Az 1867-es kiegyezs nyomn ltrejtt az Osztrk–Magyar Monarchia. Ez a tbb mint hatszzezer ngyzetkilomter terlet, mintegy harminct milli lakossal rendelkez birodalom llekszm szerint Eurpa harmadik (Oroszorszg s Nmetorszg utn), terlett figyelembe vve msodik nagyhatalma (Oroszorszg utn), mely egymillis hadsereget tudott ugyan killtani, de bels viszonyait tekintve elmaradt eurpai versenytrsaitl. A Monarchiban tbb mint tizenkt nyelvet beszltek, s a birodalom nemzetisgi mozgalmai a szzadfordultl kezdve egyre hatrozottabban vetettk fel az nll nemzetllami fejlds lehetsgt. A nagy, egysgesen szervezett, vdvmokkal tmogatott bels piac ugyan szmottev gazdasgi fejldst tett lehetv, a Monarchia ipari s gazdasgi teljestmnye azonban leginkbb a technikai-technolgiai fejlettsget, a produktivitst, valamint a bels tkeert tekintve elmaradt az eurpai lvonaltl. Mindezek a bels korltok bizonyos mrtkig a klpolitikban is reztettk hatsukat.
A birodalom klpolitikjnak fbb irnyait az 1879 oktberben a Nmet Csszrsggal megkttt ketts szvetsg szabta meg, amely egyrszt tbb mint negyven ven t tart szoros szvetsgi viszonyt eredmnyezett, msrszt azonban tbbnyire alrendelte a Monarchia rdekeit Nmetorszg vilgpolitikai s mg inkbb eurpai cljainak. Ennek megfelelen Ferenc Jzsef birodalmnak csak mrskelt ignyei s szkre szabott mozgstere lehetett, ami leginkbb a balkni befolys megerstst s kiterjesztst jelentette. Ennek ltvnyos eredmnyeknt a csszr 1908. oktber 6-n a magyar Szent Korona jogaira val hivatkozssal kiltvnyban jelentette be Bosznia-Hercegovina annexijt, egyben a novibazri szandzsk katonai kirtst. Ez a lps a terleti nyeresgen tl semmifle pozitv kvetkezmnnyel nem jrt sem Magyarorszg, sem a birodalom szempontjbl, st, az llandan ott llomsoz nagy ltszm haderk csak a katonai kiadsokat nveltk. A rendkvl robbansveszlyes boszniai belpolitikai viszonyok pedig a szarajevi mernylethez vezettek. A trtnelmi Magyarorszg, mely az 1910-es npszmlls statisztikai adatai (npessgszm Horvtorszg nlkl 18 246 533 f, ebbl 54,5% magyar anyanyelv, terlete 282 ezer ngyzetkilomter Horvtorszg nlkl) s a birodalom kzs kltsgeibl r es arny alapjn (mely 1914-re tbb mint 34%) a Monarchin bell jelents sllyal rendelkezett. A balkni hbork, valamint a szarajevi mernylet utn a hivatal magyar llspont szerint – melyet grf Tisza Istvn magyar miniszterelnk 1914. jnius 30-n Bcsben ismertetett a csszrral –, a hbor egyltaln nem elkerlhetetlen. Taktikai okokbl ki kell vrni, hogy a Balknon a Monarchia szempontjbl kedvezbb nagyhatalmi erviszonyok addjanak. A magyar llspont mgtt nyilvn ott volt a flelem, hogy a dualista llam nem kszlt fel elgg egy fegyveres konfliktusra. Tisza megtlse szerint a fegyveres sszecsaps Szerbival elbb-utbb bekvetkezett volna, erre utalnak minisztertancsi felszlalsai mellett unokahgnak, Zeyk Margitnak cmzett 1914. augusztusi levelnek sorai: „Lelkiismeretem nyugodt; mr nyakunkon volt a hurok, amellyel, ha most el nem vgjuk, alkalmasabb idben fojtottak volna meg bennnket.”
Ferenc Ferdinnd trnrks
{I-25.} Az Osztrk–Magyar Monarchia hadiclja szerint egy gyors, idben korltozott hadjratban trdre kell knyszerteni Szerbit gy, hogy az lehetleg ne vezessen a Monarchia szmra tbbfrontos hborhoz, vagy a konfliktus kiszlesedshez. Ha ez utbbi mgis megtrtnne, gy a Monarchia katonai s politikai vezeti szmthattak a Nmet Csszrsg tmogatsra, amely mr minden tekintetben alaposan felkszlt a vilghborra. A magyar agglyok elssorban Romnia magatartsa miatt jelentkeztek, mert a balkni hbork ta nyilvnval volt, hogy a Romn Kirlysg csak az alkalomra vr, hogy az Erdly bekebelezst clz terleti ignyeit valra vlthassa, gy a magyar kormny szvesebben fogadott volna egy Bulgrival megkttt szvetsget, mint egy Szerbia elleni katonai fellpst. A krdst a nmet llspont dnttte el. Ferenc Ferdinnd szarajevi meggyilkolsa utn tbb mint egy hnappal Theobald Bethmann-Hollweg nmet kancellr egy kiszlesed fegyveres konfliktus esetn orszga egyrtelm tmogatsrl biztostotta Szgyny-Marich Lszlt, a Monarchia berlini nagykvett. Nmet nyomsra Romnia semleges maradt, ktelezettsgeket vllalt arra, hogy Erdlyt nem veszlyezteti. A Conrad von Htzendorf vezrkari fnk ltal irnytott „hbors prt” befolysra a most mr a nagyhatalmi tmogatst is lvez Ferenc Jzsef teljesthetetlen ultimtumot intzett a szerb kormnyhoz. A jegyzket a belgrdi kvet 1914. jlius 23-n adta t. Jlius 28-n, a Bcs szmra nem kielgt szerb vlasz utn az Osztrk–Magyar Monarchia megszaktott minden diplomciai kapcsolatot Szerbival, s mr ugyanezen az jszakn a dunai flotta s Zimony vrnak tzrsge Belgrdot bombzta. A Monarchia megindtotta azt a hbort, amelyrl Kossuth Lajos Dek Ferenchez rt Kasszandra-levelben megjsolta, hogy tzben elhamvad a trtnelmi Magyarorszg.
A magyar trsadalom, a politikai let szerepli, a parlamenti prtok s a sajt – hasonlan Eurpa tbbi hadba lpett orszghoz – helyeslssel, tmogatlag, st rmmel fogadtk a hbor hrt. A besorozott katonknak a kormnyzat a karcsonyra grt hazatrs mellett fldek juttatst is kiltsba helyezte. A jutalomfld grete rendkvl vonz volt a parasztsg krben, s ez nagy szerepet jtszott a vidki lakossg kezdeti hbors lelkesedsnek kialaktsban, majd fenntartsban. Mindenki egyetrtett abban, hogy a – Magyarorszgon egybknt meglehetsen npszertlen Ferenc Ferdinnd elleni mernylettel Szerbia olyan mrtkben provoklta a Monarchit, hogy ellene a katonai fellps is indokolt. Tovbb minden jelentsebb belpolitikai er – belertve olyan parlamenten kvli ellenzki erket is, mint a szocildemokratk s a polgri radiklisok – egyetrtett a kormnnyal, hogy Magyarorszg terleti s politikai egysgnek megvsa, valamint a nemzetisgek feletti magyar hegemnia fenntartsa ltkrds. S ha ez csak egy Szerbia elleni katonai akcival biztosthat – amit a kormnypropaganda erteljesen hangslyozott –, gy ez jogos s elkerlhetetlen lps. tmenetileg a parlamenti csatrozsok is elcsitultak, minden ellenzki parlamenti prt vezetje a „rendkvli helyzetre val tekintettel” felfggesztette kormnyellenes tmadsait. A Tisza-kormny els intzkedsei kztt lptette letbe az 1912. vi LXIII. tc.-et (az n. kivteles trvnyt), mely jogot biztostott a rendeleti ton val kormnyzsra, feljogostotta a kormnyt kivteles hatalom gyakorlsra, ami tbbek kztt kormnybiztosok kinevezst, az {I-26.} nkormnyzati autonmik felfggesztst, statrilis brskodst, elzetes sajtcenzrt, a gylekezsi szabadsg korltozst, a rendrsg s a csendrsg szles kr ignybevtelt, a sztrjkok elleni szigor fellpst jelentette. A kivteles trvnyt tbbszr is kiegsztettk folyamatosan bvtve a kormny klnleges jogkrt, gy az 1914. vi L. tc. 10. -a a hbor kezdetig visszamenlegesen bevezette az internls intzmnyt (mely csak 1921-ben sznt meg), 1915-ben kzpontilag cskkentettk az iskolk szmt a hbors viszonyokra val hivatkozssal (1915. vi XIII. tc. 5. .), 1916-ban pedig elrendeltk, hogy a kivteles trvnyek brmelyiknek megsrtse hat hnapi brtnnel bntethet (1916. vi IV. trvnycikk 6. .). Mindezeken tl a utazsok s szabad helyvltoztatsok korltozsa, az eskdtbrsgok hatskrnek cskkentse s ezzel prhuzamosan a trvnyszkek szerepnek nvelse, valamint a polgri peres gyekben intzked katonai bntetbrskods bevezetse nyomn jelentsen megntt az llam slya s szerepe a kzletben, mely a hbors vek alatt s utn is ltalnos eurpai jelensgg vlt.
Az utols uralkod: IV. Kroly s felesge, Zita kirlyn
A bkeidben mintegy 450 ezer fs, a hbors vek alatt 4-5 milli ft szmll kzs hadsereg magyar hadosztlyai 1914 szn kt fronton, Szerbiban s Galciban llhborra knyszerltek a begrt gyors siker helyett. Az oroszokkal szemben 1915 tavaszig jformn csak vesztesgeket knyvelhettek el. Ezt tetzte Przemysl 1915. mrcius 22-i feladsa. Szerbit kt offenzvban sem sikerlt trdre knyszerteni. Ugyancsak kudarcot vallott 1914-ben a nmetek ksrlete, hogy ttrjk a francia vdelmi vonalakat. Mindenhol llhbor alakult ki s a konfliktus gyors befejezse immr illuzrikuss vlt. A hadvisel felek mr az els hnapokban rendkvl slyos vesztesgeket szenvedtek, a galciai osztrk–magyar hadsereg pldul az 1914-es v krpti harcaiban mintegy 800 ezer ft vesztett. Az els hbors v vgre a magyar politikai s katonai vezetrteg nagy rsze eltt vilgoss vlt, hogy a hbor hossz s kimert lesz, a htorszg anyagi, valamint lerejt teljes mrtkben ignybe veszi, s ennek els jeleknt a magyar trsadalom a hbors gazdasgi vlsgintzkedsek sorval knyszerlt szembenzni.
Kezdetben a hbors gazdasgi intzkedsek is rvid, nhny hnapos katonai konfliktussal szmoltak. A kormny els lpsknt elgsgesnek tartotta az llami beavatkozsok s monopliumok bvtst, noha mr az els hetekben jelentkezett a hbors gazdlkodsra val ttrst jelz zugtzsde, a felhalmozs, az rdrgts, valamint a munkanlklisg.
Elssorban az lelmiszerek s kzszksgleti cikkek kzponti rmaximlsa vlt szksgess. 1916-tl kezdve gyakorlatilag brkit ignybe lehetett venni „kzrdek munkra”, a hadigazdlkods jegyben mr 1914-ben tbb mint ktszz vllalat munksait s alkalmazottait helyeztk katonai irnyts al. Ez a folyamat 1918-ra azt eredmnyezte, hogy a magyar gazdasgi let jelents rszt (llami kzben lv) katonai irnyts alatt ll rszvnytrsasgi kzpontok uraltk. Ezek vsroltk fel, tartottk nyilvn, illetve forgalmaztk a klnbz ipargak kszleteit. 1915 nyarn a gabonafelvsrls monopolizlsra ltrehozott Haditermny Rt. mellett mkd tbb tucat hasonl llami rszvnytrsasg tevkenysge azt jelentette, hogy az llamhatalom nemcsak a belpolitikai letben s a trsadalomban, hanem az orszg gazdasgban is dnt befolysra tett szert. Az llami rszvnytrsasgok {I-27.} meleggyai voltak a korrupcinak s a visszalseknek, a feketzk s a hadigazdlkodson meggazdagodott rtegek nagy vagyonai tbbsgkben innt szrmaztak.
Az orszg lakossga a hbor intzkedsekbl csak annyit rzkelt, hogy a pnzromlott, llandsultak a beszolgltatsok, az llatllomny katonai ignybevtele nvekedett – melynek kvetkeztben folyamatosan cskkent a mezgazdasgi termels –, a munkahelyeken megjelentek a hadifoglyok, s lisztet s kenyeret csak jegyre lehetett kapni.
1915 tavasztl az orszgban mr rzkelheten albbhagyott a hbors lelkeseds. A kormny – szmolva a katonai kudarcokkal s az elhzd hbor lehetsgvel – propagandjban Szerbia megbntetse helyett a „Haza vdelme” jelszt kezdte hangoztatni. A Npszava tbb cikkben mr a bkekts lehetsgt mrlegelte (a lapot a hbor alatt rszben emiatt tbbszr betiltottk, egybknt minden sajttermket naponta cenzrztak), a parlamenti csatrozsok is fellnkltek, jelezvn, hogy a hbor kezdetn kialakult belpolitikai stabilits mr a mlt. Az ellenttek leginkbb a vlasztjog krdsben csaptak ssze, ami azt mutatta, hogy a hbor alatti belpolitikai letben is megjelentek azok az erk, amelyek a vlasztjog bvtsvel az orszg demokratikusabb berendezkedst kvntk elrni. A vlasztjogi vitkat a kpviselhzi munkaprti tbbsg s a kormnyzat is gerjesztette, ezzel prblta elterelni a figyelmet a kzellts egyre slyosbod nehzsgeirl, a mind kiterjedtebb htorszgi nyomorrl, a feledtetni prblt fldreform gretekrl. A Kpviselhz 1915. prilis 19-tl mjus 26-ig tart tavaszi lsn a Fggetlensgi Prt a vlasztjog kiterjesztsrt szllt skra. Konkrt javaslattal mgis a Munkaprt jobboldali ellenzke, a Katolikus Npprt rendelkezett. Rakovszky Ivn elterjesztsben a prt a „hsk vlasztjogt” kvnta bevezetni, ami alapjn az aktv vlasztjog kiterjedt volna minden 20 v fltti frfira, aki frontszolglatot teljestett. E mrskelt s korltozott vlasztjog-bvtsi javaslat a kvnatos tovbbi reform elodzst clozta. Miutn Tiszta Istvn miniszterelnk a kormny s a Munkaprt nevben mg ezt a javaslatot is elvette, a vita els fzisnak lezrsaknt grf Krolyi Mihly nagy beszdben tmadta a kormnyt, merevsggel, szkltkrsggel s reformellenessggel vdolva a miniszterelnkt. A belpolitika parlamenten kvli meglnklsnek jeleknt 1915 nyarn az orszgban sorozatos sztrjkok robbantak ki. Ezek kzl a legjelentsebb a jnius 9-i csepeli hsgzavargs volt, amikor a tbb mint htezres tntet tmeget csak karhatalmi ervel sikerlt feloszlatni. Hasonl volt a helyzet minden hadvisel orszgban. A szocildemokratk ha nem is nyltan, de tmogattk a tmegmozgalmakat. A Nemzetkzi Szocialista Iroda 1915. szeptember 5-i zimmerwaldi konferencija is gy hatrozott, a pacifizmust fogadva el tbbsgi, centralista llspontknt. A Monarchia vgs soron eredmnyesen zrta a katonai kudarcokkal kezdd 1915-s vet. A mjus 2-n sikeresen vgrehajtott gorlicei ttrs, a doberdi front stabilizlsa jlius 18–augusztus 1. kztt, Szerbia megszllsa oktber–november folyamn ktsgtelen hadisikereket jelentettek. A nemzetisgi mozgalmak aktivizldsa, valamint Olaszorszg 1915. mjus 23-i, az Osztrk–Magyar Monarchinak kldtt hadzenete miatt (amit rszben ellenslyozott, hogy Bulgria 1915. oktber 14-i, Szerbia elleni hadzenetvel csatlakozott a kzponti hatalmakhoz) az els {I-28.} teljes hbors v mrlege nem tekinthet pozitvnak, mert nem sikerlt dnt gyzelmet aratni. A jvt tekintve s az orszg vezet rtege szmra aggaszt jelensgknt mind a londoni Jugoszlv Bizottsg (Ante Trumbic vezetsvel 1915. mjus 1-jn), mind a prizsi Cseh Klfldi Bizottsg (Edurd Bene, Thomas G. Masaryk s msok vezetsvel 1915. november 14-n) megfogalmazta a Monarchitl val elszakads s az nll dlszlv, illetve csehszlovk llam megalaktsnak ignyt. Tovbb a hazai pacifista llspontok ersdsnek jeleknt grf Krolyi Mihly az 1915. december 7-i kpviselhzi lsen felvetette a bkekts lehetsgt, melyet nemcsak fggetlensgi politikusok, de nhny keresztnyszocialista honatya is tmogatott. Krolyinak az ltalnos s titkos vlasztjog bevezetst clz hatrozati javaslatt azonban mr korntsem fogadtk kedvezen. Tisza ezttal is a hborra val hivatkozssal semmifle belpolitikai engedmnyre nem volt hajland. Mg akkor sem, amikor a kormnyhoz kzelll katolikus npprti krkbl jra megfogalmazdott bizonyos igny mrskelt belpolitikai reformok bevezetsre. A bke s a vlasztjog krdse olyannyira polarizlta a parlamenti erviszonyokat, hogy 1916. jlius 17-n grf Krolyi Mihly kilpve a Fggetlensgi Prtbl nll prtot szervezett Fggetlensgi s ’48-as Prt nven. Az j prt kezdetben nhny, hozz politikailag szorosan ktd honatyt (grf Batthyny Tivadar, Holl Lajos, Lovszy Mrton, Justh Gyula, Hock Jnos stb.) s mintegy kttucat parlamenti politikust tmrtett. A prt programjt a Magyarsg 1916. jlius 19-i szmban tettk kzz, ami anneximentes, az integritst biztost bkt, a perszonluni fenntartst, de nll vmterletet, jegybankot, valamint hadsereget, tovbb ltalnos, egyenl s titkos vlasztjogot, demokratikus szocil- s birtokpolitikt kvetelt. A Npszava, a szocildemokratk nagy tbbsge dvzlte az j prtot s programjt, mert gy lttk, hogy a Krolyi-prt megalakulsa jelents szakadst idzett el a hatalmon lev politikai elitben, ami remnyt nyjthatott a hbor utni Magyarorszg demokratikusabb jjszervezsre. Vagy legalbb arra, hogy a mlyrehat reformoknak a politikai vezet rtegeken bell is lesznek tmogati.
Harcszer gyakorlat egy csszri s kirlyi gyalogezrednl
A „Hoffmann” hadtest tbora. Gorlicei hadmveletek, 1915
Gyalogsgi lls az olasz fronton
A katonai s gazdasgi szempontbl els igazn slyos, 1916-os v msodik felben az orszgban llandsult az ruhiny s az inflci. Az llamhztarts egyenslya vgrvnyesen felborult, olyan ipari zemek is sztrjkba lptek, ahol szigor katonai irnyts alatt eddig fegyelmezett termels folyt. 1916 nyarn a lupnyi, a zsilvlgyi s a petrozsnyi bnykban tbb mint tizentezren, ugyanekkor a csepeli lszergyr alkalmazottai is sztrjkba lptek. A kzellts slyos zavarait jelezte az oktberben fellltott Kzlelmezsi Hivatal s Tancs, melyen keresztl a kormnyzat kzpontilag prblta megszervezni s irnytani a fontosabb kzlelmezsi s kzszksgleti cikkek elosztst. Miutn egyes hadiipari zemek munksai is sztrjkoltak, a kormny mg az v elejn panaszbizottsgok fellltst kezdemnyezte. Ezek eredeti feladata a kormny, a katonai parancsnoksgok, valamint a munkaadk s munkavllalk kztti kzvetts s konfliktuskezels volt. Az eredetileg honvdelmi s kereskedelemgyi minisztriumok, a katonai parancsnoksgok, valamint a szakszervezetek s a munkaadk kpviselibl ll 7 fs bizottsgokat 1916-ban tszerveztk. Dntsi jogostvnyokat kaptak a munkaadkkal szemben tmasztott panaszgyekben (eredetileg {I-29.} csak felterjesztsi joguk volt az illetkes miniszterhez), a bizottsgokba a honvdelmi miniszter ltal deleglt elnkn kvl a szakszervezetek, a munkaadk, valamint a Kereskedelemgyi s Pnzgyminisztrium egy-egy tagot kldhetett. Az albizottsgokkal kiegsztett, jjszervezett panaszbizottsgok leginkbb a munkabrekkel s a szocilis juttatsokkal kapcsolatos gyekkel foglalkoztak. Eredeti rendeltetsket: a fontos gazdasgi egysgekben egyre ersd elgedetlensg s sztrjkok megakadlyozst nem sikerlt megvalstani.
1916-tl kezdve a nehz pnzgyi helyzetben az llami bevteleket j adnemekkel egsztettk ki (jvedelem‑, hadinyeresg-ad), ezeket a vidki csendrsg s a vrosi rendrsg segtsgvel, sokszor terrorisztikus mdszerekkel hajtottk be. A hbor pnzgyi terheit hadiklcsnk kibocstsval prbltk enyhteni. 1918 jniusig nyolc hadiklcsn kerlt forgalomba, sszesen tbb mint 18,5 millird korona rtkben. Hadiklcsn-ktvnyt jegyezni szinte ktelez volt, ami rendkvli mrtkben lecskkentette a lakossgi megtakartsokat, a hbor utni visszafizetsekbl pedig semmi sem lett. A hadiklcsngyletek szinte teljesen tnkretettk a kzposztlyt s a parasztsg nagy rszt. A lakossg klnsen srelmesnek tallta, hogy a jegyzsek, a be- s kifizetsek krl llandsultak a visszalsek, csalsok, pnzgyi botrnyok. A bevonultak utn jr seglyek sszegt ugyan fokozatosan emeltk (1918 februrjban mr 36–48 korona havonta), de ez az sszeg jformn semmire sem volt elg. Radsul a jegyzk j rsze ezt nem vagy csak rszeseds ellenben folystotta.
Az 1916 februrjban Verdun ellen megindult nmet offenzva tbb hnapig tart, rendkvli vrldozatokkal jr llhbort eredmnyezett a nyugati fronton. Az orosz hadszntren a Monarchia szmra meglepetsszer tmadssal Bruszilov tbornok csapatai 1916. jnius 4-n nhny nap alatt ttrtk az osztrk–magyar vonalakat s kt ht alatt elfoglaltk Volhnit s Bukovint. A slyos csapst tetzte a romn kirlyi hadsereg 1916. augusztus 27-i erdlyi betrse. Romnia idkzben feladta addigi semlegessgt s titkos egyezmnyben csatlakozott az antanthatalmakhoz. A katasztroflis katonai helyzetet csak kevsb enyhtette, hogy az olasz hadsereg isonzi tmadsa augusztus kzepre elakadt, valamint az osztrk–magyar csapatok nmet segtsggel oktber kzepre kiszortottk a romn haderket Erdlybl. Az v vgre nmet segtsggel stabilizldott a keleti front, Mackensen hadosztlyai december 6-n Bukarestet is elfoglaltk, de a segtsgnyjtsnak nagy ra volt. Az osztrk–magyar vezrkar egyre inkbb respektlni knyszerlt a nmet vezrkar stratgiai dntseit. Az v folyamn elllott katonai helyzet s Ferenc Jzsef halla (1916. november 21.) miatt bekvetkezett uralkodvlts nyomn, az v vgre megszletett a Hofburg els bkekezdemnyezse. Ezt azonban Berlin ellenezte, mivel a nmetek abban remnykedtek, hogy a korltlann bvtett tengeralattjr-hborjukkal – mg az Egyeslt llamok hadba lpse eltt – trdre knyszerthetik Anglit s Franciaorszgot. gy a nmet nagyvezrkar ellenllsa miatt nem kaptak tmogatst. IV. Kroly az j v elejn ismt napirendre tzte a bke krdst. Az j uralkodnak ezzel ketts clja volt. Egyrszt mg a katonai veresg eltt megegyezsre jutni, msrszt elkerlni a hbor utni forradalmi mozgalmakat, tmenteni a birodalmat a hbor utni idkre. Els lpsknt jelents szemlycserket hajtottak vgre {I-30.} a Monarchia vezetsben. A kzs klgyminiszter br Burin Istvn helyett Ottokr Czernin volt bukaresti kvet lett (Burin megmaradt kzs pnzgyminiszterknt), Conrad von Htzendorf helyett Arthur Arz von Straussenburg tbornok kerlt a vezrkar lre, s az uralkod mint a hadsereg s a flotta legfbb parancsnoka a fhadiszllst is thelyezte Teschenbl Badenbe. Az 1916. oktber 21-n meggyilkolt grf Karl Strgkh osztrk miniszterelnk helyre a csszr bizalmasa, grf Heinrich Clam-Martinic kerlt, de 1917 elejn Bcsben az is komolyan szba kerlt, hogy Tisza Istvn magyar miniszterelnk helyre Jzsef fherceg lpjen.
Az j uralkod s a magyar miniszterelnk viszonya sohasem volt felhtlen, mert IV. Kroly Tiszt a felttlen nmet elktelezettsg hvnek tartotta, ami nem illeszkedett elkpzelseibe. A szemlycserk, valamint az 1917. janur 12-i kzs minisztertancson jbl felvetett bkekts lehetsge s a birodalmon bell egyre ersd pacifista kzhangulat kedvez helyzetet teremtett egy jabb bkekezdemnyezsre. A bke-erfesztseket sztnzte az is, hogy az v elejn slyos elltsi zavarok keletkeztek a birodalom nhny nagyvrosban (Bcs, Prga, Trieszt). Noha a Magyar Korona orszgaiban a kzellts, klnsen az lelmiszerellts biztostsa kevesebb gondot okozott, Tisza Istvn a Munkaprt prilisi rtekezletn mgis gy foglalt llst, hogy a htorszgra hrul terhekbl Magyarorszg arnytalanul nagyobb mrtkben rszesedik, mint a birodalom tbbi terletei. Ugyanakkor Krolyi prtja, nhny mrskelt ellenzki politikussal egytt ismtelten szorgalmazta a vlasztjogi reformot. Elssorban azzal rveltek, hogy bizonyos mrtk, de fokozatos, trvnyes reformmal a hbor utn elkerlhetv vlik egy a februri orosz forradalomhoz hasonl mozgalom kitrse. Az 1917-es februri orosz fordulatot paradox mdon szinte minden belpolitikai er dvzlte. A kormny s a hivatalos politika a hadi helyzet kedvez fordulatt, Krolyik s a mrskelt ellenzk (Andrssy Gyula, Apponyi Albert, Rakovszky Istvn stb.) a reformpolitika beindtst vrtk, valamint a lehetsget a klnbkre s az orszg demokratizlsra. A Npszava mrciustl szinte naponta tudstott az orosz esemnyekrl, ami miatt sorozatosan cenzrztk a lapot. A keleti fronton tmegess vltak a szembenll felek kztti lvszrok-bartkozsok, ezt a katonai s politikai vezets rendkvl veszlyesnek tlte.
Kroly trnrks kitntetseket ad t a fronton
Frontharcosok felesksznek IV. Krolyra, az j kirlyra. 1916. december
Ebben a helyzetben, tovbb a gyzelemre szmt, merev nmet magatarts miatt a Monarchia titokban kzlte Franciaorszggal klnbke-ktsi szndkt. IV. Kroly kt sgort, Sixtus s Xavr hercegeket (akik a belga hadseregben szolgltak) szemelte ki a titkos kldets lebonyoltsra. 1917. mrcius 24-n az uralkod Sixtusnak tadott egy ngyoldalas levelet, melyet Raymond Poincar francia kztrsasgi elnknek sznt. A javaslat a Monarchia minimlis hadicljait tartalmazta, elismerte Szerbia fggetlensgt azzal a kiktssel, hogy az orszg szakt a nagyszerb politikval s megmarad a Monarchia balkni befolysa. Nmetorszggal szemben elfogadta a francia hadiclok jogossgt, Elzsz-Lotaringia francia birtoklst s Belgium fggetlensgt. IV. Kroly ms irnyban is kereste a bkekts lehetsgt. Tmogatta a Vatikn bkekonferencia sszehvsra irnyul elkpzelst, fogadta Krolyi Mihlyt, akinek nmetellenes, bkektst szorgalmaz irnyvonala egybeesett sajt elkpzelseivel, s Krolyi tmogatsval a Tisza Istvnnal szembeni elgedetlensgnek {I-31.} is hangot adhatott. Br a levelet angol s francia kormnykrkben nem fogadtk eleve elutastlag, Sixtus kzvettsi akcijra a francik rdemben nem reagltak. Nyilvnvalv vlt, hogy az antant a vgs gyzelemig harcol, nmet rszrl pedig semmifle engedmnyre nem voltak hajlandk Elzsz-Lotaringia gyben.
Magyarorszgon a pacifizmus elretrse a vlasztjogi krds krl dl egyre hevesebb vitk, a munkssg llandsul sztrjkjai s nem utolssorban az uralkod Tiszval szembeni bizalmatlansga a kormny bukshoz vezettek. A bnykban, a jrmjavtkban s a vasiparban lezajlott tmeges mret tavaszi sztrjkok utn a kormnynak engedlyezni kellett a mjus 1-jei felvonulst. A politikban jratosabb kzvlemny azonban tudta, hogy a kormny bukst nem elssorban ez, hanem a vlasztjog krdsben tanstott elutast llspontja okozta. Tiszta Istvn a kpviselhzban azzal bukott meg, hogy az egyre ersd parlamenti csoportokkal szemben az 1913-as vlasztjogi reformot csak a szervezett szocildemokrata, illetve ipari munkssg szmra volt hajland bvteni. Ugyanakkor ragaszkodott a felttlen nmet szvetsghez. A magyar politikai letet mlyebben ismerk azt is rzkelhettk, hogy a kormny buksa nincs az uralkod ellenre. Az j idk jeleknt Tisza parlamenti s parlamenten kvli ellenzkbl 1917. jnius 6-n megalakult a Vlasztjogi Blokk, amelynek elnke grf Krolyi Mihly lett. Alelnkei Vzsonyi Vilmos s Garbai Sndor. A blokkot a szocildemokratk, Krolyi-prtiak, polgri radiklisok s nhny keresztnyszocialista politikus alkottk. Ez volt az els szervezeti sszefogs a baloldali polgri irnyzatok s a szocildemokratk kztt. Programjukban kveteltk az ltalnos, egyenl s titkos vlasztjogot, az annexi s a hadikrptls nlkli bke megteremtst s a bke biztostsra nemzetkzi szervezet fellltst. Az orszg bels reformjnak rdekben a klgyek s a hadgyek vezetsnek demokratikus tszervezst kvntk, ami mr a dualista berendezkeds alappillreit rintette. Azzal termszetesen senki nem szmolt, hogy a Vlasztjogi Blokk alapjn jn ltre az j kormny. Azt viszont mindenki vrta, hogy az uralkod a sajt politikjhoz, valamint a magyar trsadalom s politikai let ignyeihez igazodva hajtja vgre a szemlycserket. A magyar politikusok nagy rsze ifj. grf Andrssy Gyult vrta a miniszterelnki szkbe. A csszr krnyezetben azonban nyilvnval volt, hogy ez szba sem jhet Andrssy nylt nmetbartsga miatt. thidal megoldsknt az uralkod 1917. jnius 8-n a politikai letben viszonylag j embernek szmt grf Esterhzy Mricot nevezte ki miniszterelnkk. A kormnyba pedig szmos, Andrssy kreihez tartoz politikus kerlt (Ugron Gbor, Sernyi Bla, Mezssy Bla, Gratz Gusztv). A rgi Tisza-kormnybl csak Szurmay Sndor honvdelmi miniszter maradt meg, a Vlasztjogi Blokk kt politikusa pedig – Vzsonyi Vilmos s grf Batthyny Tivadar – az igazsggyi trct, valamint a kirly szemlye krli miniszteri posztot kaptk. Annak jeleknt, hogy Esterhzy valamifle koalcis kormnyzst kvn megvalstani, a fggetlensgi prti grf Apponyi Albert valls- s kzoktatsgyi, a katolikus npprti grf Zichy Aladr a horvt gyekkel foglalkoz miniszteri kinevezst kapta. Az j miniszterelnk mg a Npszava szerkesztsgben is tett egy bemutatkoz ltogatst (amire mg sohasem volt plda). Tervei kztt szerepelt, hogy llamtitkri posztot ajnl a szocildemokrata prt valamely vezet {I-32.} politikusnak. A kormnnyal szemben tmasztott nagy vrakozsok oka elssorban az volt, hogy abban a Vlasztjogi Blokk is kpviseltette magt. Sokan azt vrtk, hogy megvalsulhat a Blokk programja. Ehhez kpest semmi sem trtnt, ami azzal magyarzhat, hogy a Tisza vezette kpviselhzi munkaprti tbbsg szinte semmiben sem tmogatta a kormnyt. Esterhzy ugyanakkor rendkvl srelmesnek tartotta, hogy IV. Kroly titkos bkeakciirl egyltaln nem tjkoztattk. A Sixtus-fle akci ugyanis 1917 nyarn tovbb folytatdott, de az j nmet kancellrt, Georg Michaelist – aki a nmet vezrkar embere volt – sehogyan sem lehetett rvenni a bkektsre. Ha ugyan volt is angol s francia hajlandsg a megegyezsre, a leend trgyalsokba mindenkpp be kellett kapcsolni Olaszorszgot is, amely csak a vgs gyzelem utn volt hajland trgyalni a Monarchival s nem ismerte el annak terleti integritst. A francia s angol politikusok kezt megktttk a romnoknak, szerbeknek, cseheknek s olaszoknak tett ktelezettsgek is, amelyek kizrtk a klnbke lehetsgt.
A 19. honvd gyalogezred llsai Rarance krzetben az orosz fronton
A Przemil-i vdelmi rendszer XI. szm erdje
A Monarchia vezeti kzl senki sem fogadta el a birodalom terleti felosztst, gy a terleti integritst biztost minimlis program mr 1917-ben sem lehetett a klnbke alapja. 1917 augusztusban az volt a f krds Budapesten, hogy a kormny vagy megegyezik a Tisza vezette munkaprti csoporttal s a vlasztjogi reformokbl semmi sem lesz vagy a kpviselhz feloszlatsval, a tmegmozgalmakat felhasznlva ksz tnyek el lltjk a vlasztjogi reform ellenzit. A legknyelmesebb megoldsknt Esterhzy augusztus 19-n benyjtotta lemondst, amit az uralkod elfogadott. Utda Wekerle Sndor azzal a feladattal vette t miniszterelnki kinevezst, hogy vits krdsekben oldja meg a munkaprtiak s az Apponyi–Andrssy–Esterhzy csoport kzeledst. A kiszabott feladatnak megfelelen az j kabinet az Esterhzy-kormny minden rgi tagjt tvette, Wekerle kzismert nmetbartsga pedig Tiszt s hveit nyugtatta meg. Wekerle kzismert nmetbartsga pedig Tiszt s hveit nyugtatta meg. Wekerle Sndor a tapasztalt, kivl politikus elfogadhat szemlyisgnek bizonyult mind az uralkod, mind a magyar belpolitikai let szmra, s a miniszterelnk ragyog taktikai rzkkel Vzsonyi Vilmos trca nlkli minisztert bzta meg a vlasztjogi trvnyjavaslat kidolgozsval. Vzsonyi – nyilvnvalan megrettenve az oroszorszgi forradalmi esemnyektl – a trvnyjavaslat benyjtst hzta-halasztotta s csak decemberre kszlt el. Ennek rtelmben az 1913. vi XIV. tc. alapjn volt 1 838 378 vlaszt szmt 3 595 000-re emeltk, azzal, hogy cskkentettk a mveltsgi cenzust s a vlasztjogot kiterjesztettk az ipari s mezgazdasgi munksokra is.
Az oroszorszgi forradalmak nyomn Magyarorszgon is meglnkltek a radiklis mozgalmak. 1917 oktber elejn egyhetes vasutassztrjk zajlott az orszgban. Ekkor alakultak meg a radiklis, baloldali, fleg rtelmisgi ifjsgot tmrt Galilei-kr els illeglis csoportjai, a szocildemokrcin bell sznre lptek az n. forradalmi szocialistk (Szab Ervin, Alpri Gyula, Duczynska Ilona stb.). A bolsevik hatalomtvtel utn a Pesti Hrlap s a Npszava teljes terjedelemben kzlte a szovjet kormny dekrtumt a bkrl, s a szovjet bkekts tmogatsra a szocildemokratk megszerveztk az idszak legnagyobb szabs tmeggylst: az 1917. november 25-i vrosligeti munksgylst. Boknyi Dezs, a nagygyls sznoka hitet tett az annexik nlkli bke mellett, s kvetelte az azonnali bkektst a keleti fronton. {I-33.} Az sszejvetelt semmifle atrocits sem zavarta meg, pedig a fvrosba veznyeltek csendrsgi alakulatokat s a budapesti rendrsg is jelents erket vont ssze a rend fenntartsra. A Munkaprt jelents rsze s a kormnyprti krk is dvzltk az orosz bkedekrtumot. Oroszorszg kiesstl azt vrtk, hogy a Monarchia tehermentesteni tudja a keleti hadsznteret, megmenekl a bukstl, st, elri hbors cljait. 1917 novembertl kezdve a lvszrok-bartkozsok a keleti fronton mr egsz arcvonalakat rintettek. Fennllt a veszly, hogy ez a frontok teljes sszeomlst okozza. December kzeptl (a breszt-litovszki bketrgyalsok megkezdse utn) gyakorlatilag kisebb-nagyobb megszaktsokkal ugyan, de fegyversznet llt be, s az osztrk–magyar hadvezetsg bizakod hangulatt az 1917. novemberi sikeres caporetti ttrs is igazolta. A Monarchia csapatai az olasz hadszntren egszen a Piave folyig nyomultak, ott is csak angol s francia hadosztlyok segtsgvel sikerlt meglltani ket. Rszben emiatt – megnyugtatand a megrmlt olasz kzvlemnyt – az USA 1918 mrciusban hadzenetet kldtt a Monarchinak. Az 1917. v hadiesemnyeinek mrlege alapjn azonban a kzponti hatalmak katonai veresge nem kvetkezett be.
A breszt-litovszki bketrgyalsok elhzdsa, valamint a kzponti hatalmak keleti terleti kvetelseinek nyilvnossgra kerlse miatt 1918 janurjban az egsz Monarchira kiterjed ltalnos sztrjk kezddtt, ami a hnap gn Nmetorszgra is tterjedt. Budapesten janur 18-n ltalnos munkabeszntets kezddtt, melynek sorn munkstancsok alakultak. A Szocildemokrata Prt vezetsge csak a legnagyobb erfesztsek rn tudta a forradalmi robbanst megakadlyozni s a mozgalmat a trvnyessg keretei kztt tartani. Leginkbb a nagy januri sztrjk s a radikalizld tmegmozgalmak hatsra Wekerle talaktotta a kormnyt. Azzal, hogy kimaradt grf Batthyny Tivadar s bekerlt Szternyi Jzsef s Windischgraetz Lajos – akik felttlen nmetbart politikusnak szmtottak – mg kzelebb kerlt a munkaprtiakhoz. Az Andrssy- s Apponyi-csoport, tovbb nhny munkaprti politikus ltrehoztk az j kormnyprtot ’48-as Alkotmnyprt nven. nll szervezeti kereteit fenntartva csatlakozott hozz a Katolikus Npprt s a Vzsonyi Vilmos vezette Demokrata Prt is. A lezajlott fzik azt jeleztk, hogy a forradalomellenes s a radiklis demokratikus talaktst ellenz politikai erk zrtk soraikat. A forradalmaktl val flelem miatt hajsza indult a radiklis szocialistk, a Galilei-kr vezeti ellen. Krolyit pedig felsgrulsi perrel fenyegettk. A kemny fellpst jelezte, hogy a kormny mrciusban a statrium bevezetst fontolgatta, amit mrcius 20-n a hadsereg fparancsnoksga a katonaszkevnyekre vonatkozan ki is hirdetett. A rendkvl feszlt belpolitikai helyzetet csak slyosbtotta, hogy a gazdasgi letben ekkorra mr a teljes bomls jelei mutatkoztak. A kzponti fejadagokat leszlltottk, a kormny egyre nagyobb mrtk rekvirlsokat rendelt el, mindennapos hrr vltak az hhallrl szl tudstsok. A lakossg leromlott fizikai s egszsggyi llapott jl mutatta, hogy az orszgban pusztt spanyolnthban csupn 1918 oktberben 44 ezren haltak meg. Magyarorszgon 1918-ban a meglhets tbb mint nyolcszor annyiba kerlt mint 1913-ban, a ltminimum alatt lk szma megsokszorozdott. A munksok j rsze hadizemekben dolgozott, munkahelyket nem vltoztathattk, katonai {I-34.} bntetbrskods torolta meg a munkafegyelem megsrtst. A falvakban, miutn a csaldf bevonult vagy elesett, jobb esetben megsebeslt, a munkk dnt rsze a nkre s a gyermekekre hrult, ami tmeges elszegnyedshez s soha nem ltott nyomorhoz vezetett. Az inflci s az ruhiny a vrosi alkalmazotti s tisztviseli rtegeket is remnytelen helyzetbe sodorta. 1918-ban jvedelmk relrtkben az 1913-as szint egyharmadt sem rte el. Ugyanekkor a trsadalom kettszakadt. A htorszgi hadigazdlkodson, a korrupcin s a feketzsen meggazdagodott rtegek fnyz, pazarl letet ltek (fleg a fvrosban s a nagyobb vidki vrosokban), a „hadimilliomosok” tudomst sem vettek a hborrl. 1916 jnius elejn, amikor a keleti fronton a Bruszilov-offenzva katasztroflis helyzetbe sodorta a Monarchia ottani erit, Budapesten a Csrdskirlyn bemutatja zajlott, ahol megjelentek az jgazdagok, a rgi arisztokrcia s a nagytke kpviseli. A fvros jszakai lete semmiben sem trt el a bkevektl. Kzben a vidki lakossg hezett s jrvnyokrl, hhallrl szl hrek kilt ellenttben lltak a nagyvrosi gazdagok letvitelvel. Miutn a htorszg is rendkvli hinyokkal kszkdtt, a frontokon harcol katonk elltsa sem volt kielgt – klnsen az olasz fronton –, ami fokozta a katonk elgedetlensgt s kibrndultsgt. A hadsereg harci szelleme mg az egy vvel korbbi helyzethez kpest is sokat romlott. Ezen az sem segtett, hogy a keleti fronton a mrcius 5-n megkttt breszt-litovszki s a mjus 7-i bukaresti bke nyomn gyakorlatilag megsznt a jelentsebb harci tevkenysg. A katonai helyzet slyossgt jelezte, hogy a nyugati fronton a nmet hadsereg hrom offenzvban sem tudott eredmnyt elrni (1918. mrcius 21-tl 1918. jlius 17-ig) s a jnius 15-i dl-tiroli osztrk–magyar ttrs lendlete is csak nhny napig tartott.
A rendkvli gazdasgi nehzsgek s a tmegmret trsadalmi elgedetlensg kvetkezmnyeknt kialakult kiltstalan helyzetben a trsadalom j rsze a magyar zsidsgot okolta. Az antiszemitizmus vekig tart belpolitikai konfliktusokat eredmnyezett. A kormnypolitika (az 1918 prilisban Vzsonyi s Apponyi nlkl ltrejtt harmadik Wekerle-kormny) a Vzsonyi-fle vlasztjogi elkpzelst tovbb szktette azzal, hogy a mveltsgi cenzust felemeltk (4 elemi helyett 6 elemi iskola). Az ipari munksok kzl csak a szakmunksok kaphattak vlasztjogot, a mezgazdasgi munksok kzl pedig csak azok, akik huzamosabb lland munkaviszonnyal rendelkeztek. Ez a kpviselhz ltal 1918. jlius 19-n elfogadott trvnyjavaslat egyrszt azt mutatta, hogy a kormnypolitikt mg mindig Tisza Istvn s a rgi munkaprti politikusgrda irnytja, msrszt arra is utalt, hogy a kormny szerint a vlasztjog rendkvl mrskelt bvtse elgsges a forradalmi hangulat levezetshez. A hivatalos politiktl senki sem vrhatott vltozsokat, ez tovbb erstette a sztrjkhangulatot, ami jniusban tetztt. A hnap msodik felben pedig az orszg szinte minden vrosban sztrjkok s kormnyellenes tntetsek zajlottak. A hadseregen bell a tmeges tllsok, szksek s helyenknt nylt lzadsok nyomn s az oroszorszgi hadifoglyok tmeges hazaszlltsa kvetkeztben – akik kzl sokan a bolsevikokkal rokonszenveztek – a katonai fegyelem teljesen megbomlott. A nemzetisgi politikai mozgalmak jbli aktivizldsnak els jeleknt 1918. prilis 25-n Pop-Csics Istvn a Romn Nemzeti Prt kpviseletben els zben utastotta el {I-35.} a magyar kpviselhzban a kltsgvets megszavazst. Erre a lpsre azutn kerlt sor, hogy az Osztrk–Magyar Monarchia nemzetisgei 1918. prilis 8-n megtartott rmai kongresszusukon kinyilvntottk, hogy nem kvnnak tovbb a birodalom keretei kztt lni s nll llamisgot kvetelnek. Az Egyeslt llamok kormnya mjus vgn elfogadta a kongresszus hatrozatait, az angolok s francik pedig sorra harcol flknt ismertk el az emigrciban mkd nemzeti tancsokat (Csehszlovk Nemzeti Tancs, Jugoszlv Nemzeti Tancs, Romn Egysg Nemzeti Tancsa). Ez a lps Wilson amerikai elnk 1918. janur 8-i, 14 pontos kongresszusi zenetvel llt sszhangban, melynek tizedik pontja kimondta, hogy „Ausztria–Magyarorszg npei rszre, … meg kell adni az nll fejlds legszabadabb lehetsgt.” Ez azt jelentette, hogy az antant az amerikaiakkal egytt tbb mr nem volt rdekelt a Monarchia egybentartsban.
A nmet hadsereg vonalait ttr augusztus 8-i antant tmads, valamint a Monarchia szeptember 14-i eredmnytelen bkeajnlata utn Bulgria 1918. szeptember 29-n Szalonikiben alrta a kapitulcis okmnyokat, ami br Burin Istvn kzs klgyminiszter szerint is a vg kezdett jelentette. A Monarchia felbomlsi folyamatt meglltand, de leginkbb jelezve az esemnyek visszafordthatatlansgt, Kroly csszr oktber 16-n manifesztumban szltotta fel birodalmnak npeit a nemzeti tancsok megalaktsra s kihirdette a Monarchia fderatv tszervezst. A manifesztum ugyan hangslyozta, hogy ez nem vonatkozik a Magyar Korona orszgainak integritsra s a horvt–magyar viszonyra, de az elszakadst kvetel nemzetisgek, a tmegvel hazaznl katonk, valamint a hborbl teljesen kibrndult magyar trsadalom ezzel vajmi keveset trdtt. A katasztrfa vgs felvonst drmai mdon jeleztk Tiszta Istvn szavai 1918. oktber 17-n a kpviselhzban: „n elismerem azt, amit grf Krolyi Mihly tisztelt kpvisel r tegnap mondott, hogy ezt a hbort elvesztettk… elvesztettk abban az rtelemben, hogy az erviszonyok bellott eltoldsnl fogva a hbor megnyersre tbb remnynk nem lehet, s hogy ennek folytn keresnnk kell a bkt…” Weber tbornok az Osztrk–Magyar Monarchia kpviseljeknt 1918. november 3-n Padovban rta al a Monarchia fegyverlettelt, s ezzel formlisan megsznt a birodalmat sszetart utols er, a kzs hadsereg is.
A vilghbor magyar mrlege minden tekintetben rendkvl slyos volt. A kzs hadseregben a hbor t ve alatt mintegy ngymilli magyar katona harcolt, ebbl elesett tbb mint 600 ezer, a sebesltek s hadifoglyok szma sszessgben elrte a msfl milli ft. Mindez azt jelentette, hogy a tnyleges katonai szolglatot tlttteknek tbb mint 50%-a hsi hallt halt, megsebeslt vagy fogsgba esett. A htorszgban a lakossg 18%-t hvtk hadiszolglatra, ezen fell a hadiipar mg mintegy 800 ezer ft foglalkoztatott. A hbor Magyarorszgra es pnzgyi s gazdasgi terheit nagyon nehz szmba venni, mgis sokatmondak a kortrs Teleszky Jnos adatai, aki szerint a hbor Magyarorszgra es sszkltsge 32,7 millird aranykoront tett ki (ami az 1920-as rfolyamon, dollrban szmtva 7,82 millird). Ez az 1914/15-s llami kltsgvets sszkiadsnak majdnem a nyolcszorosa volt. Ez az sszeg egy hbor eltti tlagos v llami sszbevtelnek tbb mint harmincszorost tette ki.
Frontrl hazatr katonk 1918 szn
A miskolci 10. honvd gyalogezred temetje Kotuzow mellett
A hbors veresg nyomn a Monarchia s a trtnelmi Magyarorszg felbomlsa {I-36.} elkerlhetetlenn vlt. 1918 szn a birodalom bels helyzete olyannyira zrzavaros volt, hogy brmelyik pillanatban szmtani lehetett a forradalom kitrsre. A fegyvereivel egytt tmegesen hazaznl katonasg a htorszg teljes nyomorval s szles kr trsadalmi elgedetlensggel szembeslhetett. Noha a katonai s politikai vezetsg, valamint a hivatalos propaganda a hbors vek alatt folyamatosan fldet grt a harcolknak, ezek csak gretek maradtak. A hazarkezett katonk teljesen becsapva, kisemmizve reztk magukat. Velk egytt a trsadalom dhe s haragja a politikai elit, a hborban meggazdagodott feketzk s hadiszlltk ellen fordult. Magyarorszg 1918 szn a teljes sszeomls s a forradalom kszbre rkezett. |