Hitler 1939. augusztus 23-n megnemtmadsi egyezmnyt kttt a Szovjetunival. Miutn ezzel elhrtotta egy ktfrontos hbor veszlyt, elrkezettnek ltta az idt, hogy a Harmadik Birodalom teljes eurpai uralmt akr hbors eszkzkkel is megvalstsa. Szeptember 1-jn a nmetek megtmadtk Lengyelorszgot, majd a Varst tmogat francia s angol hadzenet utn a hbor eurpai mretv szlesedett. Ebben a helyzetben a kormny klpolitikjt Teleki az n. „fegyveres semlegessg” jegyben kvnta kialaktani. A magyar miniszterelnk abbl indult ki, hogy Magyarorszgnak tbb okbl is ki kell maradnia ebbl a hborbl. Tvolrl sem biztos Nmetorszg gyzelme – vlte –, s a „szent nrdek” alapjn meg kell vrni a hbor vgt s akkor mr a biztos gyzteshez lehet csatlakozni. Az I. vilghbor vgn ltrejtt szituci megismtldstl tartott. Akkor a magyar hader kezdettl fogva rszt vett a hborban, a vesztes oldalon llt s nem tudott olyan, a gyztesek ltal elismert s tmogatott kormnyt felmutatni, amely hatkonyan kpviselhette volna az orszg rdekeit. Mindssze egyetlen krds volt, amelynek megoldsra a kormnyf fegyveres eszkzk {I-113.} ignybevteltl sem zrkzott el: Erdly visszaszerzse Romnitl.
A nci vezets nem szmolt Magyarorszg katonai kzremkdsvel, viszont alapvet rdeke volt, hogy tnyleges hadmveleteit semmilyen kzp-eurpai incidens ne zavarja meg. A magyar kormny ugyanakkor azt vrta, hogy Berlin tmogassa vagy legalbbis ne akadlyozza cljai megvalstsban. Nmet rszrl egyetlen konkrt igny merlt fel: 1939 szeptemberben krtk, hogy a lengyelek elleni hadmveletekhez Budapest engedje meg nekik szak-magyarorszgi vastvonalak hasznlatt. Teleki azonban az vszzados lengyel–magyar bartsgra hivatkozva s persze a lehetsges diplomciai kvetkezmnyektl tartva elutastotta a krs teljestst. St, 1939 szn mintegy 120–140 ezer lengyel meneklt rkezett Magyarorszgra, akik itt-tartzkodsuk alatt a kormny messzemen tmogatst lveztk. A belgyminisztrium Antall Jzsef vezetsvel kln irodt nyitott rszkre. A nmet kormny hbors lektttsgei kvetkeztben nem kvnt az esettel komolyabban foglalkozni. Megelgedett azzal, hogy – retorziknt – tmenetileg lelltotta a Magyarorszgra irnyul hadianyag-szlltsokat. Knyes krdsnek bizonyult a tovbbiakban Erdly gye Hitlernek fontos volt a romn olajtermels s szllts zavartalansga, ezrt hatrozottan megtiltott minden Erdly elleni magyar akcit. Msik oldalrl viszont a magyar kormny hatrozottan ellenezte a nci vezetsnek azt a tervt, hogy a fenti okokbl nmet csapatokat kldjenek Romniba, mghozz Magyarorszgon keresztl. Ezzel szemben enyhltek valamelyest a feszltsgek a gazdasgi kapcsolatok tern. A nci vezets a magyaroknak s persze a Duna-medence tbbi llamnak, azt a szerepet sznta, hogy a Harmadik Birodalom nyersanyag- s lelmiszerellti, illetve iparcikkfelvevi legyenek. Nmetorszg azonban nem volt kpes elltni a magyar ignyeket, a ktoldal ruforgalomban jelents adssgot halmozott fel. Klnsen keveset szlltott fegyverekbl s hadianyagokbl, amelyekre pedig a legnagyobb igny lett volna. A magyar kormny vlaszul a fokozottabb iparfejleszts mellett dnttt, ami kivltotta a nmetek rosszallst. Jelents erfesztsek trtntek a hazai pnclos-, gpjrm- s replgpgyrts kiptsre. A hbor kitrse utn beszkltek a nmet ipar exportlehetsgei, gy jelents mrtkben nvelni tudtk magyarorszgi szlltsaikat, aminek kvetkeztben tmenetileg cskkent klringtartozsaik sszege. A hadianyag-szlltsoknl viszont a politikai szempontok tovbbra is rvnyesltek, amint az a vastvonal hasznlatnak megtagadsa kapcsn jl ltszott.
1940 tavasza a villmhbors nmet gyzelmek jegyben telt el. A nmetek elfoglaltk Dnit, Norvgit, Hollandit, Belgiumot s ami idehaza a legnagyobb megdbbenst okozta, Franciaorszgot. Az elrt sikerek kvetkeztben Hitler lnyegben a kontinens ura lett. Magyarorszg klpolitikai mozgstere mg tovbb szklt s Teleki le is lltotta azokat az elkszleteket, amelyek egy esetleges nyugati magyar emigrns kormny mkdsnek anyagi feltteleit biztostottk volna. Az risi nmet erflny nyilvnvalv vlt. A Szovjetuni elfoglalta Lengyelorszg nmetek ltal meg nem szllt terleteit. Mindezek azt sugalltk Teleki szmra, hogy a kt nagyhatalom 1939 augusztusban a kzp-eurpai orszgok „brre” egyezett meg egymssal. Ilyen krlmnyek kztt mg inkbb fontos volt szmra az, hogy az angol–magyar kapcsolatok ne romoljanak, Magyarorszg pedig semmikppen {I-114.} se kerljn szembe nyltan Nagy-Britannival. Annl kevsb, mivel London korbban jelezte, hogy nem vett ugyan rszt a bcsi dnts meghozatalban, de nem is ellenzi azt. Mg 1940-ben kis hangslyoztk, hogy az emigrns Benes-kormny elismersvel nem foglaltak llst automatikusan a korbbi csehszlovk hatrok visszalltsa mellett. A viszonylag csekly nmet nyoms s a lengyelekkel szemben tanstott lojlis magyar magatarts kvetkezmnyeknt egyelre gy ltszott, sikerl megvalstani Teleki elkpzelseit. A krds inkbb az volt, meddig sikerl ezt a knyes egyenslyhelyzetet fenntartani.
A miniszterelnknek politikja alaktsakor bizonyos fokig tekintettel kellett lennie az ellenzk llsfoglalsaira is. Ebbl a szempontbl a legkevesebb gond a baloldallal volt. Az 1939. mjusi vlasztsok kvetkezmnyekpp csekly parlamenti ert kpviseltek. Radsul szmos klpolitikai krdsben vallott felfogsuk sem llt tvol a miniszterelnktl. Komolyabb veszly inkbb a msik oldalrl fenyegetett. A nmet gyzelmek a szlsjobboldal elzetes vrakozsait igazoltk s sokan vltk gy, hogy a nemzetkzi fejlemnyek a mr eddig is komoly pozcikkal rendelkez szlsjobboldalnak kedveznek. Teleki tisztban volt a trsadalmi erviszonyok kedveztlen alakulsval, ezrt megprblta kihasznlni, hogy a konzervatv tbor politikai befolysa Horthy rvn s klnbz informlis csatornkon keresztl lnyegesen nagyobb volt annl, mint ami pldul a parlament sszettelbl kvetkezett. Arra ptett, hogy az adott intzmnyszerkezet eredenden a kormny s a miniszterelnki poszt tlslyra pl, ami a krlmnyek alakulstl fggen fokozhat. Szeptember 2-n a kormny az eurpai hbors helyzetre hivatkozva a honvdelmi trvny alapjn letbe lptette a kivteles hatalommal sszefgg intzkedseket. Bevezettk az elzetes sajtcenzrt. Megtiltottk j egyesletek alaktst, a meglvket fokozottan ellenriztk. A kzrend s kzbiztonsg vdelmre hivatkozva megnveltk a rendrsg hatalmt. A kormnynak lehetsge nylt arra, hogy egyes, szmra klnsen fontos trvnyjavaslatokat a parlamentben – az rdemi munka kikapcsolsval – srgssgi eljrssal trgyaltasson. Ilyen krlmnyek kztt az ellenzki prtok mkdse mg szkebb keretek kz szorult. j prt ltrehozsra, kiptsre pedig gyszlvn semmi esly sem volt. Gyakorlatilag illeglis szerepre s vegetlsra knyszerlt a Nemzeti Parasztprt is. ugyanakkor Teleki szvs taktikval tbb, a szlsjobbhoz tartoz kormnytagtl is megszabadult: Kunder Antal ipar- s kereskedelemgyi, Tasndi Nagy Andrs igazsggy-miniszter helyt Varga Jzsef s Radocsay Lszl foglalta el. Jaross Andor felvidki gyek trcanlkli miniszteri posztjt is megszntettk.
A kormnyf pozcijt erstette, hogy a nyilas mozgalom fellendlse 1940 els felben megtorpant s ennek okt nemcsak a korltoz intzkedsekben lehet megtallni. Az augusztusi nmet–szovjet paktum megzavarta az antibolsevizmust s „felttlen” nmetbartsgot egyszerre hirdet hazai szlsjobboldali erket. Teleki az 1939 novemberben kitrt szovjet–finn hborban angol kzremkdssel s a magyar politikai vezetrteg tlnyom tbbsgnek tmogatsval lhatott ki a finnek mellett. Mikzben Eurpa majd minden orszga hadban llt, Magyarorszgon folytatdott a gazdasgi konjunktra, a lakossga valamelyest mg mindig nvekv letsznvonala jelents mrtkben korltozta a szocilis demaggia vonzerejt. A nyilasok radsul {I-115.} taktikai hibt is elkvettek. A nmetek kegyeinek elnyersrt kt kpviseljk trvnyjavaslatot terjesztett be, amely a nemzetisgi krds ltalnos rendezst srgette, mghozz a Volksbund kvetelsei alapjn. A ksrlet azonban fordtva slt el. A trvnyjavaslatot a hazai kzvlemny eltlte, Hitler pedig jelezte, hogy csak a nmet kisebbsg szmra kvn kivteles jogokat.
Az erejkbl valamelyest vesztett nyilas tmogatsokon tl Telekinek msfle veszlyekkel is szembe kellett nznie: a katonatisztek fokozd politikai aktivitsval. A szlsjobboldal propagandja nem maradt hatstalan az idnknt egzisztencilis gondokkal kzd tisztikarra, klnsen a Gmbs alatt eltrbe kerlt fiatalabb genercira. Egyre tbb tbornok pedig „tisztn” katonapolitikai megfontolsokra hivatkozva brlta a kormnyt. Rszben a nmet hadsereg kpessgeitl eltelve, rszben a retorzira hivatkozva erteljesebb nmet orientcit vrtak. Kizrtnak tartottk, hogy Magyarorszg revzis szndkai fenntartsa mellett kimaradhat egy eurpai mret hborbl, ezrt llandan srgettk, hogy az orszg erforrsait teljesen lltsk a hadsereg szolglatba. rvelsknek volt valsgtartalma. Hiba sikerlt a gyri program katonai rszt 1940 kzepre megvalstani, a hadsereg technikai felszereltsge tovbbra is rendkvl alacsony szinten llt. Egy orszg politikai slyt pedig hadseregnek rtke is befolysolja. Darnyitl kezdden lland gond volt a politikai szempontbl megbzhat s erlyes hadseregvezetk biztostsa. Eredetileg a konzervatv krk bizalmbl kerlt 1938 szn a vezrkari fnki posztra Werth Henrik. Vezrkari fnksge alatt azonban mg jobban felgyorsult a jobbratolds folyamata. Mivel a nmet gyzelmek 1940 tavaszn t ltszottak igazolni, lvezte Horthy tmogatst. Horthy kizrta Werth levltst, a tisztikar hangulatt pedig vgkpp nem lehetett egyik naprl a msikra megvltoztatni. gy a miniszterelnknek mindig szmolnia kellett a katonai vezets fell rkez politikai nyomssal.
A kormnyzat helyzett tovbb neheztette, hogy mind kevsb szmthatott a nagypolgrsgra s az arisztokrcira. Elbbi szmos kpviseljnek zsid szrmazsa miatt llt les tmadsok kereszttzben. Az arisztokrcira pedig tbb oldalrl is mint az agrrmodernizci legfbb akadlyra, csak vagyoni-politikai kivltsgai vdelmt szem eltt tart osztlyra tekintettek. Valamivel nagyobb segtsget jelentettek a harmadik hagyomnyos erknt szmon tartott egyhzak. Klnsen a katolicizmuson bell elindult bels megjuls eredmnyekppen az 1940-es vek elejn mr szmos befolysos trsadalmi szervezet mkdtt, amelyek fkezni tudtk a szlsjobb trnyerst. Kzlk a legnagyobb hrnvre a Katolikus Agrrifjsgi Legnyegyletek Orszgos Testlete – ismertebb nevn a KALOT – tett szert. Tovbbra is megosztott volt a kzposztly. Egyesek a 6 s 12%-os kvtval megoldottnak vltk a zsidkrdst s szmos szervezet, mint a Trzsks Magyarok Egyeslete mr az asszimilns nmetsg fell fenyeget veszlyt ltta nagyobbnak. Az egzisztencilis gondokat mgsem elssorban a zsidtrvnyek, hanem a terlet-visszacsatolsok szntettk meg, amelyek egytt jrtak az llslehetsgek megnvekedsvel. A jobboldali eszmkre fogkony kzposztlyi csoportok azonban gondot okoztak a miniszterelnknek azzal, hogy a tradicionlis vezet erk vgrvnyes kiszortst kveteltk a kzletbl s a klpolitikt kizrlag a revzi szemvegn keresztl tudtk csak nzni.
{I-116.} A kormnyzat s a trsadalom viszonyt tbb ms tnyez is befolysolta. A hbor kitrse utn a honvdelmi trvny alapjn korltoztk a munkaer-mozgst, szmos gyrat hadizemm nyilvntottak, lkre zemi katonai parancsnokot lltva s felfggesztettk a korbbi szocilpolitikai intzkedsek egy rszt. A lakossg hangulatt, magatartst azonban dnten az 1938-tl rezhet nagyarny gazdasgi fellendls hatrozta meg. A nmet piac szinte korltlanul vette fel a fbb magyar mezgazdasgi termkeket. A katonai megrendelsekkel sszefggsben hbors ipari konjunktra bontakozott ki. A termels folyamatossgt egyelre szmottev nyersanyaghiny sem zavarta. Magyarorszg semleges orszg lvn elvileg brkivel kereskedhetett. Teljesen megsznt a mezgazdasgi s az ipari munkanlklisg, a munkssg relbrei mg 1940-ben is emelkedtek, az inflcit pedig sikerlt alacsony szinten tartani. Mindezek jelents mrtkben tomptottk a feszltsget a parasztsg s a munkssg soraiban. Teleki a szocilis reformok folytatsval tudatosan trekedett erre. 1940-ben ltrehoztk az Orszgos Np- s Csaldvdelmi Alapot (ONCSA). A korszak taln legsikeresebb laksptsi akcija rvn 1940–44 kztt 12 ezer lakst ptettek, elssorban sokgyermekes csaldok szmra. A miniszterelnk rsznta magt a fldkrds rendezsre is. Elfogadtatta az orszggylssel a kishaszonbrleti trvnyt (1940. vi IV. tc.) Ez 10 v alatt 1,5 milli hold fld felosztst tervezte kishaszonbrletek s hzhelyek formjban. A tervezet jelentsen elmaradt ugyan attl, amit szmos neves agrrszakember kvnatosnak tartott, m tbb volt annl, mint amit a sokat emlegetett Nagyatdi-reform sorn ignybe vettek. Az 1930-as vektl az iskolzottsg emelse a politika egyik fontos krdsv vlt. A tovbbtanulsi lehetsgek bvlsnek hatsaknt a npi szrmazs egyetemi s fiskolai hallgatk arnya 1939-ben megkzeltette a 20%-ot. A Teleki-kormny a nyolcosztlyos npiskola ktelezv ttelvel tovbb demonstrlta reformszndkt. A Turul Szvetsg kezdemnyezsre 1940. februr 1-jn megnylt a Blyai Kollgium, amely a szegnyebb, parasztszrmazs dikok tmogatst tzte ki clul.
A hbor a mindennapokban egyelre alig reztette hatst. Igaz a kormny bevezette bizonyos ruflkre a jegyrendszert, st, megjelent az zletekben a cskkentett liszttartalm npkenyr, mgis sikerlt biztostani a kzellts zavartalansgt. A terlet-visszacsatolsok nem ignyeltek nagyobb katonai erfesztseket, az orszg nem llt hadban senkivel. gy a lakossg a hbor puszttsait sem rzkelte kzelrl. Sokan nem gondoltk vgig azt a lehetsget, hogy a nmetbartsgnak ksbb slyos ra lesz, ennlfogva a kzvlemny csak bizonyos mrtkig tmogatta Teleki trekvst a hborbl val kimaradsra. |