1848 tavaszn 25 sorgyalog, 2 grntoszszlalj llomsozott Magyarorszgon. Azonban ezekbl csak 18 volt magyarorszgi kiegszts. De mg ezek megbzhatsgval kapcsolatban is ktsgek merltek fel, ugyanis mikor elkezddtt a polgrhbor, a nemzetisgi alakulatokra (6 teljesen s 4 rszben nemzetisgi zszlalj) nem lehetett szmtani. Ennek megfelelen a hatrrezredek kzl is csak a kt szkely tmogatta a kormnyt (a szkelyek azonban jl kpzett, s felszerelt birodalmi sznvonal egysgek voltak). A 12 huszrezredbl (ez magyar fegyvernem volt, ahogy az ulnos lengyel ugyanis minden katonjt magyarok kzl soroztk) csak 4 llomsozott ithon, 32 lovasszzaddal, mellettk volt 12 vrtes, dragonyos, dzsids, s knnylovas ezred (az elbbi 2 a "nmet lovassg") 87 szzada. Batthynyi igyekezett megegyezni a csszri-kirlyi hadvezetssel, hogy mielbb sikerljn a magyar ezredeket hazahozni s kicserlni nem magyar itt llomsozkra. A Csehorszgban s Galciban llomsoz csapatok esetben mg volt remny, az Itliban Radetzky alatt szolgl csapatok hazahozatalrl sz sem lehetett, mivel gy tnhetett volna, hogy Magyarorszg nem kvnja teljesteni a Pragmatica Sanctibl eredt kzs vdelmi ktelezettsget (s valban Kossuth mindent megtett ez ellen). Vgl 5 zszlalj kerlt vissza, ezekbl egy azonban '48 oktberben Arad ill. Temesvr csszri-kirlyi helyrsghez csatlakozott. Mjus 12-n Esterhzy elrte a 9. (Mikls), a 12. (Ndor) huszrezred s egy sorgyalog ezred hazaveznylst. A jnius 12-i karlcai sszecsaps s a 13-i npfelkelsre felhv szerb hatrozat nyomn, megkezddtt a polgrhbor, azonban a helysznre veznyelt nem magyar alakulatok megtagadtk a parancsokat s az orszgban llomsoz magyar katonasg nem volt elg a felkels leversre. Augusztus 20-n Ferdinnd rendeletet adott ki, melynek rtelmben minden magyarorszgi kiegszts ezred (kivve az Itliban harcolkat) el kell indljanak hazafel. gy visszakerlt a 4. huszrezred 6, a 6. huszrezred 7, a 10 huszrezred 4 szzada s a 9. huszrezred. 1848. mrciusban egy-egy nem magyar dragonyos s knnylovas ezred tvozott. Nyron tvozott az 53. gyalogezred (horvt) hrom zszlalja, a galciai 12. gyalogezred hrom, a 9. galciai gyalogezred egy, s a 23. (olasz) gyalogezred kt zszlalja. Szeptemberben Batthynyi megprblta hazakldeni a nem magyar kiegszts csszri-kirlyi alakulatokat, azonban ezek egy rsze Jellasicshoz msik rsze a szerbekhez csatlakozott. Magyar szolglatban csak a 16. gyalogezred (olasz) kt zszlalja maradt. A szakts ztn 20 sorgyalogezredi zszlalj s egy grntos zszlalj csatlakozott a magyar Honvdsghez. 1848 sze utn sem szntek meg a hazatrsek, hol szervezetten, hol magnakcik keretben kisebb-nagyobb csoportokban. Pl. Galciban Wilhelm Hammerstein lovassgi tbornok mikor ltta, hogy a huszrok egyms utn szknek haza, a maradkot lefegyvereztette s hazaksrtette.
A Nemzetrsg
Az prilisi trvnyek rtelmben ltrejtt a nemzetrsg melybe nagyjbl minden vlasztjoggal br frfi beletartozott. A nemzetrsg a polgri forradalmak jellegzetes vvmnya volt, s kt esetben klns fontosggal brt. Az els 1793-ban trtnt, mikor a francia forradalom nyomn a Poroszorszggal s Ausztrival hadban ll Franciaorszgnak srgsen seregre volt szksge. A Jakobinus hatalomtvtel utn, a nemzetrsget is bevontk a harcokba, gy sikeresen mrtek veresget a porosz s osztrk csapatokra. Ezen egysgek veternjai alkottk ksbb Napleon Grand Armee-jt. Miknt mindenhol a forradalmi Eurpban, gy Magyarorszgon is bevezettk a nemzetri intzmnyt. A nemzetrsg helyettestette a regulris katonasgot, a honvdsereg megszervezsig. prilis 20-n Batthynyi intzkedett a Nemzetrsg legfbb szervnek az Orszgos Nemzetri Haditancsnak a ltrehozsrl. A Nemzetrsg alapegysge a zszlalj volt, azon bell a szakaszokra bontott szzad. Egy-egy vrosban ltalban egy, mg egy-egy megyben 4 zszlalj volt. A sszert nemzetrk szma 1848 nyarn (Erdly, Horvt-Szlavnorszg s a Hatrrvidk nlkl) 350-380 ezer f kztt volt, azonban csupn 40.000 lfegyver llt rendelkezsre, ennek megfelelen a nemzetrk nagy rsze kaszval, doronggal, volt felfegyverezve. Ebbl azonban csak 6000 f volt lovas nemzetr, azok is igen egyenltlen terleti eloszlsban. A nemzetrsgi trvny nem szlt a tzrsgrl, s br az alakulatok igyekeztek gyhoz jutni, de csak egy ilyen csapatrl van feljegyzs Aradnl. Az albbiakban a nemzetrsgi trvnybl kvetkeznek rszletek:
,,1848. vi XXII. trvnycikk
a nemzeti rseregrl"
Feladata: ,,A szemlyes s vagyonbtorsg, a kzcsend s belbke biztostsa, az orszg polgrainak rkdsre bizatik; e tekintetbl, mig a legkzelebbi orszggyls kimeritleg rendelkeznk, a nemzeti rsereg alakitsra nzve kvetkezk hatroztatnak:
1. Mindazon honlakosok, kik vrosokban, vagy rendezett tancscsal elltott kzsgekben, 200 peng forint rtk hzat, vagy fldet, egyb kzsgekben fltelket, vagy ezzel hasonl kiterjeds birtokot kizr tulajdonul brnak, vagy ha illy birtokot nem brnak is, de 100 peng forint venkinti tiszta jvedelmk van, hsz ves koruktl tven ves korukig - ha gazdai hatalom alatt nincsenek - a nemzetrsgbe beirandk, s fegyveres szolglatot tenni tartoznak.
8. Az 1-s szakaszban emltett egyneknek szabadsgra hagyatik, lovas vagy gyalog szolglatot vllalni; a gyalog seregben mindazltal szolglatot tenni ktelesek mindazok, kik a lovas sereghez nem soroztattak.
10. A magyarorszgi nemzetrsg fvezrt hasonlan a ndor kir. helytart nevezendi, a kapcsolt rszekben a fvezrsg a bnt, s ennek nemltben a kapcsolt rszek alkapitnyt, a magyar tengermellken pedig a kormnyzt illeti.
Szolglat
17. A nemzeti rsereg szolglata, rendes s rendkivli esetek szerint klnbzik, a helybeli kzcsend s bke rendszerinti vagy rendkivli llapothoz kpest.
21. Rendkivli esetekben, midn a megzavart kzcsend s bke helyrellitsra rendkivli eszkzk kivntatnak, minden besorozott nemzeti r, akr kvetkezik re sor szerint a szolglat, akr nem, fegyvert fogni kteles.
22. A nemzeti rsg, a 21-ik esett kivve, szolglatot tenni, csak tulajdon kzsgnek hatrain bell tartozik: - ellenben ha a 21-ik esetben a kzcsend s bke valamelly kzsgben, a helybeli nemzeti rsg segitsgvel vissza nem llttathatnk, illy esetben ms kzsgbeli nemzeti rsg is felszlthat, s felszltsa kvetkeztben tulajdon kzsgnek hatrain kivl is tartozik szolglatot tenni.
34. A nemzeti rsereg zszljra kvetkez hitet tesz:
n NN. eskszm az l Istenre s a t. a kirlynak s alkotmnynak hsget, elljrimnak engedelmessget, - eskszm, hogy polgrtrsaimnak szemlyt s vagyont minden trvnytelen megtmads ellen, elljrim felhvsra oltalmazom, a kzcsendet, bkt s nyugalmat sem nem hbortom, sem hbortani nem engedem, talban minden szolglati ktelessgemet, midn tlem megkivntatik, pontosan teljestem, s leszek polgri elljrim vezrlete alatt h rje az alkotmnynak, a trvnynek s a haznak. Isten engem s a t.
35. A nemzetrsgi egsz institutio a ministerium hatsga al helyeztetik."
Teht br a trvny lehetsget adott, hogy a nemzetrsget kzsgn kvl is bevessk, de ezt 4 htre korltozta, utna a nemzetrk haza mehettek (ami meg is trtnt). A nemzetrk kikpzst cs. kir. tisztek s szolglatot teljestk bevonsval oldottk meg. A Nemzetrsg szablyzata hasonltott a rugelris egysgekhez. A korltok ellenre a szerb felkels kitrse utn, tmegesen mozgstottak nemzetrket s mintegy 40.000 f tartzkodott llandan a Dlvidken (cserkkel). Ennek ellenre a nemzetrsg nem vltotta be a hozz fztt remnyeket, legtbbszr (pl. Schwechatnl) sztszaladtak ellensges gytzben, egyetlen nagyobb sikerk pedig a Dl-Dunntl megtiszttsa volt 1848. szn (Vidos Jzsef vezetsvel), mikor azonban eljtt volna Horvtorszg megszllsnak ideje, a nemzetrk hazamentek.
Az nkntes mozg nemzetrsg
Mszros Lzr hadgyminiszter 1848. jlius 25-n rendeletet adott ki, melyben (arra hivatkozva, hogy a megyk a nemzetrsg mozgstsnl szakszertlenl jrtak el) krdseket intzett az egyes trvnyhatsgokhoz: 1. A trvnyhatsgban hny sszert nemzetr van? 2. Ezekbl mennyi van kikpezve s felszerlve? 3. Hnyat lehetne kzlk mint nkntest vagy mint hoszabb szolglatra alkalmast kiindtani. Augusztus 13-n Batthynyi jabb rendeletben fordult a trvnyhatsgokhoz. Ebben - mondvn, hogy a nemzetrsg mozgstsa nem vltotta be a hozz fztt remnyeket - utastotta az emltett trvnyhatsgokat hogy: ,,egy nemzetrkbl ll hadi ert teremtsenek, mely nknytesen ajnlkoz ers, egszsges egynekbl legyen alkotva, kik ktelezvk mindaddig, mg a harc tart, vagy a haza szolglatukat ignyelni fogja, a kormny rendelete al helyezni magukat." Az nkntesek kikpzsk utn, a honvdekhez hasonl zsoldot fognak kapni, s a honvdsgi szablyzat vonatkozik rjuk. A rendelet szerint ,,minden egyb a nemzetrseregek kimozdtsra vonatkoz rendeletek ezennel megszntetnek", kivve a mr mozgstott vagy Augusztusban mozgstand nemzetrket. Az nkntes mozg nemzetrsg sszpontostsi helynek Aradot, Vcot, Szolnokot, s Ppt jelltk ki. A tborok parancsnokai kzl nem egy vlt ksbb ismertt: (rnagyi rangban) Ivnka Imre (vci tbor) Grgei Artr (Szolnoki tbor), Kosztolnyi Mr (ppai tbor), s Mrissy Jnos (aradi tbor). Vgl az egyes kerletek legalbb 5-6000 nkntest lltottak ki. Az sz folyamn a zszlaljak tbbsge honvdzszlaljj alakult t.
A Honvdsg
Mint mr emltettem Batthynyi tbbszr utastotta Esterhzy Pl kirly szemlye krli minisztert, hogy srgesse a csapatok hazahozatalt. Miutn Ferdinnd alig engedett haza csapatokat, s az orszgban is mindssze 18.000 sorgyalogos tartzkodott, prilis 24-n a minisztertancson hatrozat szletett mely szerint: ,,Mert ha a minisztrium ezen kvetelse jelenleg is elutasttatnk (a csapatok hazahozatala), s a kzbtorsg fenntartsra szksges katonasg behozatala tovbbra is gtoltatnk, a minisztrium oly lpsek megttelt ltja elkerlhetetlennek, minkre felelssgnek rzete knytelenti." prilis 26-n a Batthynyi-kormny ,,az orszgban mutatkoz mozgalmak vsze termszetre" hivatkozva elhatrozta egy, ,,mozg nemzetrsereg fellltst vagy egy nkntes rsereg killtst". A hatrozat szerint 10.000 emberre kellett kltsgvetst kszteni. A Honvdsg tlete valsznleg Batthynyitl szrmazott. A miniszterelnk mjus 1-n Bcsbe utazott, hogy elrje a magyarorszgi fhadparancsnoksgok engedelmessgre szltst. Ekkor helyettese Dek Ferenc igazsgygy miniszter utastotta az Orszgos Nemzetrsgi Haditancsot (vezetje Franz Ottinger hadnagy, aki a magyar sereg ktelkben volt, egszen mg szeptemberben t nem llt Jellasicshoz, itt egy lovasdandr parancsnoka lett), hogy dolgozza ki egy 1200 fs nemzetri egysg fellltsnak tervt. A tancs elnke Szchenyihez fordult, aki itastotta Sztank Somt a tervezet elksztsre, mely mjus 8-n kszlt el. Szchenyi nmetre fordtatta, megvizsgltatta majd tkldte a mjus 15-n Bcsbl hazarkez Batthynyinak. Pontosan ezen a napon rkezett a szermsgi s szlavniai fhadparancsnoksg vezetje aki Szerbia azon szndkrl hozott hrt, hogy be fog avatkozni. gy a mjus 15-i minisztertancs hatrozatot hozott, mely szerint a hatrvidki vraknl harckszltsg lp letbe, Szegednl srgsen sszevonnak 12.000 katont, s megkezdik a 10.000 fs "mobilis nemzetrsg" toborzst. A mjus 16-n megjelent killtvny szerint az joncok 3 vig ktelesek szolglni, s a zsoldjuk magasabb lesz mint a sorkatonk. A tisztikar mshol szolgl, illetve j tisztekbl llt ssze. Az j sereg 10 zszlaljjal kellett rendelkezzen. Mjus 20-n megkezddtt a toborzs, jnius 12-n pedig Ferdinnd tudatta Esterhzyval, hogy tudomsul vette a szerbek elleni vdsereg (Defensiv-Heer) fellltst. A toborzssal eleinte gondok voltak. A zszlaljak felllsnak a helyei az albbiak voltak: 1-2. zszlalj Pest-Buda, 3. Szeged, 4. Pozsony, 5. Gyr, 6. Veszprm, 7. Szombathely, 8. Pcs, 9. Kassa, 10. Debrecen. Augusztus vgre mr 9500 f volt a toborzottak szma.
folytatdik... |