Horthy, a vezet katonk s politikusok jelents rsze nem ltta annyi tragikusnak a helyzetet. Teleki figyelmeztetse – bcslevele, melyben „hullarablsknt” blyegezte meg a magyar akcit – ilyenformn nem rte el a cljt. {I-120.} A kormnyfi posztra Brdossy Lszl kerlt. Brdossyt kpzett, a klgyekben jratos politikusnak tartottk. Hivatalnokcsaldbl szrmazott. Az 1930-as vekben rokonszenvezett a gmbsi nzetekkel, gy nem meglep, hogy a kzposztly arisztokrata eldjnl tbb bizalommal fogadta. Brdossy ennek ellenre nem grt gykeresen j politikt. tvette teleki sszes minisztert s knosan tartotta magt a korbban kialkudott felttelekhez. Ennek megfelelen elszr csak a nmet hadert engedtk t az orszg terletn. A magyar csapatok csak azutn indultak tmadsba prilis 11-n, hogy elzleg jugoszlv gpek nmet felvonulsi terleteket bombztak, majd prilis 10-n az usztask kikiltottk a Horvt Kztrsasgot. A 3. hadsereg gyakorlatilag napok alatt, komolyabb harci cselekmnyek nlkl elfoglalta Bcskt. Ezutn a hadsereg legkorszerbb rsze, a gyorshadtest tovbbra is rszt vett a harci cselekmnyekben egszen prilis vgig, annak ellenre, hogy Horthy prilis 11-i hadparancsa csak az ezerves dli hatr elrsre szltotta fel a honvdsget. Jugoszlvia elfoglalsa utn kerlt sor a terleti krdsek tisztzsra. Magyarorszg a rszvtelrt cserbe megkapta a Bcskt, a baranyai hromszget s a Murakzt, sszesen 11 475 ngyzetkilomternyi terletet. A Bnt viszont, jllehet korbban szintn a magyaroknak grtk, nmet megszlls al kerlt. Hitler itt tekintettel volt a helyi nmet lakossg ignyeire, valamint a romn llam rdekeire, ezrt a terlet hovatartozsnak gyt fggben hagyta. Ez ismt egy olyan fegyver volt, amellyel a revzi rdekben brmire ksz magyar kormnyt sakkban lehetett tartani. A Jugoszlvia elleni hadjratot a hivatalos krk egszben vve szerencssnek tekintettk. Belgrdon sem a britek, sem a szovjetek nem tudtak segteni, ami megerstette a magyar vezetst abban, hogy az adott erviszonyok mellett nem szabad Hitlerrel szembefordulni. Az orszg nemzetkzi presztzse ugyan romlott, ezt azonban ellenslyozta az jabb terletgyarapods s az a tny, hogy mg mindig nem lltunk hadban egyetlen nagyhatalommal sem. Angliban nagy hatst vltott ki Teleki ngyilkossga, rszben ennek tudhat be, hogy a begrt hadzenet elmaradt. London megelgedett a diplomciai kapcsolatok megszaktsval.
A Dlvidkre bevonul honvdeket a magyar lakossg ugyanolyan lelkesen nnepelve fogadta, mint korbban Erdlyben vagy a Felvidken. A terlettel kapcsolatos bnsmd azonban jelents mrtkben klnbztt a korbbi gyakorlattl. A magyar kormny ezttal a kemny kz politikjt folytatta – tbb okbl is. Mindenekeltt a magyarsg arnya a Bcskban az 1941-es npszmlls szerint is csak 28,4% volt. A helyi szerb lakossg nehezen vette tudomsul a megvltozott viszonyokat. A rendfenntart erknek rendszeresen partiznakcikkal kellett szmolniuk. Tovbb Jugoszlvia megsznsvel nem maradt olyan llam, amely a siker remnyben segthetett volna a dlvidki szerbeknek. A korbbi fldreform revzijnak keretben tbb mint 6 ezer szerb csaldot teleptettek ki. Lnyegben azokat, akik 1918 utn telepltek be a Bcskba. Helykre 13 ezer bukovinai szkelyt hoztak be azzal a cllal, hogy a vidk kedveztlen etnikai arnyain rdemben vltoztassanak. 1941 szeptemberben bevezettk a polgri kzigazgatst. Az orszgrszbl 26 – tlnyomrszt magyar – kpviselt hvtak meg a kpviselhzba. Nem szerveztk jj a Jugoszlviai Magyar Prtot. A terlet elssorban a nemzetisgi srldsok, a helyi partizntevkenysg az ezt ksr {I-121.} tisztogat akcik miatt a ksbbiekben is sok gondot okozott a magyar kormnynak.
A Szovjetuni terjeszkedse s aktivitsa Kzp-Kelet-Eurpban – bekebeleztk a balti llamokat, megszereztk Besszarbit – mly aggodalommal tlttte el Hitlert. 1940 szn sikertelen ksrletet tett, hogy Sztlin rdekldst zsia fel terelje, Molotov szovjet klgyminiszter a novemberi berlini trgyalsokon flrerthetetlenl jelezte, hogy Moszkvt a Baltikum vagy a tengerszorosok, azaz a fekete-tengeri kijrat sorsa jobban rdekli Irnnl s Indinl. Ezzel Hitler szmra eldnttt tny lett, hogy a kvetkez legyzend ellenfl a bolsevik llam lesz. A keleti hadjrat elkszletei 1941 els felben mr javban folytak. Budapest addigi, semlegessgre trekv politikja nem forgott veszlyben, a nmetek ugyanis nem szmoltak a magyar csapatok rszvtelvel a Szovjetuni elleni hborban. Az orszgot mindssze utnptlsi s felvonulsi terletknt kvntk felhasznlni. Attl tartottak, hogy a magyarok komoly ellenszolgltatst vrnnak el az egybknt is feltehetleg nem tl jelents segtsgrt cserbe. Az 1941. jnius 22-n megindtott nmet tmads, br voltak erre utal jelek, lnyegben felkszletlenl rte a magyar kormnyt. Brdossy, miutn Berlin rszrl nem rkezett hivatalos felkrs s a hromhatalmi egyezmny sem rt el felttlen katonai segtsgnyjtst, megelgedett azzal, hogy megszaktotta a diplomciai kapcsolatokat Moszkvval. A nci vezetk viszont nem hivatalos csatornkon jeleztk, hogy nem utastank el, ha Budapest mgis a hbor mellett dntene. „Nem akarunk semmit kvetelni, de ksznettel vesznk mindent, mait nknt felajnlanak.” – jelentette ki Alfred Jodl tbornok, a Wermacht hadmveleti osztlynak fnke. Werth Henrik – maga mgtt tudva a vezrkar tmogatst – memorandumokkal bombzta a kormnyt a mielbbi hadba lpst illeten, szmottev eredmny nlkl.
1941. jnius 26-n lgitmads rte Kasst, Munkcsot s Raht. Sem akkor, sem azta nem sikerlt pontosan megllaptani a tmad gpek hovatartozst, a bombzs viszont kapra jtt hazai hborprti krknek. A gyorsan kiadott hivatalos nyilatkozatban a Szovjetunit tettk felelss, s erre hivatkozva Magyarorszg deklarlta a hadillapot belltt a Szovjetunival. A dntst, amelyet a parlament csak utlag szentestett, Horthy hozta meg, trvnyben biztostott llamfi jognl fogva. A felelssg teht elssorban t s a hborprti katonai vezetsget – Werthtel s Bartha Kroly hadgyminiszterrel az len – terheli s csak msodsorban a kormnyzi akaratnak ellentmondani nem szndkoz Brdossyt. A hborba lps ellen szmos rvet lehet felhozni. A Szovjetuninak egyltaln nem llt rdekben, hogy jabb ellenfelet keressen magnak, mg akkor sem, ha a bombzst valban szovjet gpek hajtottk vgre. A kt orszg kztt nem volt semmilyen terleti vagy egyb, politikai termszet vits krds. St, korbban klcsns gesztusokat tettek a ktoldal kapcsolatok javtsra: Moszkva mrciusban visszaadott 56 zszlt, amelyek 1849-ben, a szabadsgharc leversekor kerltek orosz kzre. A magyar hader gyengesge pedig ppen az addigi semleges politika fenntartst indokolta volna. Egyesek azonban attl tartottak, hogy Magyarorszg lemarad a nmet kegyekrt val versenyfutsban a mr harcol Romnival s Szlovkival szemben. Brdossy s a katonai krk egy rvid lefolys, viszonylag knny hborra szmtottak, termszetesen nmet gyzelemmel. Radsul {I-122.} azt feltteleztk – szintn tvesen –, hogy a szovjetellenes hbor semmikpp sem vezethet el az Anglival val konfrontcira. A hivatalos magyar politiknak a korszak folyamn vgig egyik f ideolgiai fegyvert az antibolsevizmus jelentette. Ilyen krlmnyek kztt rendkvl nehz volt ellenrveket tallni a tovbbi semlegessg mellett. A kormnytagok kzl is csak ketten – Keresztes-Fischer Ferenc belgy- s Varga Jzsef ipargyi miniszter hangoztattk fenntartsaikat a dntssel szemben. A lakossg nagyobbik rsze szintn nem fogta fel, hogy milyen horderej krdsrl van sz. A kommunizmussal szembeni ellenrzsek s flelmek – rszben 1919 hatsra – ersek voltak. A hbor messzinek tnt s a kormny csak korltozott haderkkel kvnt rszt venni benne. Valszn, hogy Magyarorszg – ersebb nmet nyoms esetn – elbb-utbb nem kerlhette volna el a hadba lpst, ilyen knyszer azonban mg nem llt fenn. A magyar kormny teht nmaga szktette le amgy sem tl nagy klpolitikai mozgstert.
A 45 ezer fs katonai kontingens Krpt-csoport nven jnius legvgn kapcsoldott be aktvan a keleti front esemnyeibe. A magyar csapatok rszben a szokatlan terepviszonyok, rszben a nem vrt kemny szovjet ellenlls miatt jelentkeny vesztesgeket szenvedtek. A Dnyeszteren tli terleteken mr csak a Krpt-csoport s az egsz magyar hadsereg legkorszerbb rsznek szmt Gyorshadtest folytatta az elrenyomulst. A hader tbbi rsze megszll feladatokat kapott. A vesztesgek azonban itt is olyan slyosak lettek, hogy 1941 szeptembertl egyre srgetbb feladat lett a Gyorshadtest hazahozatala. Erre novemberben kerlt sor hosszas nmet–magyar katonai vezets kztti alkudozs eredmnyekppen. A magyar kormny igyekezett kitrni az jabb nmet kvetelsek ell, de a Gyorshadtestrt cserbe nvelni knyszerlt kt dandrral a megszll erket. Tovbbi pozitv fejlemnynek minsthet, hogy Brdossynak szeptember elejn sikerlt elrnie Horthynl az egyre agresszvabb s nfejbb Werth levltst. Helyt a vezrkari fnki poszton Szombathelyi Ferenc, a Krpt-csoport parancsnoka vette t. Szombathelyi krltekintbb, a nmet rdekeket nem felttlenl kiszolgl parancsnoknak bizonyult. Mindezek ellenre ersdtt a lektttsg, a sodrds Nmetorszg oldaln. December 7-n, szovjet krsre Nagy-Britannia hadat zent Magyarorszgnak, nhny nappal ksbb pedig – teljestve Hitler kvetelst – a magyar kormny nyilvnttatta magt hadillapotban lvnek az Egyeslt llamokkal. Brdossy ezttal is hagyta magt sodortatni az esemnyekkel. Radsknt jabb csorba esett az orszg presztzsn a nyugati hatalmak szemben. 1942 janurjban csendri s katonai egysgek nagyszabs partiznvadsz tisztogat akciba kezdtek a Dlvidken. Az akci a polgri szerb lakossg megflemltst clz, tmeges megtorlss fajult. Ennek sorn jvidken s tbb kisebb kzsgben kzel 4 ezer civil esett ldozatul.
Az 1941 vgn Moszkva alatt elszenvedett veresg hatsra Berlinnek minden mozgsthat erre szksge lett. 1942 janurjban elbb Ribbentropp klgyminiszter, majd Keitel vezrtbornagy trgyalt Budapesten azzal a nyilvnvalan tlz kvetelssel, hogy Magyarorszg egsz haderejt vesse be a keleti fronton. Vgl a megllapods szerint Budapest ktelezettsget vllalt egy teljes hadsereg frontra kldsre. A konzervatv krk Brdossyt okoltk azrt, hogy az orszg vgrvnyesen a hborba sodrdott s hrom nagyhatalommal kerlt szembe. Szmukra {I-123.} a 2. magyar hadsereg fellltsa s bevetse tlment az elviselhetsg hatrn. Klnsen annak fnyben, hogy a nmet–szovjet hborban a gyors gyzelem remnye vgleg szertefoszlott. Kihasznlva szemlyes kapcsolataikat, befolysukat a kormnyzra, megprbltk elrni a miniszterelnk levltst – sikerrel. Igaz, a vgs lkst Brdossy menesztshez belpolitikai esemnyek adtk meg. A kormnyz 1942 elejre mr ids, beteges ember volt. Horthy erre hivatkozva akarta elrni idsebb fia – az angolbart hrben ll Istvn – megvlasztst kormnyz-helyettess. Komoly elkszletek s egyezkedsek utn a parlament februrban elfogadta a kormnyz-helyettesi tisztsgrl szl trvnyjavaslatot s meg is vlasztotta Horthy Istvnt. Brdossy azonban ennek kapcsn nem mutatta azt az erlyt s gyessget, amelyet a kormnyz elvrt tle. Buksa ezzel vgrvnyess vlt. |