Darnyi utda – mrtkad krk szinte egyntet ajnlsa alapjn – az ambicizus, kivl pnzgyi szakembernek tartott s ennlfogva j angol kapcsolatokkal rendelkez Imrdy Bla lett. Imrdy kinevezse egyttal azt jelentette, hogy ismt markns egynisg kerlt a miniszterelnki posztra. Helyzete azonban tvolrl sem volt rzssnak mondhat. A nyilas prttagok szma rohamosan ntt, 1939-re elrte a 250 ezres ltszmot. Radsul a kormnyprt jobbszrnya, Mecsr Andrssal az len ersen rokonszenvezett velk. A Kisgazdaprt parlamenti erejt cskkentette, hogy mrciusban hat kpviselje kivlt tlk s nll prtot alaptva a nyilasok fel kzeledett. Aktivizldtak a „rgiek” is: prilis 29-n Hjjas Ivn elnkletvel megalakult a Fajvdk Orszgos Szvetsge. Emellett mind tbb gondot okozott hazai nmet kisebbsg magatartsa. Azon {I-101.} tl, hogy a legjelentsebb etnikumrl volt sz, sorsukat a nmet llam mindig figyelemmel ksrte. A Gratz Gusztv irnytotta Nmet Npmveldsi Egyeslet mellett 1935-ben fleg a fiatalabb generci aktv kzremkdsvel Npinmet Bajtrsak nven j szervezet alakult. Utbbi arra hivatkozva, hogy a hazai nmetsg arnya az sszlakossgon bell 1920 s 1930 kztt 6,9%-rl 5,5%-ra cskkent – Basch Ferenc vezetsvel –, hatrozottabban fellpett az asszimilci minden megnyilvnulsa ellen – s ez volt a f veszly. Tovbb arra trekedett, hogy a nmet kisebbsg magatartst politikai tren is a nci eszmk irnyba orientlja.
Imrdy kezdettl fogva kompromisszumra trekedett prtja klnbz frakcii kztt. Ennek jegyben kormnya igen reprezentatvra sikeredett. Miniszteri trct kapott a radiklis nzeteirl ismt Rtz Jen vagy a gmbsista Bornemissza Gza s Sztranyavszky Sndor ppgy, mint az 1930-as vek legjobbnak tartott konzervatv politikusai, Knya Klmn, Keresztes-Fischer Ferenc, Teleki Pl. A kormnyf eleinte a tle elvrt erlyt s hatrozottsgot mutatta. Szmos n. rendtrvnyt fogadtatott el az orszggylssel. Ezekben tbbek kztt megtiltottk a belgyminiszter engedllyel nem rendelkez prtok s egyesletek mkdst. Az 1938. vi XVII. tc. alapjn fellvizsgltk a lapalaptsi engedlyeket, amely a mintegy 1300 lapbl 410 megsznst eredmnyezte. A sajtrendszeti trvny azonban nemcsak a nyilasokat, hanem a baloldalt is sjtotta. Szlasit jbl letartztattk s 3 v brtnre tltk. A 3400-as miniszterelnki rendelet pedig, legrzkenyebb csapsknt, megtiltotta a kzszolglati alkalmazottaknak, hogy rendszerellenes szervezeteknek – az SZDP-t s ami fontosabb, a nyilasokat tekintettk ilyennek – tagjai lehessenek. Imrdy a prton bell is csatt nyert azzal, hogy a Marton–Mecsr csoport ellenben keresztlvitte a konzervatvokhoz sorolt Kornis Gyula megvlasztst kpviselhzi elnkk.
A kormny igyekezett lezrni az elz kabinet ltal rkl hagyott feladatokat. Mjusban kihirdettk a zsidtrvnyt, majd jnius elejn a vlasztjogi trvnyt. Az 1938. vi XIX. tc. ltalnoss tette a titkos szavazst, lezrva ezzel a magyar politikai let egyik legtbb vitt kivlt krdst, m a „jobb- s baloldali radikalizmus” megersdstl tartva szmos biztostkot ptettek be a trvnybe. A vlasztjogosultsg kvetelmnyeinek felemelsvel mintegy 300 ezerrel cskkentettk a szavazati joggal rendelkezk szmt s bonyolult szisztma keretben igyekeztek tovbbi elnyket biztostani ltalban a nagy prtok, ezen bell is a kormnyprt szmra.
Imrdy tisztban volt azzal, hogy elvi skon is megfelelen kimunklt program nlkl nem lehet a szlsjobboldal elretrst meglltani. A nemzeti–szocialista tanok ellenben fokozottabb mrtkben kvnt tmaszkodni a nagy tmegbefolyssal rendelkez katolicizmus erejre. Az 1938-as esztendt mr korbban hivatalosan Szent Istvn vnek nyilvntottk, s errl „kell mdon” kvntak megemlkezni. Mjusban Eucharisztikus Vilgkongresszust tartottak Budapesten. A katolikus Imrdy – a protestns llamf helyett – mindkettben vezet szerepet vitt. Szemlyes npszersge valban ntt, m a vrhat elnyket cskkentette, hogy a katolikus mozgalmakon bell ez id tjt mr rezhet volt egy trendezdsi-megjhodsi folyamat. Trsadalom-felfogst tekintve a kormnyf meglehetsen nagy nyitottsgot tanstott az 1930-as vek j „koreszmi” {I-102.} irnt. Rszben az 1931-es Quadragesimo anno ppai enciklika hatsra a szocilis konfliktusok kikapcsolsban nagy jelentsget tulajdontott a korporcis rendszer bevezetsnek. A „koreszmknek” tett tovbbi fontos engedmnyknt rtkelhet a szles kr llami feladatvllals hirdetse a gazdasg terletn. Emellett olyan llami szocilpolitika elfogadsa, amely nem tekinti szentsgnek a trsadalom legvagyonosabb rtegeinek az rdekeit. |