kerlt az orszg lre. Mr erdlyi fispnsga alatt, a kemny kz politikjnak hve volt. Sokak szerint kormnyfknt is csak fispn maradt, aki az orszgot egy nagy vrmegynek tekinti. Bnffy alatt kezddtt el a magyar politika megalomnis idszaka. Dek s Etvs nemzetisgi trvnyt a hivatalrt retteg dzsentri eddig is figyelmen kvl hagyta, de nylt megtmadsra eddig nem kerlt sor. A nemzetisgek elleni sajtperek mg a ltszatt is meg akartk szntetni annak hogy Magyarorszg soknemzetisg llam. A magyar politikbl az ellenttek csak egy trtnelmi pillanatra tntek el. 1896-ban a Honfoglals 1000 ves vforduljn rendeztk meg a Milleneumi nnepsgeket. Grandizus tervek szlettek az alkalomra (kztk hogy Budapest rendezzen vilgkilltst). Vgl megmaradtak az orszgos megemlkezsnl. A Vrosligeti killtst fl v alatt 6 millian (!) nztk meg (kztk Ferenc Jzsef is). Ugyanekkor Ausztriban Ferenc Jzsef tvenves uralkodi jubileuma (1898) adott okot az nneplsre. Az orszg mzeumokkal s 400 npiskolval gazdagodott ez id alatt. 1896. szn tartottak ismt vlasztsokat, s a kormnyprt (ksznheten a terrornak, a nylt szavazs szgyenletes mdszernek s a korrupcinak) gyzelmet aratott. Ez volt a dualizmus legnagyobb htrnya. A magyar nemzet nagy rsze nem tmogatta (minden vele jr elny ellenre sem), gy a vlasztjog brmifle kiterjesztse, titkoss ttele, esetleg az ltalnos vlasztjog bevezetse a dualizmus bukst is knnyen hozhatta volna (s persze a magyarok kisebbsgbe kerlst az orszgban). gy a kormnyok az rvnyben lv (tulajodonkppen '48-as) vlasztjog mellett foglaltak llst. Az esedkes (3.) gazdasgi kiegyezs krl fellp vitk hatsra ismt ersdni kezdett a parlamenti obstrukci. Az ellenzk kt mdszert alkalmazott: az agyonbeszlst (mikor a kpviselk rkig sznokoltak) s a nv szerinti szavazst ezzel szintn hzva az idt. Azonban a magyar parlament helyzete mg mindig sokkal jobb volt a Reichratnl ahol tintatartk rpkdtek s az egyik kpvisel 14 (!!!) rn keresztl beszlt. Ezzel a trvnyhozs tulajdonkppen mkdskptelenn vlt. Az ellenzk elrte, hogy sikertelen volt az 1898-as kltsgvets trgyalsa. A kormny mg indemnitst (az elz vi ktlsgvets alapjn trtn gyintzs) se kapott, gy nem lehetett se adt szedni se a kiadsokat folystani. A Bnffy-kormny gy 1899-ben megbukott. Bnffy Dezső br  (br Bnffy Dezs)

A Szll-kormny

(1899-1903)

Szll Klmn kormnyalaktsval a Szabadelv Prt liberlis irnyzata kerlt kormnyra. A kzpnemesi szrmazs kormnyz korbban volt mr pnzgyminiszter, sokig bankelnk is, gy nem csoda, hogy Magyarorszg vezrigazgatjnak is neveztk. A kormnyf a kompromisszumok nagymestere volt, gy ki tudott egyezni az ellenzkkel. A Nemzeti prt - hla az agrriusoknak tett engedmnyeknek - beolvadt a kormnyprtba, a fggetlensgieket pedig a tiszta kormnyzs gretvel nyerte meg. A Nemzeti Prt beolvadsval azonban a Szabadelv Prton bellre helyezdtt t a konfliktus lehetsge. Az agrriusok mezgazdasgi vmokat, a polgrok pedig nll vmterletet akartak. ltalnos programja (,,jog, trvny, igazsg") azonban nyugalmat hozott. A kiegyezst is jnak tekintette, mindssze annyi gondot ltott vele, hogy sok visszals rakdott r. s valban, kormnyzsa visszaszortotta a korrupcit, a hatsgi erszakot s trgyalt az ellenzkkel. A "Szll-csendet" a kzs hadsereg krli vita trte meg. Ferenc Jzsef, ltva a hbor kzeledst s az egyre ingatabb ausztriai belpolitikai helyzetet, az joncltszm felemelst krte. Fejrvry Gza hadgyminiszter ez irny elterjesztsnek (a ltszm 25%-os emelse) megszavazst azonban az ellenzk "nemzeti engedmnyekhez" kttte (magyar veznyleti nyelv, nemzeti jelkpek hasznlata stb.). gy 1903-ban ismt megkezddtt az obstrukci. Ennek hatsra Szll lemondott. Utda Khuen-Hdervry Kroly (21 ven t horvt bn) lett,akinek kormnya azonban csak pr hnapig brta. A Monarchia hadseregnek szoksos vi hadgyakorlatait ezttal Galciban tartottk. Ferenc Jzsef az n. Choply-i (itt volt a gyakorlat) hadparancsban kijelentette, hogy a hadsereg egysge vltozst nem tr. Szll buksa utn Apponyi s hvei ismt tvoztak a Szabadelv Prtbl.  (Szll Klmn)
 

Az els Tisza-kormny

(1903-1905)

Az j kormnyf Tisza Klmn fia Tisza Istvn lett akit a korszak legkiemelkedbb s legmarknsabb egynisgnek tartottak. Tisza clja nem az volt hogy npszer legyen hanem sajt kvetelmnyeinek kvnt megfelelni. Rideg s komor volt a termszete ehhez jrult mg klvinista hivatstudata. Idelja Bismarck volt s hozz hasonlan fclja a bels rendteremts volt, amelynek kvetkeztben a mg zavarosabb Ausztrival szemben megszerezheti a magyarok birodalmon belli vezet szerept. Tisza mr 1904-ben bebizonythatta erskezsgt amikor vasutassztrjk akadlyozta a kzlekedst, Tisza katonai behvkkal s vasti szzadok mozgstsval gyorsan ,,megoldotta” a helyzetet. Mivel a hatkony parlamenti munka legnagyobb ellensgt (joggal, br nem felismerve hogy a kormnyzati elnyoms eredmnye) az obstrukciban ltta minden erejvel ennek felszmolsra trekedett. Ennek rdekben megprblt j hzszablyokat elfogadtatni. Tisza mondta ezen tevkenysgrl: …,,nemzeti ltnk a parlamenti kormnyzattal van egybeforrva, csak hzszably-revzival llthatjuk meg a zlls korhads folyamatt…”. Tisza a vltoztatsban az egsz magyarsg rdekeit ltta gy szmtott nmi ellenzki tmogatsra is. Ezt joggal tehette mivel a higgadtabb ellenzki vezetk is eltltk az obstrukcit. Kossuth Ferenc (Kossuth Lajos fia) is egyetrtett vele gy Tisza maga mgtt tudhatta a Fggetlensgi prt tmogatst. A hzszably-revzi elfogadtatsa azonban nem a legszablyosabban trtnt. 1904 novemberben a hres ,,zsebkend-szavazson” a szabadelv kpviselk a hzelnk (Tisza) zsebkendjelre egy emberknt ugrottak fel s szinte kikiltottk a vltozst. Ennek hatsra verekeds trt ki a honatyk kztt s az uralkod berekesztette az lst. Tisznak ez az akcija azonban a kormnyprt egyes csoportjainak ellenszenvt is kivltotta mivel a parlament szabadsgnak megszortst lttk benne s gy kilptek a Szabadelv Prtbl. A kormnyprt gy csak nhny httel lte tl a gyzelmt. Mieltt a parlament megkezdhette volna a decemberi lst az ellenzk koalcira lpett, elfoglalta az lstermet s sszetrte a berendezst, amit diadalittasan mg fnykpeken is megrktettek. Az uralkod a teljes fejetlensg s zrzavar hatsra feloszlatta a parlamentetTisza veszlyes tervet eszelt ki: politikailag teszi tnkre az ellenzket (Ferenc Jzsef segtsgvel) gy, hogy engedi megnyerjk a vlasztst, s harcoljanak az uralkodval a "nemzeti engedmnyekrt" (valsznleg elre ltta ennek sikertelensgt). gy Tisza, nem alkalmazta a kormnyzati nyoms, a vesztegets s hamists eddig bevett mdszert, ennek megfelelen - a dualizmus kori els s egyetlen szabad vlasztson -  a Szabadelv Prt veresget szenvedett. Ezzel a "kudarccal" Tisza Istvn els miniszterelnksge s a Szabadelv Prt nagy korszaka befejezdtt. A j helyzetben a kormnyf a korszak legnagyobb politikai felfordulst hagyta maga utn, dualista llamot ellenzki parlamenttel.  (grf Tisza Istvn)

A Fejrvry-kormny

(1905-6)

A koalci vlasztsi gyzelme sztzzta a Szabadelv Prtot, s vget vetett Tisza els miniszterelnksgnek, programja azonban mely a vlasztsi gyzelemhez segtette nagy gondot okozott neki, mivel Ferenc Jzsef nem fogadhatta el azt, amely akr a kapcsolatok perszonluniig elmen laztst is tartalmazta. Mivel a kormnyalaktsi trgyalsok eredmnyek nlkl vgzdtek az uralkod kisebbsgi kormnyt nevezett ki (gy vlte, hogy kiprblja az ausztriai mdszert),  Fejrvry Gza miniszterelnksgvel.  (Fejrvry Gza) Az ellenzk a kormnyzs lehetetlenn ttelre szltott fel vagyis az adfizets s az joncozs megtagadsra. A belgyminiszter Kristffy Jzsef erre elllt az ltalnos vlasztjog bevezetsnek a gondolatval. Ugyanis Kristffy megllapodott a Szocildemokratkkal, hogy az ltalnos vlasztjog bevezetsnek esetn azok tmogatjk a kormnyt. A szocildemokratk kihasznland a kedvez alkalmat hatalmas tntetseket szerveztek. 1905. szeptember 15.-n (Vrs pntek) szzezer fs tmeg vonult fel az ltalnos vlasztjogot kvetelve (nem vletlen Vrs Pntek lett a neve). A kormny lemondott, a koalci vezeti megijedtek, most mr a kirly is fogadta ket. Ferenc Jzsef most mr a teljes behdolst kvetelte. Az ellenzk vezetinek kisebb feltteleit sem fogadta el. A meghallgats csupn pr perces volt (,,tperces audiencia”) a megalzott koalci mg elszntabbnak ltszott. A helyzet odig fajult, hogy 1906. februrjban Ferenc Jzsef fegyveres ervel oszlatta szt a parlamentet (az ellenzk a reformkor illzijban lve pedig a megyk ellenllsval prblt nyerni).  Azonban miutn az uralkod letiltatta az ellenzkiek kifizetst s kormnybiztosokat nevezett ki, a koalci feladta a harcot (ebben nagy szerepe volt az ltalnos vlasztjog gondolatnak - a magyar ellenzk ugyangy viselkedett mint az ausztriai, tudta, hogy a kzposztlybeli nacionalizmus nlkl jelentktelenn vlik). Rszben mert a dualista Magyarorszg (a Bach-huszroktl rklt osztrk modell alapjn) brokratikus centralizlt llam volt, s a brokratk (mg ha magyar dzsentrik voltak is) nem tehettk kockra llsukat. gy knny volt felfggeszteni az alkotmnyt. Az ellenzk knytelen volt lemondani eredeti katonai s gazdasgi kvetelseirl (a nemzeti kvetelsekrl) s a kzdelembl levonta a tanulsgot: az uralkod kzjogi hatalma nagyobb mint a parlament. A vlsgnak volt egy kellemetlen mellkhatsa. A horvt liberlisok a magyar koalci grete (a magyar nemzeti gyzelem a dlszlvoknak is szabadsgot hoz) fejben tmogattk azt. ppen 1905. oktberben (mikor Fejrvry bejelentette hogy kormnynak szndkban ll az ltalnos vlasztjog bevezetse) horvt liberlisok isztriai s dalmciai horvt kpvieselkkel tallkoztak Fiumban. Itt hoztk meg  a fiumei hatrozatokat, melyek kveteltk Dalmcia s Horvtorszg egyestst, hitet tettek a magyarok tmogatsa mellett (feltve hogy jobb bnsmdot kapnak). Nem sokkal ksbb, magyar- s horvtorszgi szerbek tallkoztak Zrban, s elfogadtk azt a programot mely a szerb-horvt koalci alapjv vlt. A zrai hatrozatokban br btortalanl de megfogalmaztk azt az llspontot is, hogy: "a szerbek s a horvtok egy np." Ezzel visszautastva azt a magyar politikt mely konfliktust sztott kztk. De ez korntsem jelentette azt, hogy dlszlvokk vltak volna. Mg a koalcijukat is sokalta volna a kt np. Az rtalmatlan zrai hatrozatok, ktsbe ejtettk a birodalmi s a magyar llamfrfiakat egyarnt. A horvtorszgi magyar vezetk felhagytak, a gylletszts s a kompromisszum eddig bevlt mdszervel, az elnyomsnl azonban nem volt jobb tletk. A szerb-horvt koalci pontot tett Ferenc Jzsef s a magyar nemesek kibklsre. Az uralkod azt gondolta, hogy a Magyarorszggal val konfrontci ersebb teszi a birodalmat kifel, most ltva, hogy csak mg jobban elertlenedett, gy gondolta majd az engedmnyek elrik a kvnt eredmnyt (a gondolatmenet azonban csakgy mint '67-ben ismt hibs volt, ugyanis a magyar nemesek tudtk kivltsgaikat csak a nmetekkel szvetsgben s a Monarchia szabadsgnak korltozsval tudjk megrzni). gy 1906-ban az uralkod s a nemessg megjtotta '67-es egyezsgt. A koalcis kormny lpsei azonban, elmrgestettk a "dlszlv-problmt". Kossuth Ferenc gy vlaszlt a fiumei eggyttmkdsi ajnlatra: ,,Szeretettel s remnykedve vrjuk nket." Mikor miniszter volt a koalcis kormnyban javaslatot terjesztett el, mely szerint a magyar vastvonalakon a magyar lenne az egyetlen hasznlatos nyelv (Horvtorszgban is!), Apponyi (a magyar liberalizmus ,,nagy regje") pedig oktatsi trvnyt alkotott, mely mg a magniskolktl is megfosztotta a nemzetisgeket. A szerb-horvt koalciba Kossuth vasti trvnyei nem pedig a fiumei hatrozatok leheltek elszr letet. A kvetkez vtizedben a "dlszlv-problma" a Monarchia vgzetv vlt.   

A msodik Wekerle-kormny (kolcis kormny, 1906-10)

Wekerle Sndor immr msodszor (de nem utoljra) ismt elfoglalhatta a miniszterelnki szket (1906. prilis). Azonban most mr jval cseklyebb tmogatssal. Annak ellenre, hogy Tisza feloszlatta a Szabadelv Prtot, s gy szinte ellenzk nlkl maradt a kormny. Az ellenzk eredeti programja feladsval elvesztette a kzvlemny bizalmt a miniszterek pedig egyre tehetetlenebbnek tntek. Az j kormnyban egyarnt voltak ’67-esek (kiegyezs prtiak) s ’48-asok (fggetlensgiek) de az elbbiek jutottak tlslyhoz. A krds ezutn az volt hogy egyltaln meg tud –e valstani valamit a koalci eredeti cljaibl. A sikerek igen korltozottak voltak. A gazdasgpolitika eredmnyeknt 1910-re megszntek a korbbi agrrius-merkantil ellenttek. 1906-ban sikerlt elrni hogy az uralkod hozzjruljon II. Rkczi Ferenc, Zrnyi Ilona s Thkly Imre hamvainak hazaszlltshoz. A kvetkez vben elfogadtk a kzigazgatsi rendeletet, mely a brsgok jogkrnek kiterjesztsvel bizonyos fokig elejt vette az llami erszaknak. A kormny foglalkozott az ltalnos vlasztjog bevezetsnek a gondolatval is. Ausztriban mr ennek alapjn tartottk a vlasztsokat gy ez mg inkbb sztnzleg hatott a krdsben. Ifjabb Andrssy Gyula 1908-ban elterjesztett javaslata szerint a vlasztjognak plurlis (letkortl iskolai vgzettsgtl s az adfizets mrtktl fggjn). A javaslatot azonban nagyon sokan tmadtk mg a koalci tagjai kzl is. A vlasztjog gyben teht nem szletett megolds, st az orszg fggetlensge sem katonailag sem gazdasgilag nem ersdtt (pedig ez az ellenzk legfontosabb kvetelse volt). Sok gondot okozott az nll bank gye is (sokan az Osztrk-Magyar Bank mellett nll magyar jegybankot is akartak). A koalci is megosztott volt a krdst illeten. A Kossuth Ferenc vezette csoport az Osztrk-Magyar Bank megtartsra szavazott, a Justh Gyula irnytotta tmb azonban a fggetlensg mellett foglalt llst. 1909-ben az ellenttek kettszaktottk a prtot, ez pedig 1910-ben a vlasztsokon a koalci bukst eredmnyezte.

Khuen-Hdervry Kroly s Lukcs Lszl kabinetje

(1910-13)

A vlsg mlylst mutatja hogy a vilghbort megelzen hrom kormnya is volt Magyarorszgnak. Khuen-Hdervry Kroly  (grf Khuen-Hdervry Kroly) kabinetje (1910-12) mindssze 2 vig tudott hatalmon maradni. A politikai vezet krk tbbsge egy ers kez kormnyt akart s a hozz tartoz ers htter hatrozottan politizl prtot. 1910-ben megalakult a Tisza Istvn vezette Nemzeti Munkaprt melynek alapjt a volt Szabadelv Prt kvetkezetesen kiegyezs prti tagjai alkottk. Az ugyanebben az vben tartott vlasztsokon Tisza prtja totlis gyzelmet aratott s abszolt tbbsget szerzett a parlamentben. Khuen-Hdervry kormnya azonban teljesen tehetetlennek bizonyult az jra felvetett hadsereg-fejlesztsi gyben s az jra alkalmazott obstrukcival szemben radsul a nemzetisgi krds is egyre nagyobb gondot okozott. A gondok hatsra Khuen-Hdervry 1912-ben lemondott. Helyt Lukcs Lszl vette t. A kzponti motvum kormnyzsa idejn a vder-trvny volt hiszen a marokki vlsg (1911, Nmetorszg s Franciaorszg sszetkzse) s a Balkn-hbork (1912,1913) egyre inkbb sejtettk hogy kzeleg a hbor. Ehhez azonban rendet kellett tenni a parlamentben. A hzelnk lemondsa utn 1912. mjus 22.-n Tisza Istvn foglalta el ezt a posztot. A kvetkez nap a Szocildemokrata Prt ltalnos sztrjkot szervezett, ami vres sszecsapsokba torkollott. Tiszt ez azonban nem hatotta meg, s keresztl vitte a hzszablyok megvltoztatst (korltoztk a felszlalsok idejt s a szablyok ellen vtket rkkel ki lehetett vezettetni), ezutn az obstrukcit folytat kpviselktl megtiszttotta az lstermet. Br ez egy sikertelen mernyletet eredmnyezett ellene, sikerlt felszmolnia az obstrukcit. A bojkottl ellenzki kpviselk nlkli ,,csonka parlament” ezutn elfogadta a vdertrvnyt. A zrzavarban azonban a kormny lemondott s Ferenc Jzsef 1913. jniusban ismt Tisza Istvnt nevezte ki miniszterelnknek.

 
Id
 
Szmll
Induls: 2006-10-14
 
Hadsereg
 
Flotta
 
Politika s trsadalom
 
sszeomls s forradalmak
 
Horthy - korszak
 
Szavazs
Szerintetek milyen az oldal?

Kirly!
A legjobb amit valaha lttam!
J
Elmegy
Rossz
Pocsk!
Nagyon rossz
A legrosszabb amit valaha lttam!
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
A dualizmus megtermetse
 
A Dualizmus Ausztriban
 
A Dualizmus Magyarorszgon
 
A Monarchia veszte: A nemzetisgi krds
 
Megvolt a 400. ltogat! Ksznjk!
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints